A është gjeoinxhinieria një rrugë shpëtimi kundër ndryshimit të klimës?

gjeoinxhinieria

Ka projekte gjeoinxhinierike që synojnë të ndikojnë në ndryshimin e klimës. Këto janë projekte që përpiqen të zvogëlojnë ose kompensojnë problemet që planeti ynë ka me efektet e ndryshme të ndryshimit të klimës.

Sidoqoftë, veprimet e kryera nga gjeoinxhinieria ngrenë pikëpyetje të një natyre etike, sepse ka rreziqe të ndryshme në planet. A doni të dini se çfarë po bëhet për të zbutur efektet e ndryshimit të klimës?

Gjeoinxhinieria

Studiuesit nga e gjithë bota kanë eksperimentuar për dekada me këtë lloj projekti që kërkon të kushtëzojë aspekte të ndryshme të klimës sipas dëshirës për të shkaktuar ose parandaluar reshjet në vende të veçanta, për të menaxhuar nivelet e rrezatimit diellor ose për të zvogëluar dioksidin e karbonit në ajër.

Për shembull, gjeo-inxhinieria diellore merret me menaxhoni sasinë e dritës së diellit që hyn në atmosferë, në mënyrë që të kontrollohet ngrohja sipërfaqësore dhe të zvogëlohet ngrohja globale. Në modelet eksperimentale, veprimi i gjeoinxhinierisë mund të ndryshojë efektet e ndryshimit të klimës, megjithëse është e panjohur nëse në të vërtetë do të kishte një efekt.

Klima e planetit do të ndryshojë po ose po, megjithatë është e mundur të përpiqemi të zvogëlojmë ndikimet e këtij ndryshimi klimatik. Kjo teknologji mund të përfitojë shumë njerëz dhe të minimizojë dëmtimin e të tjerëve, por edhe e kundërta.

Gjithsesi, gjeoinxhinieria nuk zvogëlon nevojën për ndërtimin e një sistemi më të pastër energjie dhe të çojë ekonominë drejt një tranzicioni energjetik të bazuar në energji të pastra të ripërtëritshme.

Disa projekte të këtij lloji janë në dispozicion në treg, siç dëshmohet nga fakti që në Mars 2012 Komuniteti i Madridit ndau rreth 120.000 euro për një projekt për të rritur reshjet e borës përmes teknologjive të "stimulimit të kontrolluar të reve" për të kompania gjermane Radimeter Physics.

Imitoni proceset natyrore

ndryshimi i klimës

Një projekt tjetër i gjeo-inxhinierisë është krijimi i pemëve sintetike të afta kapni dhe ruani CO2 si gjëja e vërtetë, por me shpejtësi dhe efikasitet më të madh. Ekzistojnë gjithashtu projekte që hedhin mikrokristale në hapësirë ​​në mënyrë që rrezatimi diellor të kthehet në hedhjen e hekurit në oqeane për të inkurajuar rritjen e bimëve mikroskopike që thithin CO2 dhe e tërheqin atë në fund të detit.

Me këtë teknologji po luajmë duke qenë Zot dhe duhet ta lëmë tani që kemi kohë, pasi natyra ka ciklet e veta gjatë gjithë kohës dhe nuk e dimë se çfarë pasojash mund të ketë kjo në klimë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.