Galaktikat më të bukura në Univers

galaktikat me te bukura

Sipas astronomëve, ka nga 100.000 deri në 200.000 milionë galaktika në universin e vëzhgueshëm. Astronomët gjithashtu i klasifikojnë galaktikat në tre grupe të ndryshme bazuar në formën e tyre: eliptike, spirale dhe të parregullta. Ky sistem kategorizimi është projektuar nga Edwin Hubble, një astronom amerikan, dhe bazohet vetëm në pamjen vizuale dhe formën e një galaktike, jo në karakteristika të tjera si shpejtësia e formimit të yjeve ose aktiviteti i bërthamës galaktike. Ekziston një listë e galaktikat me te bukura të universit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë galaktikat më të bukura në univers, karakteristikat dhe rëndësia e tyre.

Karakteristikat e galaktikave më të bukura

galaktikat me te bukura

Një shembull shembullor i një galaktike spirale është Rruga e Qumështit, tipari më i dallueshëm i së cilës janë krahët e saj spirale. Është vlerësuar se mosha e Rruga e Qumështit është rreth 13.200 miliardë vjet e vjetër dhe ka një diametër prej 100.000 vite dritë. Disku i galaktikës nuk është plotësisht i sheshtë, por më tepër i shtrembëruar, siç tregojnë disa imazhe. Astronomët ia atribuojnë këtë deformim të veçantë ndikimit të dy galaktikave fqinje: reve të mëdha dhe të vogla të Magelanit. Përveç diskut të saj, Rruga e Qumështit ka edhe një halo.

Sipas konsensusit shkencor, besohet se 90% e konsiderueshme e masës së galaktikës sonë përbëhet nga materia e errët. Pavarësisht nga padukshmëria e saj, ekzistenca e kësaj lënde enigmatike mund të konkludohet përmes simulimeve që krahasojnë se si do të dukej Rruga e Qumështit pa të, siç është aureola e materies së errët që e rrethon atë.

Halo galaktike vlerësohet të ketë më shumë se 15 kiloparsekë dhe përbëhet nga një përzierje delikate e gazit ndëryjor, yjeve të plakjes dhe materies së errët. E vendosur në pikën më të brendshme të një prej grupeve të grimcave në formë spirale të njohura si krahu i Orionit, Sistemi ynë diellor ndodhet rreth 27.000 vjet dritë nga Qendra Galaktike.

Gjatë gjithë historisë njerëzore, njerëzimi është përpjekur të kuptojë pafundësinë e universit, e cila në thelb është e paparashikueshme. Pavarësisht përparimit tonë të rëndësishëm në të kuptuarit e kozmosit, me zbulimet e reja që dalin çdo ditë, ne kemi ende shumë për të mësuar dhe zbuluar.

Për të fituar një kuptim më të thellë të një prej entiteteve vizualisht më mahnitëse në ekzistencë, ne do të nisim një udhëtim nëpër kozmos, duke përshkuar përtej Rrugës së Qumështit dhe duke eksploruar galaktikat fqinje si Sombrero, Andromeda dhe Tadpole. Vlen të përmendet se në rreth katër miliardë vjet, Rruga jonë e Qumështit dhe Andromeda do të përplasen, duke krijuar një entitet të ri të njohur si Laktomeda.

Galaktikat më të bukura në univers

Mënyra e qumështit

rruga e Qumështit

Termi Rruga e Qumështit i referohet galaktikës që përmban sistemin tonë diellor dhe të gjithë trupat e tij qiellorë. Ai përbëhet nga një gamë e gjerë yjesh, planetësh dhe trupash të tjerë qiellorë, të cilët janë të lidhur së bashku nga forca e gravitetit. Është vlerësuar se Rruga e Qumështit është afërsisht 13.600 miliardë vjet e vjetër dhe ndodhet në grupin lokal të galaktikave, i cili gjithashtu përmban Andromedën dhe disa galaktika të tjera më të vogla. Besohet se ka një diametër prej rreth 100.000 vite dritë dhe përmban rreth 100 miliardë yje, duke e bërë atë një nga galaktikat më të rëndësishme në univers.

Galaktika jonë, e cila zë vendin e dytë për nga madhësia brenda Grupit Lokal, ka një masë të barabartë me 10^12 herë më shumë se ajo e diellit. Ajo klasifikohet si një galaktikë spirale me hekura, me një diametër mesatar të vlerësuar prej rreth 100.000 vite dritë. Galaktika është shtëpia e midis 200.000 dhe 400.000 milion yjeve. Distanca nga ylli ynë, Dielli, deri në qendrën e galaktikës është afërsisht 25.766 vite dritë.

Shkopi hokej Galaxy

Galaktika Hockey Stick, e njohur gjithashtu si NGC 4656, është fokusi kryesor i këtij imazhi të kapur nga Teleskopi Hapësinor Hubble i NASA/ESA. Kjo galaktikë ndodhet në yjësinë e Canes Venatici, dhe megjithëse emri i saj është mashtrues për shkak të perspektivës së kufizuar të këtij imazhi, ajo në fakt është në formën e një shkopi të gjatë, të shtrembëruar që shtrihet në hapësirë ​​përpara se të lakohet në njërin skaj. si një shkop kozmik hokej.

Kjo formë unike mund t'i atribuohet ndërveprimi ndërmjet NGC 4656 dhe dy galaktikave fqinje, NGC 4631 dhe NGC 4627, të cilat kanë shkaktuar një transformim të yjeve, gazit dhe pluhurit të galaktikës në formën befasuese dhe të jashtëzakonshme që shohim sot. Është magjepsëse të vëzhgosh se si këto ndërveprime ndërmjet galaktikave mund të ndryshojnë pamjen e tyre dhe të krijojnë forma të tilla mbresëlënëse.

Re e madhe e Magelanit

Reja e Madhe e Magelanit, e njohur gjithashtu si LMC, është një galaktikë xhuxh që Është pjesë e Grupit Lokal dhe ndodhet afërsisht 163.000 vite dritë nga Rruga jonë e Qumështit. Ajo klasifikohet si një galaktikë e parregullt për shkak të formës së saj të shtrembëruar dhe mungesës së një fryrje qendrore. LMC është shtëpia e shumë rajoneve të formimit të yjeve, duke përfshirë Mjegullnajën Tarantula, e cila është një nga rajonet më aktive të formimit të yjeve në të gjithë Grupin Lokal. Për më tepër, LMC ka shërbyer si një pikë referimi vendimtare për astronomët dhe kozmologët në përpjekjet e tyre për të përcaktuar shkallën e zgjerimit të universit.

Reja e Madhe e Magelanit është një galaktikë e vogël që është pjesë e Grupit Lokal të galaktikave. Pavarësisht se janë ndodhet në një distancë prej afërsisht 160.000 vjet dritë nga Toka, është ende i dukshëm me sy të lirë si një objekt i zbehtë që ndodhet në hemisferën jugore të planetit tonë, midis yjësive Dorado dhe Mensa. Galaktika së pari erdhi në vëmendjen e publikut falë eksploruesit portugez Ferdinand Magellan, i cili bëri zbulimin fillestar, duke i dhënë kështu emrin e tij galaktikës.

Galaxy NGC 4248

NGC 4248 është një galaktikë që mund të gjendet në yjësinë e Canes Venatici. NGC 4248, një galaktikë spirale, ndodhet në yjësinë e Canes Venatici dhe Është afërsisht 25 milionë vite dritë nga planeti ynë. Kamera me fushë të gjerë 3 e teleskopit hapësinor të NASA/ESA Hubble kapi një imazh që përshkruan një koleksion mahnitës të gazit të ndritshëm, pluhurit obsidian dhe yjeve rrezatues: galaktikën spirale NGC 4248.

galaktika andromeda

Andromeda

Galaktika Andromeda, e njohur gjithashtu si M31, është një galaktikë spirale e vendosur rreth 2,5 milionë vite dritë nga Toka. Është galaktika më e afërt me Rrugën e Qumështit dhe është e dukshme me sy të lirë në qiellin e natës. Me një diametër prej rreth 220.000 vite dritë, ajo është galaktika më e madhe në Grupin Lokal të galaktikave, i cili përfshin Rrugën e Qumështit dhe rreth 54 galaktika më të vogla. Galaktika Andromeda dihet gjithashtu se ka një vrimë të zezë të madhe në qendër të saj, me një masë që vlerësohet të jetë rreth 140 milionë herë më e madhe se ajo e diellit.

E vendosur në konstelacionin Andromeda, galaktika Andromeda është afërsisht 2.537 milionë vite dritë nga Toka. Edhe pse kjo distancë është tepër e madhe, afërsia e galaktikës me planetin tonë është e tillë që është objekti më i largët i dukshëm me sy të lirë nga Toka. Përveç kësaj, Është galaktika e madhe më e afërt me ne dhe përfshin një numër yjesh të ngjashëm me atë të Rrugës së Qumështit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për galaktikat më të bukura në univers dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.