Gjeoinxhinieria

gjeoinxhinieria

Ne e dimë se një nga problemet më të mëdha me të cilat përballet qeniet njerëzore në këtë shekull është ndryshimi i klimës. Rritja e temperaturave mesatare globale po shkakton ndryshime në klimë në mbarë botën. Pasojat e statusit mund të jenë katastrofike dhe duhen shmangur me çdo kusht. Për këtë, ajo ka krijuar gjeoinxhinieria. Shumë njerëz nuk e dinë se çfarë është gjeoinxhinieria ose çfarë po përpiqet të bëjë.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është gjeoinxhinieria, cilat janë karakteristikat, objektivat dhe shumë më tepër.

Çfarë është gjeoinxhinieria

kimtrails

Gjeoinxhinieria i referohet një grup teknologjish të dizajnuara për ndërhyrjen klimatike në një përpjekje për të "riparuar" ndryshimet klimatike. Kjo disiplinë aspiron të jetë teknologji në shkallë planetare.

Shkenca aktualisht përballet me dy sfida: thithjen e dioksidit të karbonit nga ajri në mënyrë që atmosfera të bllokojë më pak nxehtësi dhe reflektimi i më shumë dritës së diellit në mënyrë që Toka të thithë më pak nxehtësi.

Kjo disiplinë në zhvillim ka shtyrë tashmë disa studiues të hetojnë, nëpërmjet simulimeve kompjuterike ose eksperimenteve laboratorike në shkallë të vogël, kontributet që do të sjellë zhvillimi i gjeoinxhinierisë, si dhe rreziqet që mund të sjellë.

Në këtë profesion kombinohen fushat e njohurive të inxhinierisë, gjeografisë dhe shkencave kompjuterike, pra Është një shkencë që gjithmonë është debatuar për shtrirjen e ndërhyrjes së saj.

tipare kryesore

çfarë është gjeoinxhinieria

Një nga bastet më të rrezikshme përballë ndryshimeve klimatike është gjeoinxhinieria, një koncept që përfshin propozime të ndryshme teknike për manipulimin e klimës globale për të adresuar disa nga simptomat e kaosit klimatik. Ajo ka rreziqe mjedisore, sociale dhe gjeopolitike, por rreziku më i madh i menjëhershëm është se ai bëhet një justifikim për mosveprimin e klimës: përdoret si justifikim për vazhdimin dhe rritjen e emetimeve të gazeve serrë (GHG), dhe premton se në të ardhmen do të ketë teknologji për eliminimin e tyre ose uljen e temperaturës.

Është një premtim bosh, pasi shumica dërrmuese e këtyre ideve janë vetëm teorike, dhe ato pak që janë zhvilluar minimalisht në praktikë janë prototipe, ose nuk funksionojnë për arsye të ndryshme. Në asnjë rast ato nuk do të zhvillohen në një shkallë komerciale apo në një shkallë gjigante globale për të pasur një ndikim të rëndësishëm në ngrohjen.

Megjithatë, propozimet e gjeoinxhinierisë janë shumë tërheqëse për industritë ndotëse që kontribuojnë në emetimet e larta të gazeve serrë, të tilla si energjia fosile, miniera, transporti, automobila, agrobiznesi, etj., dhe për vendet pritëse të korporatave të mëdha që dominojnë këto industri. Ato duket se janë një “rregullim” hipotetik teknologjik që do të lejonte që aktivitetet ndotëse të vazhdojnë pa u përballur me ndryshimet thelbësore të kërkuara në modelet e prodhimit dhe konsumit. Në të njëjtën kohë, ai hap burime dhe mundësi të reja për tregti, zhvillim dhe nxjerrje.

Në thelb, ato janë një mënyrë për të krijuar një treg të madh global të robëruar: shkaqet e ndryshimeve klimatike vazhdojnë, kështu që kriza klimatike vazhdon të intensifikohet, kështu që shitja e teknologjive për të kontrolluar simptomat, nëse ato funksionojnë, hap një botë që, pasi të ketë filluar, nuk mund të mbahet, kryesisht e paguar nga shtetet. Shtytja për konceptin mashtrues "zero neto" të kompensimit të emetimeve në vend të reduktimit të tyre është gjithashtu një platformë për gjeoinxhinierinë si një "rregullim" teknologjik.

Propozimet gjeoinxhinierike

ndryshojnë motin

Teknikat gjeoinxhinierike përgjithësisht ndahen në tre kategori të gjera: ato të destinuara për heqjen e dioksidit të karbonit; ato që përpiqen të pasqyrojnë një pjesë të rrezatimit diellor në hapësirë ​​për të ulur temperaturat dhe ato të modifikimit lokal të klimës, për të shkaktuar ose shmangur reshjet e shiut, breshrit etj.

Aktualisht ka rreth 25-30 propozime gjeoinxhinierike në këto tre kategori., të cilat propozojnë të manipulojnë ekosistemet tokësore, detare dhe/ose atmosferike. Megjithatë, asnjëri prej tyre nuk përpiqet të adresojë ose modifikojë shkaqet e ndryshimit të klimës, por përkundrazi të menaxhojë disa nga simptomat e tij.

Ndër teknologjitë e propozuara ka disa që sugjeroni të injektoni sulfate ose kimikate të tjera në stratosferë për të bllokuar rrezet e diellit, duke dobësuar kështu rrezatimin që arrin në Tokë; zbardhni ose ndriçoni retë e detit në mënyrë që ato të reflektojnë më shumë dritë dielli përsëri në hapësirë; zhvillimin e objekteve për kapjen e dioksidit të karbonit nga atmosfera dhe groposjen e tij në puse nafte ose formacione të tjera gjeologjike në tokë dhe në oqeane; fekondimi i oqeaneve me hekur ose ure për të stimuluar rritjen e shpejtë të planktonit me shpresën se ata do të thithin më shumë dioksid karboni dhe do ta shndërrojnë atë në fundosje në fund të oqeanit; ndryshimi i kimisë së oqeaneve me shkëmbinj të pluhurosur për t'i bërë ato më alkaline; dhe mbjelljen e trakteve të mëdha të pemëve ose kulturave të modifikuara gjenetikisht që thuhet se thithin më shumë karbon ose reflektojnë më shumë rrezet e diellit.

A mund të ndihmojë vërtet në luftimin e ndryshimeve klimatike?

Deri më tani, propozimet më të zakonshme janë ato që përfshijnë heqjen dhe ruajtjen e karbonit. Kapja dhe ruajtja e karbonit (CCS ose CCS), një teknikë e lashtë e industrisë së naftës e përdorur për të hyrë në rezervat e thella të hidrokarbureve, në mënyrë paradoksale nxjerr më shumë naftë, gjë që çon në më shumë emetime të gazrave serrë.

Propozimet e bazuara në këtë teknologji, si bioenergjia me kapjen dhe ruajtjen e karbonit (BECAC ose BECCS), përfshijnë rritjen e plantacioneve të mëdha të pemëve ose kulturave dhe më pas prerjen/djegien e tyre për të prodhuar "bioenergji", e cila më pas kombinohet me CCS për të kapur emetimet e karbonit. nga prodhimi. Po kështu, kapja e drejtpërdrejtë e ajrit (shkurtuar DAC ose DAC) përdor, për shembull, njësi të mëdha ventilatore për të filtruar ajrin dhe për të ndarë CO2 me tretës kimikë, më pas CCC-të e varrosin karbonin ose e ripërdorin atë për produkte të ndryshme, në mënyrë që të duhet më shumë kohë më shpejt ose më vonë CO2 do të kthehet në atmosferë, kështu që nuk duhet të quhet "magazinim". Industria e karburanteve fosile është shumë i interesuar për të gjitha këto teknologji dhe bën pjesën më të madhe të investimeve në këto iniciativa.

Kohët e fundit, përkrahësit e gjeoinxhinierisë janë përpjekur të distancohen nga termi "gjeoinxhinieri", ose duke propozuar teknologjinë vetëm ose duke deklaruar se teknologjitë e heqjes së dioksidit të karbonit janë kaq të ndryshme nga teknologjitë e gjeoinxhinierisë diellore saqë ato duhet të konsiderohen veçmas. Ndërsa këto teknologji janë vërtet të ndryshme nga njëra-tjetra, ajo që të gjitha kanë të përbashkët është se të gjitha ato propozojnë manipulim teknologjik në shkallë të gjerë të motit.

emërtoni ato individualisht është një mënyrë për të shmangur marrjen në konsideratë të ndikimit të saj më të madh rajonal ose global, duke shmangur analizën e nevojshme të efekteve sinergjike që lindin nga aplikimi i njëkohshëm i disa prej këtyre teknologjive, dhe më e rëndësishmja, shmangia e përgjithësimit të komunitetit dhe publikut, duke kuptuar që në fillim se këto janë teknologji me rrezik të lartë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është gjeoinxhinieria dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sergio dijo

  Është shumë interesante që diskutohet për gjeoinxhinierinë dhe shfaqen pamjet e gjurmëve të lëna nga avionët. Atë që në nivelin e rrugës disa e quajnë "gjurmë kimike" ose "shtigje kimike" në spanjisht. Duke qenë se ato janë shfaqur, por nuk flitet konkretisht, dua të bëj një pyetje rreth tyre. A ekzistojnë vërtet? Dua të them, kur i shohin, ka nga ata që argumentojnë se ato janë produkt i përzierjes së gazeve në temperatura të larta dhe grimcave që shkaktojnë kondensim në këto re në rrethana të caktuara, ndërsa të tjerë argumentojnë se ato janë produkte kimike të lëshuara posaçërisht nga aeroplanët në ndryshojnë motin. Siç përmend artikulli, ka metoda për të shkaktuar reshje shiu apo për të shmangur dëmtimet nga breshëri, por... a janë të njëjtat ato kundra që shohim? A ka një burim zyrtar nga i cili mund të verifikohet?

 2.   Pushoni dijo

  Si gjithmonë, ju shkëlqeni për EKSELENCE me këto çështje aktuale, si "ndryshimi i klimës", i cili tashmë po na tregon pasojat e tij katastrofike (uragane, reshje bore, përmbytje, temperatura jashtëzakonisht të ulëta dhe të larta...) dhe shkaqet e këtij dëmtimi të Planeti vazhdon të propozojë propozime afatgjata dhe njerëzimi vuan pasojat e të ashtuquajturit "progres"... Përshëndetje