Galena: gjithçka që duhet të dini

grykë

Për shekuj me radhë, peshkatarët e detit Kantabrian kanë pasur shumë frikë nga grykë. Natyra e tyre dritëshkurtër në atë kohë dhe erërat e forta të lidhura me to i bënë ata një kërcënim të frikshëm, me pasoja të rënda për anijet e tyre të brishta dhe madje edhe për jetën e tyre. Për fat të mirë, parashikimi i motit ka avancuar dhe tani është më i parashikueshëm, megjithëse duke qenë se këto janë fenomene lokale është e nevojshme të përdoren modele mezoshkallë për parashikim.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për stuhinë, karakteristikat dhe pasojat e saj.

Si e ka origjinën stuhia

karakteristikat e stuhisë

Gjëja e parë që duhet sqaruar është se ka lloje të ndryshme stuhish pasi ato mund të shkaktohen nga kushte të ndryshme të motit. Stuhitë e përparme shkaktohen nga pjesa e përparme. Duke qenë se ato pasqyrohen në hartën e motit, ato janë më të parashikueshme dhe më të lehta për t'u parashikuar. Ato mund të ndodhin në çdo kohë të vitit dhe, megjithëse prekin kryesisht brigjet, ato arrijnë edhe në brendësi.

Në kushtet tipike të erës së fortë, prek vetëm bregdetin, thjesht një fenomen bregdetar. Ato janë tipike të verës, veçanërisht në ditët shumë të nxehta dhe ndodhin pas mesditës. Ato gjithashtu mund të ndodhin në fund të pranverës apo edhe në fillim të vjeshtës. Çelësi i formimit të tij është një gradient i fortë i temperaturës dhe presionit midis Kantabrianit lindor dhe atij perëndimor. Zona e presionit të ulët në veri të gadishullit favorizon praninë e ajrit të ngrohtë që zëvendësohet shpejt nga ajri oqeanik më i ftohtë dhe më i lagësht, pra me një komponent veriperëndimor.

Erërat e forta, të cilat mund të zgjasin rreth një orë, mbulojnë qiellin me re të shtresuara dhe mjegull, me erëra me shpejtësi ndërmjet 50 dhe 90 km/h, dhe fryrje të forta me valë më të mëdha se 2 metra, duke bërë që termometri të varet.

Në një stuhi tipike, mund të gjejmë dy kushte klimatike. Njëra shkaktohet nga kënetat barometrike, tjetra nga erërat e lehta lindore. Kjo e fundit konsiderohet më e rrezikshme sepse erërat e vazhdueshme lindore mund të kundërshtojnë shfaqjen e erërave të ditës, duke e bërë fenomenin më të papritur.

A janë ato ekskluzive për Detin Kantabrian?

Prania e një pengese topografike paralele dhe afër bregut, në këtë rast malet Kantabriane, Është thelbësore gjatë formimit të një stuhie. Në pjesë të tjera të botës, ngjarje të stuhishme me karakteristika të ngjashme topografike ndodhin në mënyrë të ngjashme. Era Pampero në Argjentinë është një shembull i një ndryshimi të papritur në drejtimin e erës që mund të ketë pasoja të ngjashme. Fenomene të ngjashme janë raportuar në Australi apo Kaliforni.

stuhitë më shkatërruese

kamxhiku i madh i erës

Përparimet në parashikimin e motit, sistemet e zbulimit dhe sistemet e paralajmërimit të hershëm sigurojnë që pasojat e erërave të forta nuk janë aq të pranishme sot sa ishin në të kaluarën.

Është e famshme që stuhia e 20 prillit 1878 vrau më shumë se 300 njerëz, duke përfshirë peshkatarë nga Cantabria dhe Vendi Bask. Më vdekjeprurësi i regjistruar. Kjo u pasua nga raportimet më 12 gusht 1912. 15 anije u fundosën dhe 143 persona humbën jetën. Ishte një ciklon shpërthyes që shkaktoi erëra të forta me atë rast. Thuhej se komunikimi dështoi siç ishte planifikuar dhe megjithëse Finisterre u informua për ndryshimin e motit, informacioni nuk arriti në Shoqatën e Peshkatarëve të Vizcaya. Pjesa tjetër e peshkatarëve kantabrianë u paralajmëruan të mos shkonin për peshkim atë ditë, por peshkatarët Bermeo e bënë këtë. Prandaj, shumica e të vdekurve erdhën nga qyteti Biscayan i Bermeo.

Shkalla e fatkeqësisë është aq e madhe sa Është regjistruar në histori përmes artikujve, librave dhe madje edhe dokumentarëve.

Llojet e stuhive

formimi i një stuhie

frontal

 • Viento: Në tokë, erërat më të forta prekin zonat bregdetare, megjithëse rriten edhe në brendësi (në erërat tipike të forta, kufizohet në bregdet). Shqetësimi është paralel me bregdetin, duke prekur zonat bregdetare (20 milje). Nëse largoheni nga Asturias, fryrjet e erës mund të kalojnë 120 km/h. Nëse filloni nga Cantabria, erërat në bregdetin e Vizcaya mund të arrijnë 100 km/h.
 • retë: ndërsa fryjnë erërat e jugut, numri dhe trashësia e reve mesatare deri në të larta, reve të ulëta (megjithëse jo gjithmonë) dhe kumulusit dhe stratokumulusit rriten kur ndryshon era. Është e mundur edhe shfaqja e reve kumulonimbus me presion atmosferik normal ose pak më të ulët, duke u ulur mesatarisht me afrimin e fenomenit, ato zakonisht nuk zbresin nën 1012 mbar në nivelin e detit. Ata madje mund të qëndrojnë të palëvizshëm gjatë gjithë evolucionit.
 • Temperaturat: temperaturat kanë qenë të larta më parë dhe erërat jugore mund të kontribuojnë në këtë rritje. Ato bien pak para se era të ndryshojë, dhe më pas bien papritur dhe shpejt ndërsa era vazhdon. Temperaturat mund të bien deri në 14ºC në verë.
 • Lagështia e ajrit: lagështia relative e ajrit rritet nga 35-45% para stuhisë në më shumë se 90% pas stuhisë.

tipike

 • Erërat: identifikohen dy lloje erërave tipike të forta, këneta barometrike dhe qarkullimi i qetë S. Në një moçal barometrik, mëngjesi dhe pasditja e hershme janë të qeta ose era e jugut është shumë e dobët. Një ose dy orë më parë, mund të ketë intervale të erërave relativisht të ngrohta të komponentit E (ndonjëherë të alternuara me intervale S). Papritur, era zhvendoset në veriperëndim.
 • Vranësira: mëngjese me vranësira me qiell të kthjellët ose disa re cirruse. Mjegull në nivelin e detit; mund të ketë gjithashtu një mjegull të lehtë në tokë.
 • Presioni atmosferik: para, gjatë dhe pas këtij procesi, ato mund të jenë plotësisht të qeta, megjithëse mund të zbresin pak. Ato janë pothuajse gjithmonë ose deri në (1014 ± 1 )mb.
 • Temperaturat: janë të larta ose ngrihen shpejt në mëngjes. Në mesditë, termometri tashmë mund të shënojë 27ºC nëse është qershor, 30ºC nëse është korrik ose gusht dhe 29ºC nëse është shtator. Temperaturat janë rritur në orët e para të pasdites. Duke gjykuar nga ndryshimi prej 8ºC midis temperaturës së ajrit dhe oqeanit, kjo situatë është tashmë një masë paraprake. Nxehtësia është më shumë për shkak të efektit diellor se sa nga ngjitja e masave të ajrit. Rënia e temperaturës rrallë tejkalon nivelet e temperaturës të matura në ujin e detit. Në përgjithësi, në fund, temperatura e ajrit është e ngjashme me atë të ujit të detit.
 • Lagështia e ajrit: Lagështia e ajrit mbetet mbi 50% për disa orë para se të arrijë një erë e fortë. Në erëra të forta, mund të arrijë 90%.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth galenës dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.