Një dhelpër e ngrirë gjendet në Gjermani për shkak të valës së ftohtë

zorro

Snap i ftohtë me origjinë siberiane që ka goditur një pjesë të madhe të Evropës ka lënë në gatishmëri shumë zona për shkak të borës, të ftohtit të fortë, shiut dhe erërave të forta. Por gjithashtu ka lënë pas imazhe të rëndësishme të dëmtimit kolateral të jetës së egër.

Një nga fotot që po përhapet më shumë në internet është ajo e dhelprës së ngrirë që është gjetur në lumin Danub.

Dhelpra u gjet nga një fqinj i Fridingen an der Donau (Baden-Württemberg, Gjermani) në një zonë me akull gati kristalor në të trasha rreth 60 centimetra. Isshtë vlerësuar se dhelpra po ndiqte një pre dhe kur kaloi përmes akullit mbi lumë, ajo u plas dhe ra në ujin gati të ngrirë.

Për shkak të të ftohtit të fortë, kafsha ngriu. Edhe pse data e vdekjes nuk dihet mirë, ajo shihet se është e kohëve të fundit. Franz stehle, njeriu që gjeti këtë dhelpër, u bashkua me pako dhe shkoi për të marrë trupin e kafshës së ngrirë. Për ta nxjerrë jashtë, atij iu desh të përdorte një sharrë elektrike. Dhelpra ishte në akullin transparent që mund të shihej e gjithë silueta juaj.

dhelpra e ngrirë Gjermani

Pozicioni në të cilin ngordhi dhelpra është i ngjashëm me pozicionet që kanë kafshët në muze. Përveç kësaj, komentet e njerëzve në rrjetet sociale e krahasojnë atë me disa imazhe të kafshëve të ngrira nga filmat e animuar si p.sh. Epoka e Akullnajave. Franz Stehle është bërë i famshëm pasi u paraqit në fotografi dhe gazeta me dhelprën e ngrirë.

Por kjo dhelpër nuk është e vetmja që është ngrirë nga i ftohti. Fotografitë e dy drerëve të ngrirë mashkull u lëshuan nëntorin e kaluar afër qytetit të Unalakleet, Alaska. Në këtë rast, kafshët ngordhën për shkak të temperaturave të ulëta të lidhur me brirët e tyre ndërsa luftonin.

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.