Gjiret e Bengalit

gji i Bengalit

Sot po lëvizim drejt Oqeanit Indian, më konkretisht në zonën verilindore. Ketu eshte gji i Bengalit, i njohur gjithashtu si Gjiri i Bengalit. Forma e tij i ngjante asaj të një trekëndëshi dhe kufizohet në veri me shtetin e Bengalit Perëndimor dhe si Bangladeshi, në jug me ishullin Sri Lanka dhe territorin indian të Ishujve Andaman dhe Nicobara, në lindje nga Gadishulli Malaj dhe perëndimi nga nënkontinenti Indian. Shtë një gji me një histori disi të veçantë që e bën atë mjaft interesant.

Prandaj, në këtë artikull ne do t'ju tregojmë në lidhje me karakteristikat dhe historinë e Gjirit të Bengalit.

tipare kryesore

karakteristikat e gjirit të Bengalit

Ka një sipërfaqe totale prej të paktën rreth 2 milion kilometra katrorë. Importantshtë e rëndësishme të dini se shumë lumenj rrjedhin nga ky gji me madhësi të madhe. Midis këtyre lumenjve, lumi Ganges shquhej si degë e madhe e lumit e shenjtë e Indisë. Alsoshtë gjithashtu një nga lumenjtë më të mëdhenj në Azi. Një tjetër nga lumenjtë që derdhen në këtë gji është lumi Brahmaputra i njohur si Tsangpo-Brahmaputra. Të dy lumenjtë kanë depozituar një sasi të madhe të sedimenteve duke bërë që një zhurmë e madhe humnere të formohet në zonën e gjirit.

E gjithë zona e Gjirit të Bengalit sulmohet vazhdimisht nga musonët qoftë në dimër apo në verë. Ndikimi i fenomenit bën që të ketë ciklone, valë baticash, erëra të forta dhe madje edhe tajfonë gjatë sezonit të vjeshtës. Ka edhe disa fenomene natyrore që ndodhin për shkak të ndryshimeve klimatike në ujërat e saj. Duke pasur parasysh vendndodhjen e tij, ujërat e Gjirit të Bengalit kanë një numër të vazhdueshëm të trafikut detar. Kjo e bën atë një rrugë të rëndësishme tregtare me interes të madh ekonomik.

Jo vetëm që ka një interes ekonomik në praktikimin e aktiviteteve ujore të tilla si peshkimi, por gjithashtu ka edhe një larmi biologjike intriguese. Sedimentet e bartura nga lumenjtë janë përgjegjëse për lëndët ushqyese që ushqehen fitoplankton dhe zooplankton.. Në brigjet e Gjirit të Bengalit ne gjejmë porte të rëndësishme natyrore të tilla si Kalkuta, ky është më i rëndësishmi për të pasur një bërthamë tregtare dhe financiare.

Ushqimi, produktet kimike, materiali elektrik, tekstilet dhe transporti prodhohen përgjatë këtij bregu. E gjithë kjo tërësi e aktiviteteve i shtojnë një rëndësi të madhe ekonomike këtij gjiri. Unë do të jem ajo që shohim në histori mund të shohim se ky vend u bombardua nga Japonezët gjatë Lufta e Dytë Botërore për atë që konsiderohet një vend historik.

Historia e Gjirit të Bengalit

ishujt andaman dhe nicobar

Siç kemi përmendur më parë, ky gji ka një histori të veçantë që e bën atë mjaft interesant. Këto toka u kolonizuan nga Portugezët në fillim. Një nga vendbanimet kryesore ishte Santo Tomé de Meliapor, sot u kthye në një lagje të varfër të qytetit të Madras në Indi. Në 1522 Portugezët ndërtuan një kishë dhe vite më vonë ata kishin ndërtuar tashmë një qytet të vogël në vend. Sipas standardeve të kohës, në shekullin e XNUMX-të São Tomé ishte një qytet, megjithëse nuk ka dyshim se evropianët luajtën një rol të rëndësishëm në zhvillimin e historisë së këtij rajoni.

Ata ishin më shumë vazhdues të aktiviteteve të kulturave të mëparshme sesa iniciatorë të një zhvillimi të ri. Sot, ekspertët që studiojnë origjinën dhe historinë e gjithë këtij rajoni besojnë se ndikimi në këtë rajon të marrëdhënieve të hershme tregtare me evropianët është mbivlerësuar. Studime të shumta kanë treguar se numri i tregtarëve aziatikë që importojnë dhe eksportojnë bateri nga Gjiri i Bengalit ishte më i lartë se ai i Evropianëve. Ndër lëndët e para më komerciale kemi mëndafsh dhe tekstile të tjera.

Njerëzit në Gjirin e Bengalit

Andamaneze

Ekziston një mister që lidh Gjirin e Bengalit me një fis që ka zvogëluar shumë popullsinë e tij. Pak mbeten, por jo sepse janë zhdukur, por sepse shumica e tyre ripërthithen nga popullatat fqinje. Bëhet fjalë për disa andamanezë të cilët mbeten në gjendjen e tyre të patëmetë dhe janë një thesar për shkencën. Ata janë banorë vendas të Ishujve Andaman dhe Nicobar në Gjirin e Bengalit. Tani ka vetëm rreth 500-600 që ruajnë kulturën e tyre në tërësinë e saj dhe vetëm prej tyre vetëm pesëdhjetë flasin gjuhën e tyre stërgjyshore.

Këto popullata njerëzish që i përkasin të qenit gjallë ende jetojnë nga kutia dhe koleksioni siç ndodhi me qenien njerëzore në pikën parahistorike, ata vazhdojnë të gjuajnë peshq me hark dhe shigjetë nga kanoet e tyre dhe ata i njohin artet e qeramikës dhe metalurgjisë së hekurit. Gjuha e tyre nuk ka një sistem numërimi kështu që ata duhet të përdorin dy fjalë që tregojnë numra: një dhe më shumë se një. Të gjithë janë të shkurtër në shtat dhe më të errët në lëkurë sesa popullatat indiane përreth.

Misteri i këtyre Andamanezëve ka qenë duke u thelluar por duke u shpërndarë në të njëjtën kohë. Ekziston një studim i madh gjenomik që është përqendruar në studimin e fragmenteve të ADN-së së Neandertalit në gjenomet e tyre. Ata kanë zbuluar shenja kryqesh antike me një popullsi tjetër arkaike dhe të panjohur. E gjithë kjo është një enigmë e re mjaft interesante që i bën këto popullata të vlefshme për t'u studiuar. Studimi sqaron pyetje të tjera në lidhje me këta njerëz tepër të rëndësishëm. Dhe është se ata janë shumë të ndryshëm nga popullatat e tjera të Azisë Jugore pasi që disa hetime kishin arritur në përfundimin se këto popullata me shtat të shkurtër dhe ngjyrë të errët ishin produkt i një migrimi jashtë Azisë. Afrika e ndryshme dhe e pavarur nga ajo e bërë nga pjesa tjetër e planetit pak më shumë se 50.000 vjet më parë.

Studime të popullsisë

Më vonë në studime të tjera tregojnë se nuk është kështu. Ngjyra është e njëjtë me të gjithë kur kemi lënë Afrikën për në pjesën tjetër të botës. Ai gjithashtu shpjegon se shtatlartësia e tij e shkurtër është produkt i një proces intensiv i përzgjedhjes natyrore siç ndodhi me speciet e tjera ishullore. Në ekosistemet me shumë dendësi pemësh nuk është e përshtatshme të jesh aq e lartë pasi që është më e komplikuar me bollëk dhe në fund ato përfundojnë me probleme përplasjesh me degë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Gjirit të Bengalit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.