Gjiri i Kalifornisë

gji i Kalifornisë

Sot do të flasim gji i Kalifornisë. Seashtë deti më i ri që ekziston në planetin tonë. Ajo e ka origjinën e saj për shkak të një procesi gjeologjik dhe lëvizjes së pllakave midis pjesës së detit të oqeanit Paqësor dhe kores që formon kontinentin Amerikan. Ajo është shtëpia e një sasie të madhe të biodiversitetit dhe një pjesë e madhe e tij është e mbrojtur duke pasur parasysh ndikimet e caktuara që ekzistojnë për shkak të qenieve njerëzore dhe aktiviteteve të tyre.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, origjinën dhe formimin e Gjirit të Kalifornisë.

tipare kryesore

gji i biodiversitetit të Kalifornisë

Seashtë deti më i ri në planetin tonë. Origjina e saj vjen nga lëvizja relative e pllakave të Oqeanit Paqësor dhe kores që formon Amerikën. Lëvizjen që kanë këto pllaka po hollonte koren e shtratit të oqeanit afërsisht 12 milion vjet më parë. Erdhi momenti kur uji i detit nga Paqësori ndërhyri drejt veriut dhe përfundoi duke përmbytur të gjithë pellgun. Në atë kohë, një proto-golfo ishte formuar tashmë. Ky pellg po zhvillohej pak nga pak në një sistem të prishjeve gjeologjike. Aktualisht, të gjitha defektet e këtij sistemi po shtrihen nga gryka e Gjirit të Kalifornisë deri në veriun ekstrem të tij. Kjo është arsyeja pse gadishulli i Baja California është i ndarë nga masivi kontinental i Amerikës së Veriut.

Lëvizja është shumë e ngadaltë por e vazhdueshme. Gjatë miliarda viteve, ai përfundimisht do të ndahet plotësisht. Faji i San Andrés është një nga më të njohurit në botë dhe është ai që ndan të gjithë këtë pjesë. Gjatë kësaj janë miliona vjet, Gjiri i Kalifornisë është kolonizuar gradualisht nga biodiversiteti i madh. Flora dhe fauna detare me shumëllojshmëri të madhe kanë habitatin në këtë vend.

Biodiversiteti i Gjirit të Kalifornisë

kafshët e mbrojtura

Aktualisht, për shkak të ndryshimeve klimatike dhe ndryshimeve në nivelin e detit, larmia e peizazheve është modifikuar. Duhet të kihet parasysh se, që nga formimi i Gjirit të Kalifornisë, ka pasur ndryshime në klimë që kanë shkaktuar ndryshime në nivelin e detit, disa ndikime gjeologjike që kanë gjeneruar formimin e maleve, gjireve dhe ishujve, etj. Të gjitha këto ndryshime dhe ngjarje gjeologjike dhe klimatike e kanë bërë Gjirin e Kalifornisë një nga detet më të pasura në planetin tonë. Ka një larmi të madhe të specieve dhe peisazhe mbresëlënëse që janë plot kontrast ngjyrash.

Gjiri i sipërm i Kalifornisë paraqet në pjesën jugore një sistem ishujsh të mëdhenj. Midis të gjithë ishujve, ato që bien më shumë në sy janë ishulli gelngel de la Guardia dhe ishulli Tiburon. Një larmi e madhe e zogjve folenë në këto zona dhe është e mbrojtur. Në pjesën veriore kufizohet nga Shkretëtira e Altarit dhe gryka e lumit Kolorado. Funksioni i lumit Colorado është të sigurojë sedimente dhe ujë lumi gjatë gjithë historisë që kur u formua Gjiri i Kalifornisë. Prania e këtij lumi i ka siguruar kushte të veçanta tërë këtij rajoni. Falë kësaj, është lejuar zhvillimi i zinxhirëve ushqimorë komplekse dhe florës dhe faunës së larmishme.

Për shkak të të gjitha kushteve që kemi përmendur dhe ekzistencës së këtij lumi, janë zhvilluar specie endemike që, aktualisht, janë në rrezik zhdukjeje. Duke qenë një specie endemike, ajo vetëm mbijeton dhe ata e gjejnë këtë vend. Isshtë një nga arsyet pse rrezikon të zhduket. Meqenëse ka një zonë më të vogël shpërndarjeje, është një specie shumë më e prekshme nga veprimet njerëzore. Një rast i specieve endemike në rrezik zhdukjeje është marina vaquita. Isshtë një nga cetacet më të vogla në ekzistencë dhe jeton ekskluzivisht në Gjirin e Kalifornisë. Vlerësohet se aktualisht ka disa mijëra individë, por që ky numër ishte shumë më i lartë para vendbanimeve njerëzore.

Ndikimet mjedisore në Gjirin e Kalifornisë

kafshë cetacean

Lumi Kolorado ka gjithnjë e më pak fluks në ujërat e Gjirit të Kalifornisë. Duhet të merret parasysh se një pjesë e madhe e rrjedhës së këtij lumi përdoret në aktivitetet njerëzore në rajon. Kjo ka shkaktuar habitati i shumë specieve po përkeqësohet dhe mbijetesa e shumë specieve është e dëmtuar. Aktualisht, një program kombëtar është zbatuar për të qenë në gjendje të studiojë dhe ruajë një pjesë të madhe të specieve të tilla si marina vaquita, si dhe cetace të tjera si balena blu, balenat e spermës, balena vigjilente dhe orkat. Qëllimi i këtyre programeve është të jenë në gjendje të rregullojnë aktivitetet njerëzore në mënyrë të tillë që habitati natyror të ruhet në gjendje të mirë.

Nga ana tjetër, ekziston edhe një ndikim mjedisor i prodhuar nga zhvillimi i industrisë. Për ruajtjen më të mirë të biodiversitetit të Gjirit të Kalifornisë, është zhvilluar një industri kushtuar turizmit ekologjik dhe aventurës. Këto industri janë zhvilluar me përgjegjësi në zonat me pasurinë më të madhe natyrore në mënyrë që të afrohen me natyrën dhe të rrisin vetëdijen për ruajtjen e mjedisit dhe biodiversitetit. Në të njëjtën kohë, disa nga destinacionet turistike më tradicionale kanë qenë në gjendje të diversifikojnë shërbimet e tyre për të qenë në gjendje të ofrojnë turne më të shkurtër, por alternative së bashku me ekoturizmin dhe turizmin sportiv.

E gjithë kjo është bërë për të sjellë diçka më afër turizmit konvencional në aktivitete të tilla si shikimi i shpendëve dhe balenave. Nga mali në sport dhe kayaking së bashku me biçikletën në mal janë bërë aktivitete shumë të kërkuara.

Planet e ruajtjes

Qëllimi i planeve të ruajtjes është që të jetë në gjendje të ruajë Gjirin e Kalifornisë në mënyrë që ai të mund të sigurojë dhe mbështesë një larmi ekosistemesh të shëndetshëm të ndërlidhur. Cfare ka me shume, Qëllimi është që ata të mund të prodhojnë mallra dhe shërbime të dobishme për shoqërinë, duke ushqyer ekonomitë lokale pa ndikuar negativisht në mjedis.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Gjirit të Kalifornisë dhe karakteristikave të tij.

Nuk keni një stacion moti akoma?
Nëse jeni të apasionuar pas botës së meteorologjisë, merrni një nga stacionet e motit që ju rekomandojmë dhe përfitoni nga ofertat në dispozicion:
Stacione meteorologjike

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.