Binjakët

geminidat dhe karakteristikat e tyre

Sot ne do të flasim për një nga Dushet Meteor që janë jashtëzakonisht aktive dhe ia vlen të shihen. Bëhet fjalë për acar Binjakët. Isshtë një grup yjesh që duket se vijnë nga një pikë në konstelacionin e Binjakëve, pra emri i saj dhe janë të dukshme nga fillimi deri në mes të dhjetorit. Ka një kulm që ndodh rreth datës 14 të atij muaji çdo vit dhe është koha kur mund të vëzhgoni 100 ose më shumë meteorë në orë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me Binjakët, karakteristikat e tyre dhe si t'i shihni ato.

tipare kryesore

shi meteoresh

Për sa kohë që kushtet e qiellit janë ideale, ato kanë shikueshmëri të mjaftueshme dhe është një natë pa hënë, ato mund të shihen më shumë se 100 meteorë në orë gjatë periudhës së lulëzimit të Binjakëve. Kjo e bën atë shiun më aktiv të meteorit që mund të shihet sot. Kjo algë është në të njëjtin nivel me katërkëndëshat që shfaqen në muajin janar.

Përveç rrezatimit intensiv, forca gravitacionale e ushtruar nga dielli gjithashtu mund të thyejë shtresat e jashtme të kometave ose asteroideve. Mbetjet mbeten në orbitë dhe lëvizin me shpejtësi jashtëzakonisht të shpejtë dhe kur Toka afrohet mjaftueshëm, ato hyjnë në atmosferë. Fërkimi i shkaktuar nga kontakti me gazrat atmosferikë i jonizon ato, duke u shfaqur si një dritë e dritës në lartësi të madhe dhe nxehtësia avullon plotësisht meteorin.

Fragmentet rrallë bien në tokë. Në këtë rast, quhen meteoritë dhe kur janë akoma në orbitë quhen meteoride. Në këtë mënyrë, mbeturinat klasifikohen, në varësi të faktit nëse ato janë jashtë atmosferës ose brenda atmosferës, ose ato përfundimisht bien.

Origjina e Binjakëve

Shiu Geminid do të transmetohet drejtpërdrejt nga Observatori Teide

Binjakët janë një grup shiu meteorësh mjaft të pazakontë për origjinën e tyre që nuk është një kometë, por një asteroid. Asteroidi është i njohur me emrin Phaeton dhe u zbulua në 1983, pothuajse të gjitha shirat e meteorëve përbëhen nga kometa dhe, për këtë arsye, Binjakët janë përjashtim.

Astronomët nuk pajtohen me natyrën e këtij objekti sepse duket se ka një karakteristikë të përzier asteroid-kometë, megjithëse vëzhgimet nuk zbuluan komën tipike Phaeton të kometave. Dallimi i përgjithshëm midis një trupi qiellor dhe një tjetri është se kometat zakonisht bëhen nga akulli, ndërsa asteroidët duhet të jenë shkëmbinj.

Ekziston hipoteza se Phaeton ishte një kometë 2000 vjet më parë, por kur ishte shumë afër diellit, graviteti i saj shkaktoi një katastrofë të madhe, orbita ndryshoi jashtëzakonisht, duke lënë pas një sasi të madhe mbeturinash, sot ne e quajmë Binjakët.

Duket se shirat meteorë të Binjakëve nuk u shfaqën menjëherë pas kësaj ngjarjeje, sepse rekordi i parë i paraqitjes së tyre daton në vitin 1862. Nga ana tjetër, shirat e tjerë të meteorëve, si Perseide dhe vetë Leonidët, kanë ekzistuar me shekuj.

Fakti është që edhe nëse shiu i meteorit ka të bëjë me mbeturinat e lëna nga asteroidët dhe kometat, nuk është gjithmonë e mundur të shohim mbeturinat e mbetura nga afrimi i fundit çdo vit.

Mbeturinat që prodhuan meteorin e këtij viti mund të jenë krijuar shumë kohë më parë dhe që prej asaj kohe kanë mbetur në orbitë. Por duhet të kemi parasysh që orbitat nuk janë të palëvizshme, ato ndryshojnë për shkak të bashkëveprimit gravitacional me objekte të tjera.

Përshkrimi i Binjakëve

geminidet

Binjakët quhen kështu sepse duket se vijnë nga një pikë në konstelacionin Binjakët e quajtur rrezatuese. Ky është vetëm një efekt perspektiv, sepse shtigjet janë paralele dhe duket se konvergojnë në distancë, si shinat e trenave. Por siguron një mënyrë emërtimi për të gjitha shirat kryesorë të meteorëve, kështu që këto shi meteorësh emërtohen sipas konstelacionit ku ndodhet pika rrezatuese.

Dushi fillon të jetë i dukshëm rreth 4 dhjetorit dhe vazhdon deri në datën 17, me kulmin e aktivitetit rreth datës 13 ose 14. Shkalla e orës së zenitit, ritmi i zenitit ose THZ është numri i meteorëve në orë në kushte ideale të dukshmërisë, përfshirë pa re dhe qiej pa hënë.

Shkalla e zenitit të shiut meteor Geminid është një nga më të lartat: 100-120 meteorë në orë, gjë që tregon se fragmentet e lëna nga Phaeton nuk janë shpërndarë shumë deri më tani. Për më tepër, vëzhgimet tregojnë se shkalla e zenitit është rritur pak që kur u zbulua shiu.

Indeksi i popullsisë mat shkëlqimin e shtigjeve të lëna nga grumbulli meteor, dhe shiu i meteorëve Binjakët është i verdhë. Kjo varet nga faktorë të tillë si masa dhe shpejtësia e meteorit, dhe përfaqësohet nga r.

Vlera e tij është vendosur pothuajse gjithmonë në 2, por në një model matematikor të rregulluar me sjelljen e Binjakëve, vlera është r = 2.4, e cila është 2.6 gjatë periudhës maksimale të aktivitetit. Në vetvete, ngjyra e verdhë tregon praninë e mundshme të hekurit dhe natriumit në përbërjen e fragmenteve.

Kur dhe si t'i vëzhgoni ato

Në mënyrë që të vëzhgojmë Binjakët ne mund të shkojmë kudo në planet. Ato mund të shihen nga të dy hemisferat, edhe pse mund të shihen më qartë nga hemisfera veriore. Rrezatuesi fillon të jetë i dukshëm pasdite, ndërsa në hemisferën jugore duhet të prisni për mesnatë. Si çdo dush me yje, shkalla e meteorit për orë rritet me kalimin e kohës dhe rrezatuesi është më i lartë se qielli. Koha më e mirë për të vëzhguar shiun e meteorit që korrespondon me Binjakët është gjatë mëngjesit të hershëm deri në lindjen e diellit.

Gjatë ditës shiu të vazhdojë, por është më e vështirë të vlerësohet pasi që shpejtësia e fragmenteve nuk është shumë e shpejtë krahasuar me reshjet e tjera të meteorëve. Vëzhgimet më të mira Ato bëhen duke zgjedhur një vend larg ndotjes së dritës së qytetit dhe duke shpresuar një ditë se nuk ka hënë në qiell dhe se ne jemi në një lartësi të mirë. Meteorët do të shohin më të shumtë gjatë natës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Binjakëve dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.