Syzygia: gjithçka që duhet të dini

syzigji

Në astronomi, a syzigji Ndodh kur dy ose më shumë trupa qiellorë rreshtohen në një vijë të drejtë, me Tokën gjithashtu të pozicionuar përgjatë kësaj linje. Përdoret në astronomi dhe gjeologji për të përshkruar një shtrirje ose rregullim specifik të tre ose më shumë objekteve qiellore në hapësirë, si planetët, hënat ose yjet. Ky fenomen ndodh kur këto objekte janë në një vijë të drejtë ose në një konfigurim të veçantë gjeometrik në lidhje me një vëzhgues në Tokë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini se çfarë është një syzygy, kur shfaqet dhe çfarë pasojash ka.

Cfare eshte

rreshtimi i hënës

Ky fenomen mund të vërehet nga Toka në dy mënyra kryesore:

 • Kur Hëna dhe Dielli ndodhen në anët e kundërta të Tokës, kjo quhet kundërshtim.
 • Në ngjarjet qiellore, kur hëna dhe dielli arrijnë një pikë lidhjeje, afërsia e tyre në qiell bëhet e dukshme.

Syzygy i referohet shtrirjes së trupave qiellorë në një vijë të drejtë. Ky shtrirje mund të marrë formën e një eklipsi, një fshehjeje ose një tranziti. Eklipsi është fenomeni që ndodh kur një trup qiellor errësohet, tërësisht ose pjesërisht, nga një fshehje, ose kur ai kalon nëpër hijen e një trupi tjetër qiellor. Veshja ndodh kur një objekt më i madh lëviz përpara një më të vogël, duke e bllokuar atë nga pamja.

Fenomeni tranzit ndodh kur një trup qiellor më i vogël kalon përpara një trupi më të madh. Meqenëse trupi më i vogël orbiton vazhdimisht përballë atij më të madh, Kjo ngjarje njihet si një eklips dytësor.

Syzygies janë ngjarje interesante dhe shpesh theksohen në astronomi, sepse ato mund të ndikojnë në baticat ose të shkaktojnë eklipse. Për shembull, gjatë një sizigjie hënore, Toka, Hëna dhe Dielli janë në një linjë, duke rezultuar në një eklips hënor ose diellor, në varësi të faktit nëse Hëna kalon nëpër hijen e Tokës ose nëse Hëna vjen midis hijes.Tokës dhe Diellit. Për më tepër, syzigjitë mund të ndikojnë në baticat për shkak të tërheqjes së kombinuar gravitacionale të objekteve të rreshtuara, të cilat mund të rezultojnë në baticë më të larta ose më të ulëta se zakonisht, të njohura si baticat syzigjike.

Syzygia dhe baticat pranverore

baticat e pranverës

Syzygy ka një ndikim të drejtpërdrejtë në ato që njihen si "batica e pranverës". Baticat e pranverës janë veçanërisht baticat e larta që ndodhin gjatë periudhave të hënës së re dhe hënës së plotë, kur Toka, Hëna dhe Dielli janë të rreshtuara në një syzigji.

Hëna dhe Dielli ushtrojnë një forcë gravitacionale në Tokë për shkak të masës së tyre. Hëna, për shkak të afërsisë së saj me Tokën, ka një efekt shumë më të madh në baticat sesa Dielli. Megjithatë, kur ato janë të rreshtuara në një syzigji, forcat e tyre gravitacionale mblidhen, që do të thotë se ndikimi i përbashkët gravitacional i Hënës dhe i Diellit në Toka është më e fortë.

Gjatë një sizigjie të hënës së re ose të hënës së plotë, Toka, Hëna dhe Dielli janë të rreshtuara në një vijë të drejtë. Në këtë kohë, forca gravitacionale e Hënës dhe e Diellit shtohet, duke rezultuar në një tërheqje më të madhe gravitacionale në anën e Tokës që është më afër Hënës dhe në anën e kundërt të Tokës, drejt Diellit.

Tërheqja shtesë gravitacionale shkakton një deformim në formën e Tokës, duke krijuar dy "fryrje" në oqeane: njëra në drejtim të Hënës dhe tjetra në drejtim të Diellit. Këto gunga uji janë përgjegjëse për baticat e larta gjatë sizigjive.

Baticat që rezultojnë gjatë, me ndikimin e kombinuar të Hënës dhe Diellit, njihen si "batica pranverore". Këto batica pranverore janë dukshëm më të larta se baticat normale, të cilat ndodhin gjatë periudhave të tjera të muajit kur Hëna dhe Dielli nuk janë të rreshtuara në një syzigji.

Në cilat kohë ndodhin sizigjitë planetare?

lloji i baticave

Sizigjitë planetare ndodhin kur planetët rreshtohen gjatë një lidhjeje ose kundërshtimi. Lidhur me llogaritjet planetare, Jan Meeus, një astronom i shquar nga Belgjika dhe autori kryesor i shumicës së algoritmeve të llogaritjes planetare të përdorura aktualisht, paraqiti në një vepër të vitit 1977 rrallimin e ngjarjeve astronomike të kësaj natyre.

Më 30 dhjetor 1591, një planet i ndritshëm iu nënshtrua fshehjes së tij përfundimtare gjatë një eklipsi total hënor. Kjo ngjarje ndodhi kur Saturni u errësua nga Hëna. Për më tepër, rreshtimi i nëntë planetëve të dukshëm në vitin 1982 ishte një spektakël vërtet i jashtëzakonshëm.

Ngjarjet e ardhshme astronomike në të cilat Hëna do të eklipset së bashku me planetët e tjerë quhen syzygies. Sizigjitë e radhës mund të vërehen në vitin 2344, nga hemisfera veriore e Saturnit. Në 2488, ato do të jenë të dukshme nga Antarktida kur hëna do të eklipset nga Marsi. Një tjetër syzigji mund të vërehet në vitin 2932, ku Hëna do të eklipset pjesërisht nga Jupiteri dhe do të jetë e dukshme nga rajonet ekuatoriale.

Kohëzgjatja e baticave

Baticat e pranverës si rezultat i sizigjisë nuk ndodhin në një ditë të vetme, por përkundrazi ndjekin një cikël mujor që përkon me fazat hënore. Periudha e përafërt midis dy sizigjive të njëpasnjëshme është rreth 14 ditë, që është gjysma e një cikli të plotë hënor, i njohur si muaj sinodik ose muaj hënor. Ky cikël hënor sinodik është koha që i duhet Hënës për t'u kthyer në të njëjtën fazë (për shembull, nga hëna e re në hënën e re).

Kështu funksionon cikli:

 • Hënë e re: Cikli fillon me një syzigji në të cilën Hëna, Toka dhe Dielli janë në linjë. Në këtë pikë ndodhin baticat pranverore, me baticë veçanërisht të larta.
 • Çereku i parë: Ndërsa Hëna përparon në orbitën e saj rreth Tokës, ajo kalon nëpër fazat e gjysmëhënës dhe gjysmëhënës së gjigantëve. Gjatë kësaj kohe, ndikimi gravitacional i Hënës dhe Diellit fillon të ndahet, duke rezultuar në një ulje graduale të lartësisë së baticave.
 • Hënë e plotë: Më pas, pas rreth një jave nga sizigjia fillestare, arrihet një sizigji e re në fazën e hënës së plotë. Në këtë pikë, baticat e pranverës janë përsëri të larta.
 • tremujori i fundit: Ndërsa Hëna vazhdon të përparojë në orbitën e saj, ajo kalon në tremujorin e parë dhe fazat e fundit të gjilpërave. Gjatë kësaj periudhe, ndikimi gravitacional i Hënës dhe Diellit vazhdon të ulet, dhe baticat gradualisht zvogëlohen përsëri.
 • Kthimi në hënën e re: Më në fund, pas rreth një periudhe tjetër njëjavore, Hëna kthehet në fazën e hënës së re dhe ndodh një sizigji e re. Baticat e pranverës janë përsëri të larta dhe një cikël i ri fillon.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për syzygy dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.