Garë hapësinore

garë hapësinore

Qenia njerëzore ka qenë gjithmonë shumë ambicioze. Kur ai filloi të zhvillonte teknologjinë, qëllimi i tij ishte të linte planetin tonë dhe të ishte në gjendje të eksploronte hënën dhe pjesën tjetër të planetëve fqinjë të sistemit diellor. E gjithë kjo shkaktoi fillimin e garë hapësinore. Më shumë se 30.000 shkencëtarë nga 66 vende në eksplorimin e mjediseve kozmike të planetit tonë filluan garën hapësinore. Synimet e para për të dërguar satelitë artificialë në hapësirë ​​u deklaruan në 1955.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me garën hapësinore dhe cilat kanë qenë përparimet e qenies njerëzore në lidhje me të.

Karakteristikat e garës hapësinore

teknologjia e astronomisë

Vetëm disa vjet pas kësaj, sovjetikët arritën arritjen me Sputnik 1. Në 1957 sateliti i parë artificial në histori që arriti orbitën e Tokës. Featshtë vepra e parë që do të çonte në fillimin e asaj që njihet si garë hapësinore. Kjo garë hapësinore në kontekstin e Luftës së Ftohtë mund të kuptohet si garë armatimesh në të cilën Amerikanët dhe Sovjetikët luftuan për kontrollin strategjik të hapësirës së jashtme. Ishte e nevojshme të arrihej fuqia jo vetëm e planetit tonë por e gjithçkaje përreth tij.

Konkursi përfundoi në 1975 me ankorimin e anijes Apollo-Soyuz dhe do të kuptohej se disa nga arritjet më të rëndësishme teknologjike të arritura ndonjëherë u zhvilluan për më shumë se 2 dekada. Dhe është se ky rivalitet bëri që shkencëtarët dhe teknologjia të përparonin me hapa të mëdhenj. Le të shohim cilat janë hapat dhe momentet më të rëndësishme që ndodhën në garën hapësinore.

Fakti i parë që kemi përmendur tashmë ishte lëshimi në hapësirë ​​i satelitit artificial Sputnik 1 Ai peshonte 83 kg dhe ishte sa madhësia e një basketbolli. Ishte sateliti i parë i bërë nga njerëzit që mund të rrotullojë planetin tonë.

Hapi i dytë në garën hapësinore ishte Laika, qeni astronaut. Në vitin 1957 qeni Laika u bë kafsha e parë që udhëtoi në hapësirë ​​në bordin e Sputnik 2. Një javë pas lëshimit, qeni vdiq për shkak të mungesës së oksigjenit. Edhe pse ishte diçka që shumë e konsideruan si ai ndihmoi në kryerjen e eksperimenteve dhe një përparim në njohuritë e hapësirës.

Gara hapësinore: hap pas hapi

avancimi i garës hapësinore

Ne do të analizojmë cilat ishin të gjitha hapat e garës hapësinore.

Sateliti i parë me energji diellore

Megjithëse ka shumë njerëz që mendojnë se energjia diellore është diçka shumë më moderne, që në vitin 1958 NASA vendosi në orbitë satelitin e njohur si Vanguard 1. sateliti i parë u hodh në hapësirën e jashtme që mundësohej vetëm nga energjia diellore. Kjo ishte një fitore e madhe për Shtetet e Bashkuara në garën hapësinore. Megjithëse ministri i Bashkimit Sovjetik e përçmoi plotësisht këtë satelit, i tiji, i cili ishte dukshëm më i vjetër, doli nga orbita dhe u dogj pas kthimit të tyre në tokë. Në ndryshim nga kjo, ky satelit është akoma në orbitë edhe sot e kësaj dite. Konsiderohet sateliti më i vjetër artificial i pranishëm në hapësirë ​​dhe vlerësohet se shpëton nga vazhdimi i orbitës për rreth 240 vjet më shumë.

Sateliti i parë i komunikimit

Po këtë vit, goli i parë i vërtetë u shënua gjatë garës hapësinore të NASA-s duke vendosur në orbitë satelitin e parë telekomunikues. Ajo u lëshua në një raketë dhe falë kësaj sot kemi aftësinë për të komunikuar me hapësirën.

Hapi tjetër në garën hapësinore ishte imazhi i parë i anës së largët të hënës. Ne e dimë që nga planeti ynë nuk mund të shohim anën e largët të hënës. Këtu mund të shohim vetëm fytyrën që tregohet dhe është gjithmonë e njëjtë. Dhe kjo sepse shpejtësia e rrotullimit të hënës në vetvete dhe përkthimi përkojnë me faktin se ajo gjithmonë na tregon të njëjtën fytyrë.

Ham shimpanze

Një përparim tjetër që njerëzit kishin gjatë kësaj gare hapësinore është se një shimpanze u bë hominida e parë që udhëtoi në hapësirë. Fluturimi i tij zgjati vetëm 16 minuta pas së cilës ai u shpëtua në Oqeanin Atlantik me vetëm një mavijosje në hundë.

Tashmë në vitin 1961 është kur njeriu i parë ishte në gjendje të udhëtonte në hapësirë. Në bordin e Vostok 1, Yuri Alekséyevich Gagarin u bë qenia e parë njerëzore që udhëtoi në hapësirën e jashtme. Dy vjet më vonë Valentina Tereshkova u bë gruaja e parë që udhëtoi në hapësirë ​​në një mision që Do të zgjaste për 3 ditë dhe gjatë së cilës përfundoi 48 xhiro rreth Tokës.

Pak nga pak këto përparime shkencore po japin fryte. Në vitin 1965 është kur qenia e parë njerëzore ishte në gjendje të bënte një shëtitje në hapësirë, duke qëndruar deri në 12 minuta jashtë anijes.

Kontakti i parë me hënën dhe ulja e parë e hënës

Anija kozmike Apollo 8 ishte e para që shkoi në orbitë të hënës të shoqëruar me njerëz. Ai hyri në gripin gravitacional nga një trup tjetër qiellor për herë të parë në histori. Ekuipazhi i saj ishte i pari që pa anën e largët të hënës, si dhe vëzhgoi Tokën nga sateliti ynë.

Vite më vonë, do të vinte misioni që do të bënte një hap të madh përpara në njerëzim. Ardhja e njeriut në hënë. Në 1969, Armstrong dhe Buzz Aldrin u bënë dy burrat e parë që zbarkuan në Hënë në bordin e Shqiponjës së Modulit Lunar Apollo 11.

Garë hapësinore: përtej hënës

Eksperimentet e NASA-s

Hëna nuk është më një objektiv i tillë me përparësi të lartë. Në vitin 1973, u hodh sateliti i parë që mund të arrinte në orbitën e Jupiterit. Njihet si Pionier 10. Më në fund, kemi udhëtimin e parë në Mërkur dhe fundin e Luftës së Ftohtë. Udhëtimi për në Mërkur u bë në 1974 dhe u bë sonda Mariner 10 i pari që arrin në planetin Mërkur.

Me këtë përmbushi garën e madhe hapësinore dhe i dha fund Luftës së Ftohtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.