Ganges River

gangat e lumenjve

Një nga lumenjtë më të rëndësishëm në kontinentin aziatik dhe në botë është Lumi Ganges. Shtë një nga lumenjtë që konsiderohet i shenjtë për Hinduizmin, me gjithsej shtatë. Ajo ka një shtrirje prej më shumë se 2.500 kilometra dhe fillon rrjedhën e saj në Indi dhe përfundon në Bangladesh. Për këtë arsye, i jepet titulli i ditës ndërkombëtare.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, ndotjen, florën dhe faunën e lumit Ganges.

tipare kryesore

Ndotja e lumit Ganges

Pavarësisht nga rëndësia e tij historike, kulturore dhe e jetesës, lumi është akoma shumë i ndotur sepse merr një sasi të madhe të mbetjeve njerëzore që përfundimisht derdhen në oqean. Kjo e bën atë një nga burimet kryesore të ndotjes plastike në nivelin e detit.

Si një industri turizmi që është jetike për të ardhurat ekonomike të Indisë, lumi Ganges është një nga monumentet për të huajt. Biçikleta ose mjete të tjera transporti nga vendi i saj i origjinës deri në delta është një nga aktivitetet më të shpeshta që tërheqin turistët.

Ky lumë, i quajtur fillimisht Rio Blanco, humbi ngjyrën e tij për shkak të ndotjes dhe i dha vendin gjelbërimit tokësor që është tani. Rruga e saj është e gjatë rreth 2.500 kilometra, me një rrjedhë mesatare prej 16.648 metra kub në sekondë, e cila mund të ndryshojë në varësi të stinëve. Zona është 907.000 kilometra katrorë.

Shtrati i lumit ushqehet nga shumë degë, karakterizohet nga sedimente, dhe thellësia vlerësohet midis 16 dhe 30 m. Edhe pse nuk është lumi më i gjatë në botë, ai është lumi më i rëndësishëm në Indi dhe 80% e lumenjve janë në Indi. Ajo është e ndarë në krahë të vegjël dhe të mëdhenj në pjesë të ndryshme të rrugës së saj, duke formuar një rrjet kompleks të kanaleve, i cili përfaqëson tërheqjen vizuale dhe ndodhet në grykën e tij.

Aktualisht është shumë e ndotur, ka rreth 1,5 milion baktere koliforme për 100 ml, 500 prej të cilave janë ideale për sigurinë e banjës. Për më tepër, një studim tregoi se ajo lau 545 milion kilogram mbeturina plastike në det. Lumi Ganges është përdorur për të siguruar banorët me jetesë të lirë dhe ujë të përditshëm përmes kanaleve dhe sistemeve të ujitjes. Gjithashtu, ka diga gjatë rrugës për të transportuar ujin në zona të tjera.

Ndotja dhe rreziku i lumit Ganges

kufomat u hodhën në lumë

Megjithëse lumi Ganges konsiderohet një vend i shenjtë dhe ka një rëndësi të konsiderueshme historike, ekonomike dhe turistike, lumi Ganges është ndotur rëndë. Ata që lahen në ujin e tij me dashje ose pa e ditur, janë injorantë për këtë fakt. Ndër ndotësit më të zakonshëm që mund të gjejmë në këtë lumë janë këto:

  • Pamundësia e njerëzve për të hedhur mbeturinat siç duhet
  • Fabrikat afër atyre që ndotin një nga degët kryesore të tij, ndotësit zvarriten të gjithë lumin.
  • Impiantet hidroelektrike hedhin mbeturina dhe keqtrajtojnë ekosistemin.
  • Festimet dhe ceremonitë fetare derdhin trupa të hedhur në lumë dhe kalbja e tyre përfundon duke ndotur ujërat.

Në vitet 1980, dikush filloi një fushatë për të pastruar Ganges, por për shkak të injorancës dhe fanatizmit fetar të njerëzve, nuk pati një ndikim të madh. Në vitin 2014, tema u promovua përsëri në një mënyrë më të fuqishme, por nuk dha rezultate shumë të mira.

Ndotja është një problem serioz që prek lumenjtë, duke vënë në rrezik njerëzit që e përdorin atë dhe organizmat që jetojnë në ujërat e tyre. Sidoqoftë, nuk është faktori i vetëm që kërcënon Ganges, mungesa e ujit dhe minierat e paligjshme e kërcënojnë atë.

Dikur, thellësia e këtij pellgu arriti në 60 metra, por tani është zvogëluar në 10 metra. Për të zgjidhur këtë problem, janë kryer shpime dhe nxjerrje të ujërave nëntokësore, por efektet negative vazhdojnë ende.

Flora dhe fauna e lumit Ganges

ndotja e lumit të shenjtë

Për shkak të zhvillimit bujqësor të pellgut të lumit Ganges, pothuajse e gjithë bimësia e saj origjinale e pyjeve është zhdukur. Mund të shihet se vetëm Robusta Shorea ka qenë në gjendje të rezistojë në pjesën e sipërme dhe ceiba Bombax në pjesën e poshtme. Prania e fortë e qenieve njerëzore dhe ndikimet klimatike në këtë zonë parandalojnë zhvillimin e më shumë bimësisë. Sidoqoftë, në deltën e Ganges, është e mundur të gjesh një rezervat të dendur mangrove në Sundarbans.

Këta faktorë të njëjtë, kushtet njerëzore dhe klimatike, përveç ndotjes së ujit, kanë një ndikim negativ në ekzistencën e specieve të kafshëve në Gang. Vetëm shpatet e Himalajeve dhe deltës së Ganges kanë zona relativisht të qeta pa shumë shqetësime të shkaktuara nga njerëzit.

Pjesa e sipërme e fushës është shtëpia e rinocerontëve indiane, elefantëve aziatikë, tigrave Bengalë, luanëve indiane, përtacëve dhe bizonëve. Aktualisht mund të gjenden vetëm specie të tilla si ujku indian, dhelpra e kuqe dhe dhelpra Bengal dhe çakalli i artë.

Në mesin e zogjve ka thëllëza, gjel, korba, fije dhe rosa që migrojnë në dimër. Kafshët e rrezikuara përfshijnë antilopën me katër brirë, rrotullën indiane, rrushin e vogël dhe delfinin kombëtar të kafshëve ujore të lumit Ganges në Indi.

Fauna e zonës së poshtme nuk ndryshon shumë nga fauna e zonës së sipërme, megjithëse janë shtuar specie të tilla si civeti i madh indian dhe vidra e lëmuar. Tigri Bengal ka një zonë të mbrojtur në deltën e Ganges. Vlerësohet se ka rreth 350 lloje peshqish në ujërat e tij.

Midis zvarranikëve, krokodilët janë më të spikatur, të tilla si krokodilët e kënetës dhe krokodilët; dhe breshkat, siç janë breshka me tre shirita, breshka e zezë indiane, breshka gjigande Cantor, breshka indiane butë, etj.

Siç mund ta shihni, një nga lumenjtë më të njohur në botë është ndotur plotësisht dhe po humbet biodiversitetin e tij. Qoftë përmes kulturës apo zhvillimit ekonomik, qeniet njerëzore ndikojnë negativisht në ekosistemet natyrore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth lumit Ganges dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.