GIF njofton për kërcënimin real të ngrohjes globale

Ngrohja globale në planetin Tokë

Duket e mahnitshme, por a GIF mund të na lajmërojë për kërcënimin real që paraqet ngrohja globale. Beenshtë zhvilluar nga studiuesi britanik Ed Hawkins, dhe tregon në një mënyrë shumë të thjeshtë se si temperatura është rritur që nga viti 1850, dhe sa jemi afër arritjes së 2 gradë Celsius.

Rritja e temperaturave është ajo që shqetëson më shumë, dhe nga ana tjetër, më e lehtë për tu zbuluar. Nëse kapërcejmë pragun e 2ºC, pasojat do të jenë fatale. Dhe ne jemi shume afer për t’i arritur.

Hawkins, i cili punon në Qendrën Kombëtare të Shkencave Atmosferike në Universitetin e Reading, në Mbretërinë e Bashkuar, u nis për të ilustruar ndryshimet që tashmë po ndodhin në mënyra të ndryshme për të përmirësuar komunikimin, i cili ishte më i drejtpërdrejtë. Dhe siç duket, ai ka pasur sukses. GIF tregon një spirale poligonale që paraqesin informacionin thjesht shikojeni

Çdo kthesë paraqet një rritje të temperaturave, të cilat kanë ndryshuar muaj pas muaji dhe dekadë pas dekade. Kur e shihni që të gjithë kthehen në të njëjtin drejtim, në fund përfundoni duke u shqetësuar, sepse merrni një mesazh të qartë dhe të drejtpërdrejtë: ngrohja globale është e vërtetë, dhe që nga viti 1850 nuk ka ndaluar së rrituri. Këtu mund të shihni GIF:

Ed Hawkins gif

Siç mund të shihet, nga viti 1990 ndodhi kërcimi më i madh. Çështja është serioze. Rekordet e temperaturës po thyhen kohët e fundit çdo muaj, dhe nëse kjo vazhdon, është pothuajse e sigurt që para se të imagjinojmë temperatura mesatare globale do të rritet me dy gradë Celsius të frikshme.

Kështu që është një kërcënim real me të cilin do të duhet të përballemi sa më shpejt që të jetë e mundur. Ndërsa udhëheqësit botërorë janë ata që mund të bëjnë më shumë për planetin, qytetarët e zakonshëm mund dhe duhet gjithashtu të bëjnë diçka, përfshirë ricikloj, ripërdorimi, mos ndotose ruajeni ujin.

Së bashku ne mund ta përmirësojmë situatën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.