Galaktika binjake e Rrugës së Qumështit

galaktika binjake e Rrugës së Qumështit

Përcaktimi i numrit të saktë të galaktikave në Univers është një detyrë e madhe që mbetet e paarritshme për momentin. Megjithatë, Agjencia Kanadeze e Hapësirës (CSA) ka zbuluar se ekspertët sugjerojnë një shifër më të lartë se një miliard galaktika. Me një numër kaq të madh, nuk është për t'u habitur që ekziston ajo që mund të quhet a galaktika binjake e Rrugës së Qumështit në afërsi të galaktikës sonë, ku ndodhet planeti ynë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për zbulimin e galaktikës binjake të Rrugës së Qumështit dhe karakteristikat e saj.

Zbulimi i galaktikës binjake të Rrugës së Qumështit

galaitë e universit

Gjatë pushimeve të tij verore në Cantabria vitin e kaluar, Astrofizikani i njohur Luca Costantin shijoi një ditë të lirë më 1 gusht. Pasi eksploroi malet e gjelbërta dhe plazhet me rërë të San Vicente de la Barquera, ai ndezi laptopin dhe kontrolloi emailin e tij, një zakon që ai pranon ta ketë edhe kur është me pushime. Ndër mesazhet e reja ishte një grup imazhesh magjepsëse të kapura nga teleskopi hapësinor revolucionar James Webb, i lëshuar në Krishtlindje 2021.

Teksa ekzaminonte imazhet dhe klasifikonte galaktika të ndryshme, një në veçanti tërhoqi vëmendjen e tij. Kishte zbuluar Ceers-2112, një galaktikë që mund të konsiderohet si "motra binjake" e Rrugës së Qumështit në anën e kundërt të universit. Ky zbulim është detajuar në edicionin e kësaj jave të revistës prestigjioze shkencore Nature. Vlen të përmendet se universi vlerësohet të jetë 13.800 miliardë vjet i vjetër.

Sipas një studimi të Costantin dhe kolegëve të tij, galaktikat që duken si Rruga e Qumështit ekzistonin 11.700 miliardë vjet më parë, kur universi ishte vetëm 15% e moshës së tij aktuale. Teleskopi ultrasensitive James Webb ka kapur dritën e dobët të emetuar gjatë foshnjërisë së universit. “Është sikur po e shihnim galaktikën tonë në të kaluarën”, thotë Costantin, një studiues italian 33-vjeçar.

Astrofizikani Pablo G. Pérez González e krahason zbulimin me atë të një personi 100-vjeçar që nuk e ka parë kurrë veten në pasqyrë duke marrë një autoportret të dërguar nga një motër binjake e panjohur kur ishte 15 vjeç. Kjo është galaktika më e largët e ngjashme me Rrugën e Qumështit e zbuluar ndonjëherë, e njohur si ceers-2112. Kjo galaktikë ndodhet në rajonin e qiellit midis yjsive Arusha e Madhe dhe Boyero, e cila është një vijë me pika që i ngjan një figure njerëzore dhe ka yllin Arthur, një nga më të ndriturit në qiell.

Galaxy Ceers-2112

një galaktikë binjake e Rrugës së Qumështit

Sipas Pérez González, një nga autorët kryesorë të studimit, masa e kombinuar e yjeve në ceers-2112 është e barabartë me 3.900 miliardë masa diellore, një madhësi që përputhet me simulimet e dimensioneve të Rrugës së Qumështit në atë kohë. "Në atë kohë kishte dhjetë herë më pak masa diellore në galaktikën tonë," shpjegon studiuesi, i cili hulumton me Costantin në Qendrën e Astrobiologjisë (INTA-CSIC) në Torrejón de Ardoz, Madrid. Ashtu si galaktikat e tjera spirale në universin lokal, Rruga e Qumështit ka një strukturë në formë shiriti në zonën e saj qendrore, e cila është e zgjatur. Rreth 15 vjet më parë, Teleskopi Hapësinor Hubble, i cili u lëshua në 1990 dhe ishte primitiv në krahasim me teleskopin hapësinor aktual James Webb, lejoi që të ekzaminohen rreth 2.000 galaktika të ngjashme.

Përfundimi i arritur nga astronomët e NASA-s është se shufrat qendrore të galaktikave spirale janë rezultat i evolucionit të galaktikave. Shufrat formohen kur orbitat e yjeve bëhen të paqëndrueshme dhe devijojnë nga shtigjet e tyre rrethore të mëparshme. Sasi të mëdha gazesh grumbullohen në këto struktura të zgjatura, duke krijuar yje të rinj dhe duke transformuar galaktikat.

Ceers-2112 i ri është një shembull i një galaktike që çuditërisht ka një shirit në qendër, pavarësisht se ishte vetëm 2.100 miliardë vjeç kur lëshoi ​​dritën që arriti në teleskop. Rëndësia e këtyre strukturave, sipas Pablo G. Pérez González, qëndron në faktin se ato luajnë një rol vendimtar në formimin e jetës. Që Dielli të formohet nga metalet e tij thelbësore, duke përfshirë hekurin, nikelin, karbonin, silikonin dhe të gjithë përbërësit e tjerë të jetës, yjet e mëparshëm duhet të kenë pasur orbita eliptike, duke transportuar materiale nga të cilat formohen më shumë yje në një galaktikë drejt zonave të jashtme.

Galaktika e lashtë binjake e Rrugës së Qumështit

ceers-2112

E shpallur tre vjet më parë, ekzistenca e SPT0418-47, një galaktikë "binjake" e Rrugës së Qumështit, ishte tashmë u krijua si një entitet kolosal dhe i qëndrueshëm kur kozmosi ishte vetëm 1.400 miliardë vjet i vjetër. Megjithatë, i mungonte një lokal. Sipas Pérez González, "Rruga e Qumështit mund të ketë binjakë të panumërt, dhe ne i vëzhgojmë secilin prej tyre në periudha të ndryshme në univers. "Këta binjakë mund të na ofrojnë një afat kohor të evolucionit të Rrugës së Qumështit."

Galaktika ceers-2112 është emëruar sipas projektit ndërkombëtar të Shkencës së Çlirimit të Hershëm të Evolucionit Kozmik, në të cilin marrin pjesë astrofizikanë nga Qendra për Astrobiologji. Edhe pse ai nuk mori pjesë në studim, astrofizikani meksikan Yetli Rosas Guevara vlerësoi kërkimin. Ai thotë: “Ky është botimi i parë që identifikon galaktikat spirale me një shirit qendror në fillimet e universit. Duke pasur parasysh moshën e re, do të prisnim që gjërat të ishin më të trazuara«. Guevara kryen simulime kozmologjike në Qendrën Ndërkombëtare të Fizikës Donostia në San Sebastián. Sipas Rosas Guevara, ndikimi i teleskopit hapësinor James Webb në fushën e astronomisë nuk mund të nënvlerësohet.

Falë këtij mjeti të fuqishëm, astronomët kanë mundur të zbulojnë galaktikat fillestare që u shfaqën në univers. Guevara thekson se me vëzhgime shtesë, mund të përcaktohet nëse ceers-2112 ishte një ngjarje e vetme gjatë universit të hershëm ose nëse galaktika të shumta të ngjashme me Rrugën e Qumështit ekzistonin tashmë.

Siç mund ta shihni, me çdo zbulim ne vendosim pjesë të enigmës së universit tonë për të kuptuar më mirë se si është formuar dhe gjithë përbërjen e tij. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth karakteristikave të galaktikës kryesore të Rrugës së Qumështit dhe zbulimeve të saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.