gjiri Persik

ndotja e ujit

Sot do të flasim për një nga zonat më të përfolura të botës ndër vite duke qenë se ajo ka një sasi të madhe të burimeve natyrore dhe është skena e një sërë konfliktesh që kanë qenë shumë të rëndësishme për historinë e botës. Është rreth gjiri Persik. Më parë ishte një rajon me një madhësi të madhe në të cilin jetonin civilizime të ndryshme. Sot është e lidhur me luftën për shkak të konfrontimeve të ndryshme që kanë ndodhur këtu.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, historinë, origjinën dhe kërcënimet e Gjirit Persik.

tipare kryesore

gjeologjia e gjirit persian

Njihet gjithashtu me emrin Gjiri Arabik dhe është një gji detar që është i madh, por i cekët. Ndodhet midis Iranit dhe Gadishullit Arabik. Nëse analizojmë nga pikëpamja gjeologjike, shohim se është një hapësirë ​​e Oqeanit Indian. Kufizon veriun, verilindjen dhe lindjen me Iranin; në juglindje dhe në jug nga Omani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe; në jugperëndim dhe perëndim me Katarin, Bahreinin dhe Arabinë Saudite; dhe në veriperëndim nga Kuvajti dhe Iraku.

Formimi i këtij gji serioz gjatë maksimumit të fundit akullnajor dhe fillimit të Holocenit. Në atë kohë, ky gji ishte një strehë mjedisore për njerëzit e parë që mund të jetonin atje për të mbrojtur veten nga luhatjet klimatike. Dhe është se për një moment të caktuar ishte një rajon i gjerë pjellor që kishte një luginë dhe këneta. Në këtë luginë, lumenjtë e pellgut persian u zbrazën.

Vendbanimet më të vjetra të njohura njerëzore u përkasin fiseve nomade. Ato ndodhën në fund të shekullit IV para Krishtit dhe i gjithë ky vend filloi të kontrollohej nga civilizimi Dilmun. Për mjaft kohë, vendbanimi më i rëndësishëm që po mbretëronte ishte Gerrha dhe në disa raste kishte beteja që ishin mjaft të dëmshme. Bregdeti ishte i dominuar nga perandoritë pre dhe prandaj quhet Gjiri Persik.

Qytetet dhe vendet e Gjirit Persik

gjiri Persik

Le të shohim se cilat janë vendet dhe qytetet më të shquara në këtë vend. Sa për vendet, vendet e mëposhtme janë pjesë e Gjirit Persik: Turqia, Siria, Jordania, Iraku, Kuvajti, Arabia Saudite, Bahreini, Emiratet e Bashkuara Arabe, Jemeni, Irani dhe Omani.

Shumica e qyteteve kanë karakteristika të veçanta pasi ato paraqesin forma unike gjeologjike dhe pothuajse shumica dërrmuese e tyre kanë depozita të mëdha vaji. Arabia Saudite është djepi i gjuhës dhe i të gjitha fermave arabe që ekzistojnë në këtë vend. Konsiderohet gjithashtu një nga vendet përgjegjëse për gjenerimin më të madh të naftës në botë.

Katari e bazon ekonominë e tij të madhe në peshkim dhe mbledhjen e perlave. Kjo ishte derisa zbuluan fushat e mëdha të naftës që ekzistojnë në këto vende. Pasi zbuluan fushat e naftës, ata e bënë këtë burimin kryesor të të ardhurave për vendin.

Nga ana tjetër, ne kemi vende si Kuvajti që kanë një ekonomi të pasur ose fusha nafte me një kapacitet afërsisht 94 miliardë fuçi naftë. Kjo ka cilësi si rezervë energjie dhe si burim i të ardhurave për vendin. Një zonë tjetër e njohur si Bahrein Isshtë një ekonomi që ka mundur të modernizohet falë funksionimit të saj të bazuar në naftë. Modernizimi është lejuar si për shtetin ashtu edhe për njerëzit që jetojnë në këto vende për shkak të rritjes së të ardhurave nga shitja e naftës.

Emiratet e Bashkuara Arabe, Irani, Iraku, Omani posedojnë depozita nafte e cila është burimi themelor dhe thelbësor ekonomik.

Biodiversiteti i Gjirit Persik

aksidente nafte

Ndërsa në këtë blog ajo që intereson një vend është pjesa natyrore, ne do të përqendrohemi në biodiversitetin e Gjirit Persik. Ne do ta ndajmë këtë biodiversitet në florë dhe faunë.

Jeta në këto vende është mjaft e larmishme për shkak të shpërndarjes së lartë gjeografike që ka. Disa nga speciet më të rëndësishme të faunës në mjedisin detar janë gjetur në Gjirin Persik. Duhet gjithashtu të theksohet se disa nga speciet madhështore të florës dhe faunës detare kanë qenë në prag të zhdukjes ose vuajnë një rrezik serioz mjedisor. Kjo është për shkak të aktiviteteve ekonomike që rrjedhin nga përdorimi i naftës.

Nga koralet tek dugongët, ky vend ka biodiversitet të madh pasi ka habitate të shumta për shumë specie që varen nga njëra-tjetra për mbijetesën e tyre. Jeta e egër rrezikohet nga faktorë globalë si neglizhenca lokale dhe rajonale. Pjesa më e madhe e ndotjes së prodhuar nga aktivitetet e naftës vjen nga anijet. Prodhimi i ndotjes nga njerëzit llogaritet si burimi i dytë më i zakonshëm i ndotjes. Problemi kryesor i kësaj kontaminimi është shkatërrimi dhe copëzimi i habitateve natyrore të llojeve të ndryshme të florës dhe faunës.

Sa i përket florës, ajo nuk është shumë e gjerë në disa pjesë, por është unike dhe e bollshme. Kjo do të thotë se ka specie të shumta endemike në këtë zonë. Problemi kryesor që prek florën janë derdhjet e vazhdueshme të vajit. Si rezultat i kësaj ndotjeje, ndodhin katastrofa dhe degradime të ekosistemeve dhe habitateve që mbështesin bimësinë.

Rëndësia dhe kuriozitetet

Siç pritet, rëndësia e madhe ekonomike e Gjirit Persik është për shkak të rezervave të naftës në këtë rajon. Falë këtyre rezervave të naftës, ka pasur një zhvillim të paparë ekonomik dhe demografik. Duhet të kihet parasysh se vendet që i përkasin Gjirit Persik furnizojnë rreth 40% të eksporteve botërore të naftës së papërpunuar dhe rreth 15% të eksporteve të produkteve të naftës.

Sa për kuriozitetet, ne kemi disa që janë si më poshtë:

  • Për shkak të përdorimit të pakontrolluar të naftës, emetimet e gazeve serë po rriten dhe, nëse nuk ulet deri në fund të shekullit, rritja e temperaturave në këtë vend në mënyrë që gjiri bëhet një zonë pothuajse e pabanueshme.
  • Në Gjirin Persik ka një vend që konsiderohet më i ngrohti për sa i përket deteve dhe arrin të arrijë temperatura prej deri në 64 gradë në verë.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Gjirit Persik dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.