Galaktikat më të çuditshme dhe më magjepsëse në Univers

galaktika të çuditshme

Një galaktikë është një grup masiv yjesh që priren të grumbullohen së bashku për shkak të tërheqjes gravitacionale që ushtrojnë mbi njëri-tjetrin. Për sa i përket Tokës dhe sistemit diellor, ne ndodhemi pranë Rrugës së Qumështit, një galaktikë spirale që është e zakonshme në universin e njohur. Meqenëse ndodhemi në krahun e largët të Rrugës së Qumështit, miliona vite dritë nga bërthama, jeta në Tokë siç e dimë është e mundur. Në qendrat e galaktikave, yjet janë aq të përqendruar saqë tërheqja gravitacionale që ushtrojnë mbi njëri-tjetrin e bën presionin aq të madh saqë ekzistenca siç e dimë është e pamundur. Megjithatë, ka të tjera galaktikat më të çuditshme dhe kurioze.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për galaktikat më të çuditshme dhe më magjepsëse në univers dhe karakteristikat e tyre.

Galaktikat më të çuditshme në Univers

NGC 474

galaktika magjepsëse

NGC 474 është një galaktikë e vendosur në yjësinë Piscis Austrinus, në një distancë prej afërsisht 98 milionë vite dritë nga Toka. Është një galaktikë eliptike, që do të thotë se forma e saj është kryesisht sferoide ose elipsoidale në vend që të ketë një strukturë disku si galaktikat spirale. Elipticiteti i NGC 474 tregon se përmbajtja e tij yjore është e shpërndarë në mënyrë të barabartë në të gjitha drejtimet, pa një krah të theksuar ose strukturë disku.

Për sa i përket madhësisë, NGC 474 ka një diametër të vlerësuar prej rreth 120,000 vite dritë. Përveç formës së saj eliptike, galaktika gjithashtu shfaq karakteristika interesante në rajonin e saj qendror. Vëzhgimet e detajuara kanë zbuluar praninë e një fenomeni të njohur si "radio ejection" në thelbin e tij. Kjo sugjeron që NGC 474 mund të ketë përjetuar aktivitet supermasive të vrimës së zezë në të kaluarën, duke emetuar material me shpejtësi të lartë në formën e avionëve të grimcave dhe energjisë.

Për sa i përket popullsisë së tij yjore, NGC 474 pret një përzierje të larmishme yjesh të moshave të ndryshme dhe përbërjeve kimike. Galaktikat eliptike priren të kenë një popullsi yjore më të vjetër, sepse formimi i yjeve është ngadalësuar në krahasim me galaktikat spirale më aktive. Megjithatë, është gjithashtu e mundur të gjesh grupime të reja yjore në rajonet e jashtme të galaktikës.

NGC 474 është pjesë e një grupi galaktikash të quajtur Grupi NGC 470, i cili përbëhet nga disa galaktika të afërta që ndërveprojnë në mënyrë gravitacionale me njëra-tjetrën. Ky ndërveprim mund të ketë luajtur një rol në konformimin aktual të NGC 474 dhe tiparet e tij të vëzhgueshme.

IT 415-19

ESO 415-19 është rreth 450 milionë vite dritë nga Toka, dhe ndërsa ka shumë ngjashmëri me planetët e tjerë, ka disa elementë që janë të ndryshëm nga galaktikat e tjera, si Rruga e Qumështit. ESO 415-19 është pjesë e "galaktikës spirale speciale" sepse, megjithëse ajo ngjan me galaktikat e tjera në qendër të saj, ka rrjedha të gjata yjesh që shtrihen nga bërthama e saj galaktike, si krahë në një spirale të zgjatur çuditërisht.

Sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA), ato "flukse të baticës", të cilat shihen si mbetje galaktike ose kontradikta, shkaktohen nga disa ndërveprime aksidentale në të kaluarën e galaktikës, duke i dhënë ESO 415-19 pamjen e saj të veçantë.

Kjo pronë e bën këtë galaktikë një objektiv të rëndësishëm për Hubble, pasi vëzhgimet e saj janë pjesë e një fushate të vazhdueshme për të eksploroni disa nga galaktikat "më të çuditshme dhe më të mrekullueshme" në univers, si pjesë e misionit Apu Atlas. galaktikë e çuditshme. Me ndihmën e këtij programi, ne mund të gjejmë çifte, treshe dhe madje edhe pesënjakë galaktikash ndërvepruese nga galaktika të izoluara çuditërisht.

Në veçanti, kjo pjesë e qiellit të natës ndodhet në yjësinë Fornax, e cila është vendi i vëzhgimeve në terren ultra të thellë të Hubble. U deshën gati një milion sekonda nga koha e teleskopit për të kapur rajonin, i cili kapi rreth 10,000 galaktika të moshave, madhësive, formave dhe ngjyrave të ndryshme.

kapelë galaktike

kapelë galaktike

Galaxy Sombrero, i njohur gjithashtu si M104 ose NGC 4594, është një galaktikë spirale e vendosur rreth 28 milionë vite dritë larg në konstelacionin e Virgjëreshës. Është një nga galaktikat më të shquara dhe më të studiuara për shkak të karakteristikave të tij të veçanta.

Emri i saj vjen nga forma e saj, e cila të kujton një kapelë meksikane me buzë të gjerë. Kjo formë unike është për shkak të kombinimit të një llambë të ndritshme qendrore dhe një strukture të jashtme spirale që përmban krahë spirale të spikatura. Galaktika ka një përzierje të yjeve të rinj dhe të vjetër në krahët e saj spirale, duke i dhënë asaj pamjen e saj të veçantë dhe të habitshme.

Ajo ka një vrimë të madhe të zezë supermasive në qendër të saj.. Kjo vrimë e zezë ka një masë të vlerësuar disa miliardë herë më të madhe se masa e Diellit tonë dhe luan një rol vendimtar në dinamikën e galaktikës. Ndikimi gravitacional i kësaj vrime të zezë është përgjegjës për formimin e shpërndarjes së yjeve dhe gazit në qendër të galaktikës.

Për sa i përket përmbajtjes së gazit dhe pluhurit, Galaxy Sombrero shfaq një sasi të konsiderueshme të të dyjave. Kjo është thelbësore për procesin e formimit të yjeve në galaktikë. Gazet dhe pluhuri veprojnë si lëndë e parë për krijimin e yjeve të rinj pasi ato shemben nën gravitetin e tyre në zona të dendura të njohura si rajone yje-formuese. Prania e këtyre rajoneve të formimit të yjeve në galaktikën Sombrero është një tipar i rëndësishëm në evolucionin e saj.

Porpoise Galaxy

galaktikë derri

Galaxy Porpoise konsiderohet si një galaktikë spirale për shkak të strukturës së saj karakteristike në formë disku me krahë të lakuar. Në krahët e saj spirale, vërehet aktiviteti pjellor i krijimit të yjeve, duke kontribuar në shkëlqimin e jashtëzakonshëm të galaktikës në gjatësi vale të ndryshme të spektrit elektromagnetik, nga drita e dukshme tek valët e radios dhe rrezet X.

Ajo përmban një rajon të dendur qendror të njohur si bërthama galaktike. Në këtë rajon besohet se ekziston një vrimë e zezë supermasive, masa e së cilës është dukshëm më e madhe se ajo e vrimave të zeza yjore. Ndërveprimi midis kësaj vrime të zezë dhe materies përreth ka implikime të thella për dinamikën dhe evolucionin e galaktikës në tërësi.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për galaktikat më të çuditshme dhe më magjepsëse në univers.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.