Galaxy M101

galaktika m101

Në hapësirën e jashtme ka një numër të madh galaktikash të përhapura në të gjithë universin. Një prej tyre që ndodhet në yjësinë Arusha e Madhe është galaktika M101, i njohur gjithashtu si Galaxy Pinwheel. Ka karakteristika mjaft interesante dhe ndodhet 21 milionë vite dritë nga Toka. Është një galaktikë spirale që ia vlen të njihet.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për galaktikën M101, karakteristikat dhe rëndësinë e saj.

tipare kryesore

galaktikë me rrota majë

Një nga tiparet më të spikatura të galaktikës M101 është struktura e saj spirale e përcaktuar mirë, me krahë spirale që shtrihen nga bërthama e saj qendrore. Këta krahë spirale përbëhen nga një numër i madh yjesh, gazi dhe pluhuri dhe mendohet se janë në lëvizje të vazhdueshme, duke kontribuar në pamjen e veçantë të galaktikës. Për më tepër, M101 është relativisht i madh, me një diametër i vlerësuar prej rreth 170,000 vite dritë, duke e bërë atë dukshëm më të madh se galaktika jonë, Rruga e Qumështit.

Galaxy Pinwheel është gjithashtu i njohur për nivelin e lartë të aktivitetit të formimit të yjeve. Brenda krahëve të tij spirale ka rajone yje-formuese ku yjet e rinj krijohen nga gazi dhe pluhuri ndëryjor. Kjo është për shkak të ndërveprimit gravitacional dhe ngjeshjes së materialit në këto krahë, gjë që shkakton formimin e yjeve masive dhe grupimeve të reja të yjeve.

Një tjetër aspekt i rëndësishëm i galaktikës M101 është historia e saj si një objekt vëzhgimi. Gjatë viteve, ajo ka qenë një objektiv i shpeshtë për teleskopët hapësinorë dhe observatorë, që ka lejuar marrjen e imazheve të detajuara dhe të të dhënave të vlefshme shkencore. Kjo ka kontribuar ndjeshëm në kuptimin tonë të formimit dhe evolucionit të galaktikave spirale në univers.

Zbulimi i galaktikës M101

rrota kozmike

Galaxy Pinwheel Ajo u zbulua më 27 mars 1781 nga astronomi francez Pierre Méchain., një bashkëpunëtor i Charles Messier, i cili e përshkroi atë si një mjegullnajë pa yje, të errët dhe të padallueshme. Menjëherë pas kësaj, ai ia raportoi zbulimin Messier dhe e përfshiu atë në katalogun e tij të 101. Por William Parsons, Earl of Ross, përdori teleskopin gjigant Leviathan të Parsonstown në 1851 për të përshkruar strukturën spirale të M101 (si M51, galaktika spirale). Megjithatë, deri në shekullin e XNUMX-të, këto objekte përshkruheshin si galaktika që qartazi nuk i përkasin Rrugës sonë të Qumështit dhe janë shumë, shumë larg.

Galaxy Pinwheel ndodhet në qiellin e Big Dipper shumë afër dy yjeve të tij të parë (ose të fundit), Alkaid dhe Mizar, dy të fundit në bishtin e Big Dipper ose i pari nga pjesët e famshme të Grupit të Madh të Yjet.. Është rreth 27 milionë vite dritë larg.

Karakteristika të tjera të galaktikës M101

galaktika m101

M101 është një galaktikë masive (rreth dyfishi i madhësisë së Rrugës së Qumështit) që është pjesë e Grupit M101, më i madhi dhe më i ndritshmi nga një pjesë e vogël e grupeve të galaktikave. Në fakt, asimetria e galaktikës Pinwheel duket se është për shkak të ndërveprimeve gravitacionale me këto galaktika më të vogla. Kjo asimetri për shkak të ndërveprimeve gravitacionale motivoi përfshirjen e saj në Atlasin Special të Galaktikave, me numër Arp 26. Ajo ka një magnitudë e dukshme prej 7,8, një shkëlqim i sipërfaqes prej 14,8 mag/min hark2 dhe një madhësi e dukshme 29' x 27'.

Një pasojë tjetër e ndërveprimit gravitacional të M101 me galaktikat e tij satelitore është numri i madh i të ashtuquajturave rajone HII të shpërndara nëpër krahët e tij spirale. Këto rajone janë re të mëdha gazi, në fakt hidrogjeni, të jonizuara (plazma) dhe shumë të ndritshme, ku ndodh formimi intensiv i yjeve. Në vitin 2011, një yll masiv në M101 i dha fund jetës së tij duke shpërthyer në një supernova dhe ylli u emërua SN 2011fe. Ylli në fakt shpërtheu jo në vitin 2011, por 27 milionë vjet më parë, sa kohë iu desh dritës nga shpërthimi yjor për të arritur tek ne.

Rëndësia e Galaxy Pinwheel

Rëndësia e galaktikës M101 në fushën e astronomisë është e rëndësishme për disa arsye:

  • Kuptimi i formimit dhe evolucionit të galaktikave spirale: M101 është një laborator kozmik ideal për studimin e galaktikave spirale. Struktura e tij e qartë dhe krahët spirale të mirëpërcaktuara ofrojnë informacion thelbësor se si formohen dhe evoluojnë galaktikat e këtij lloji. Shkencëtarët mund të analizojnë në detaje vetitë e tyre fizike, dinamikën e krahëve të tyre spirale dhe sjelljen e formimit të yjeve për të fituar njohuri mbi proceset themelore.
  • studimi i formimit të yjeve: Shkalla e lartë e formimit të yjeve në M101 i lejon astronomët të vëzhgojnë dhe kuptojnë më mirë mekanizmat që nxisin krijimin e yjeve të rinj. Kjo përfshin studimin e rajoneve të formimit të yjeve, shpërndarjen e gazit dhe pluhurit dhe se si evolucioni yjor ndikon në galaktikë në përgjithësi.
  • Kozmologjia dhe distanca jashtëgalaktike: Studimi i tyre dhe matja e saktë e distancës së tyre kanë qenë vendimtare për kalibrimin e shkallëve të distancës kozmike. Kjo i ndihmon astronomët të vlerësojnë më saktë distancat me galaktikat e tjera dhe të kuptojnë më mirë zgjerimin e universit.
  • Mjet për testimin e modeleve teorike: Vëzhgimet e M101 lejojnë astronomët të testojnë dhe të përsosin modelet teorike të formimit dhe evolucionit galaktik. Të dhënat e mbledhura në këtë galaktikë përdoren për të verifikuar saktësinë e simulimeve kompjuterike që përpiqen të përsërisin proceset astronomike në univers.

Galaktikat dhe materia e errët

Materia e errët është një formë e padukshme e materies që përbën pjesën më të madhe të masës në univers dhe formon strukturën e saj themelore. Në fakt, në univers, 4,6% është materie e zakonshme, 23% është materia e errët dhe 72,4% është energji e errët. Graviteti i lëndës së errët lejon që lënda normale në formën e gazit dhe pluhurit të formojë yje dhe galaktika.

Shkencëtarët llogaritin masën e objekteve të mëdha duke studiuar lëvizjen e tyre në hapësirë. Kur astronomët studiuan galaktikat spirale në vitet 1950, ata prisnin të zbulonin se lënda në qendër po lëvizte më shpejt se materia në skajet e jashtme. Në vend të kësaj, zbuloi se yjet në të dy vendet orbitonin me të njëjtën shpejtësi, duke sugjeruar se galaktika përmbante më shumë masë sesa ishte e dukshme me sy të lirë.. Studimet e gazit brenda galaktikave eliptike kanë treguar gjithashtu se nevojiten objekte më masive se ato të dukshme. Nëse masa e vetme që përmban një grup galaktikash është e dukshme nga matjet konvencionale astronomike, grupi i galaktikave do të shpërbëhet.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të dini më shumë për galaktikën M101 dhe veçoritë e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.