Nëse temperaturat rriten ... Pse të mos e ftohim planetin?

epoka e akullit e planetit akull

Ideja mund të duket e çmendur, dhe megjithëse i quajnë ata pa ndjenja, ata janë të sigurt se shkenca dhe teknologjia mund të bëjnë të mundur ftohjen e planetit. Nuk është një grup vendas njerëzish, as nuk janë çmendur ata që kanë mbledhur nënshkrime. Po flasim për disa vizionarë, të një shkencë e re e quajtur gjeoinxhinierikë. Ky grup inxhinierësh postulon si më poshtë. Veprimi i njeriut po e ngroh planetin, apo jo? Epo, le të përfitojmë nga veprimi i njeriut për ta qetësuar atë.

Përgjatë këtyre ideve, ata janë shoqëruar nga keqbërës për efektin dhe pasojat që mund të kenë. Ata ndryshojnë nga kjo është një gjë të kesh ndryshuar motin pa dashje dhe pa ndjenja dhe një tjetër është ta modifikoni atë qëllimisht. Nga ana tjetër, mbrojtësit e shohin qartë se sa shpejt kërkohet ndërhyrja. Shumë studime tregojnë se nëse veprimi njerëzor nuk ndalet, temperaturat do të rriten shumë lart. Nga ana tjetër, ka studime që tregojnë se edhe nëse do të kishte një ndërprerje totale të aktivitetit njerëzor, ngrohja, megjithëse më e butë, do të vazhdojë. Për të gjetur një zgjidhje të menjëhershme, lind kjo iniciativë.

Gjeoinxhinieria

Scienceshtë shkenca e fundit që është përgjegjëse për bërjen e këtyre qasjeve dhe të propozojë zgjidhje. Siç kemi komentuar, ekziston një famë që sillet rreth saj që nuk është pritur saktësisht mirë. Për të marrë një ide, thjesht imagjinoni disa ndryshime. Nëse një zonë po goditet nga thatësira, lumenj më pak të bollshëm, ose këneta bosh ose praktikisht të thata ... Çfarë është e gabuar të dëshirojmë që të bjerë shi? Ka dete që janë tharë plotësisht. Pasojat e këtyre fenomeneve janë të tmerrshme. A është me të vërtetë kurimi më i keq për sëmundjen? Dhe debati hapet.

Në Universitetin Skocez të Edinburgut, gjeoinxhinier Stephen Salter po udhëheq një nga projektet më ambicioze gjeoinxhinieria. Ideja është shumë e thjeshtë. Lëshimi i granulave të avullit të ujit me përqendrime të larta të kripës në troposferë. Më vonë, anijet e mëdha transatlantike do të mbanin oxhaqe të mëdha në bord që do të vepronin si spërkatës për këto pika të avulluara të ujit dhe kripës. Sapo arritën në troposferë, këto pika do të formonin pjesë të reve dhe do të rrisnin shkallën e përthyerjes të gazrave atmosferikë. Kjo do të bënte që rrezatimi diellor të arrinte më pak Tokë. Në fund të fundit, këto pika do të shërbenin si bërthama kondensimi për gazrat e reve. duke favorizuar reshjet e shiut.

Kush e shpiku atë?

Paul Crutzen

Paul Crutzen, Fitues i Çmimit Nobel për Kimi në 1995, për hulumtimin e tij mbi efektin e ozonit në atmosferë. Nga ana tjetër, ai është një nga shkencëtarët që ka kontribuar më shumë në mbrojtjen e mjedisit. Ai vetë shpjegoi mënyrën në të cilën molekulat e klorofluorokarbonit (CFC) ndikojnë në hollimin e shtresës së ozonit.

Paul Crutzen, nën premisën që gjithashtu njeriu ka aftësinë për të ftohur planetin, vuri në dukje ftohjen e papritur që ndodh pas shpërthimeve vullkanike. Mekanizmat në të cilët punojnë merren me injeksione masive të squfurit në atmosferë për të shkaktuar efektet e vullkaneve.

Fushëveprimi. Projekti i ri inxhinierik për vitin e ardhshëm 2018

retë e perëndimit të diellit

Tani shikoj drejt Universiteti prestigjioz i Harvardit. Një nga projektet e radhës që ata duan të fillojnë për Vitin tjetër, në shkretëtirën e Tucson, Arizona, fjalë për fjalë sodisin idenë e ftohtë planetin.

Projekti është si më poshtë. Disa balona me ajër të nxehtë të ngarkuar me ujë të akullt të karbonatit të kalciumit dhe dioksidit të squfurit, do të ngriheshin në 20 kilometra në lartësi dhe do të lëshonin aerosole me këto substanca. Pasi të lirohen, ato do të shkaktonin shpërndarjen e rrezeve të diellit, duke vepruar si një lloj ombrellë që duke ndaluar rrezet diellore, shërbeu për të ftohur planetin. Scopex, është prova e parë e vërtetë e asaj që është mbjellja e reve. Në këtë mënyrë, ai synon të kompensojë ngrohjen globale me ftohje.

Ekziston një konsensus për ngrohjen globale. Ithtarët e gjeo-inxhinierisë mbrojnë veten duke iu referuar faktit se ndoshta shumë tani nuk e kuptojnë ende, por që e ardhmja është e pashmangshme. Dhe në fund të gjithë do ta përqafojnë ata thonë.

Polemika shërbehet. A ka shkuar shumë larg? A e justifikon ndonjë mënyrë përfundimin? A është e padëmshme apo do të ketë pasoja?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.