Sateliti Ganymede

ganimedi i madh satelitor

Ganymede është hëna më e madhe e Jupiterit dhe hëna më e madhe në sistemin diellor. Ai është një satelit edhe më i madh në madhësi se Merkuri, megjithëse është vetëm gjysma e masës. Ai Sateliti Ganymede është shumë më i madh se Plutoni. Ajo është gjithashtu hëna e vetme me fushën e saj magnetike, gjë që çon në besimin se mund të përmbajë metal në thelbin e saj.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për satelitin Ganymede, karakteristikat e tij dhe ato të rëndësishmet që ka.

tipare kryesore

sateliti më i madh në univers

Këto janë karakteristikat kryesore të satelitit Ganymede:

 • madhësia: Me një diametër prej përafërsisht 5.268 kilometra, është sateliti më i madh në sistemin tonë diellor. Kjo magnitudë është aq domethënëse sa që tejkalon edhe planetin Mërkur në madhësi. Gjerësia e tij është një veçori mbresëlënëse që e veçon atë nga satelitët e tjerë dhe ka intriguar astronomët për dekada të tëra.
 • Përbërja: është një përzierje gurësh dhe akulli. Brendësia e saj besohet të jetë e përbërë kryesisht nga silikate dhe metale, ndërsa sipërfaqja e saj është e mbuluar me një shtresë të dendur akulli, kryesisht ujë të ngrirë.
 • Area: Sipërfaqja e Ganymedit paraqet një shumëllojshmëri të gjerë të veçorive gjeologjike që tregojnë historinë e së kaluarës së tij. Prania e një numri të madh krateresh tregon se ai ka qenë objekt i ndikimeve të shumta gjatë historisë së tij, duke na dhënë informacion për intensitetin e bombardimeve që ka përjetuar sistemi i hershëm diellor. Veç kësaj, sipërfaqja e saj tregon gjithashtu fusha të gjera të përshkuara nga gropa dhe vija që sugjerojnë praninë e proceseve tektonike dhe kriovolkanizmi, dukuri që kanë formësuar pamjen dhe strukturën e tij.
 • Fushë magnetike: është një rast unik midis satelitëve të njohur për shkak të pranisë së një fushe magnetike të rëndësishme. Besohet se kjo fushë krijohet nga ekzistenca e një bërthame të brendshme prej hekuri të lëngshëm. Ndërveprimi midis bërthamës së lëngshme dhe akullit përreth prodhon një lloj dinamo, duke krijuar një fushë magnetike që mbron hënën nga grimcat e ngarkuara në erën diellore.
 • Atmosferë: Ganymede ka një atmosferë të hollë, kryesisht të përbërë nga oksigjeni. Megjithëse është jashtëzakonisht i hollë dhe nuk mund të mbështesë jetën siç e njohim ne, prania e tij ka implikime të rëndësishme për të kuptuar evolucionin e trupave qiellorë. Zbulimi i kësaj atmosfere ka qenë i mundur nëpërmjet vëzhgimeve të dritës së reflektuar nga sipërfaqja e Hënës dhe studimi i saj na ka lejuar të marrim informacione të vlefshme për përbërjen dhe proceset që ndodhin në mjedisin e saj.
 • Prania e ujit: Vlerësohet se në brendësi të tij strehon sasi të mëdha uji, në formë akulli dhe ndoshta edhe në gjendje të lëngët në oqeanet nëntokësore. Kjo karakteristikë e bën satelitin Ganymede një objekt me interes të veçantë në kërkimin e mjediseve të mundshme të banueshme jashtë Tokës.
 • Krateret e goditjes: Pavarësisht nga aktiviteti i tij gjeologjik, Ganymede ka një numër të konsiderueshëm krateresh me ndikim në sipërfaqen e tij. Këto kratere janë dëshmi e moshës së tij dhe na lejojnë të konkludojmë se ai ka qenë i ekspozuar ndaj një numri të madh ndikimesh nga meteoritët dhe objektet e tjera hapësinore me kalimin e kohës.

Zbulime rreth satelitit Ganymede

ganimedi satelitor

Ai u zbulua nga Galileo Galilei në vitin 1610. Galileo i dha emrin Jupiter III sepse ishte sateliti i tretë nga planeti që mund të vëzhgohej me teleskopin e tij. si Satelitët e tjerë të Galilesë, emri i tyre aktual u propozua nga Simon Marius menjëherë pas zbulimit të tyre. Emri i Ganymede vjen nga derdhja mitologjike e perëndive greke. Ky emër u përhap vetëm nga mesi i shekullit të XNUMX-të.

Në vitin 1972, një ekip astronomësh zbuloi një atmosferë të dobët rreth Ganymedit gjatë një eklipsi, një atmosferë e dobët oksigjeni, shumë e ngjashme me atë të Evropës, u konfirmua nga Teleskopi Hapësinor Hubble. Anija kozmike Galileo në orbitën e Jupiterit në vitin 2000, arriti kapjen e Ganymedit. Rajonet e errëta në Ganymede janë të mbushura me kratere, që nënkupton se ato janë shumë të vjetra, ndërsa rajonet e lehta janë më të reja dhe brazdat janë me pika. Krateri Chrysor në Ganymede një shtrirje e përafërt prej 6000 metrash dhe krateri në Aleyna 12 metra. Ashtu si hëna jonë.

Vëzhgimet në vitin 2000 zbuluan dhjetë hëna të reja, duke e çuar numrin e satelitëve në 28. Vitin pasues, u zbuluan edhe njëmbëdhjetë hëna të tjera, duke e çuar totalin në 39. Në vitin 2002, u zbulua një hënë e re, Arce. Në vitin 2003 është zbulimi i 23 satelitëve të rinj. Shumica e 47 satelitëve të zbuluar pas viteve 2000 janë hëna të vogla me diametër disa kilometra, më i madhi që arrin vetëm 9 km. Që nga viti 2006, rreth 63 hëna të njohura ishin zbuluar në planetin Jupiter.

mundësi jete

Një studim i ri nga një ekip astronomësh në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s (JPL) në Pasadena, SHBA, sugjeron se uji i kripur i detit i Ganymede mund të jetë në kontakt me pjesën e poshtme të tij shkëmbore, duke lejuar që të ndodhin reaksione të ndryshme kimike, ndoshta duke përfshirë ato që çojnë në shfaqjen e jetës në Tokë. Një oqean i madh fshihet nën guaskën e akullt të hënës më të madhe në sistemin diellor, të zbuluar në vitet 1990. Deri më tani, shkencëtarët kanë përjashtuar çdo ndërveprim shkëmb-ujë, duke menduar se ka një shtresë tjetër akulli në fund të oqeanit.

Megjithatë, sipas NASA-s, brendësia e hënës është shumë më komplekse, me disa shtresa akulli dhe uji të grumbulluara njëra mbi tjetrën në mënyrë që lëngu të bie në kontakt me shkëmbinjtë poshtë.

Kuriozitetet e satelitit Ganymede

satelit jupiter

Këto janë disa nga kuriozitetet më të habitshme të satelitit Ganymede:

 • Ndërveprimi me Jupiterin: Ganymede është në një rezonancë orbitale 1:2:4 me dy hëna të tjera Joviane: Io dhe Europa. Kjo do të thotë se për çdo orbitë që bën Io rreth Jupiterit, Europa plotëson dy orbita dhe Ganymedi katër.
 • Ndryshimi i sipërfaqes së tij: Ndryshe nga shumë hëna të tjera të akullta, sipërfaqja e Ganymede shfaq një larmi të jashtëzakonshme terreni. Nga rajonet me shumë kratere deri te fushat e gjera dhe rajonet me kreshta, kjo hënë shfaq një diversitet gjeologjik që vazhdon të intrigojë shkencëtarët. Karakteristikat e ndryshme sugjerojnë se ajo ka pësuar një sërë procesesh gjeologjike gjatë gjithë historisë së saj, gjë që ka krijuar një topografi unike dhe komplekse.
 • Oqeane të mundshme nëntokësore: Besohet se Ganymede mund të strehojë oqeane nëntokësore me ujë të lëngshëm nën guaskën e tij të akullit. Vëzhgimet e bëra nga sonda hapësinore Galileo sugjeruan praninë e një oqeani të kripur në një thellësi prej rreth 150 kilometrash.
 • Të dhëna për evolucionin e hershëm të sistemit diellor: Ganymede, me përzierjen e tij të materialeve shkëmbore dhe të akullta, është një dëshmi e gjallë e evolucionit të hershëm të sistemit diellor.
 • Eksplorimi i hapësirës: Ganymede ka qenë objekt i disa misioneve të eksplorimit të hapësirës. Sonda Galileo e NASA-s, e lëshuar në vitin 1989, studioi Jupiterin dhe hënat e tij për gati 8 vjet, duke ofruar të dhëna thelbësore për Ganymedin dhe hënat e tjera Jovian.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për satelitin Ganymede dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.