Galaxy Sombrero

galaktikë sombrero

Siç e dimë, ka shumë lloje galaktikash në të gjithë universin. Çdo lloj galaktike ka karakteristika unike dhe një formë të veçantë. Në këtë rast, ne do të flasim për Galaxy Sombrero. E njohur edhe si galaktika Messier 104, Galaxy Sombrero, afro 30 milionë vite dritë larg, e ka marrë emrin nga forma e saj e pazakontë dhe është një nga galaktikat thjerrëza më të famshme.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për galaktikën Sombrero, karakteristikat dhe kuriozitetet e saj.

Çfarë është Galaxy Sombrero?

Karakteristikat e Galaxy Sombrero

Galaktika Sombrero është një galaktikë thjerrëzore 28 milionë vite dritë nga Toka. Nga niveli i tokës vërehet nga skaji dhe mund të zgjidhet një unazë e madhe e mbushur me pluhur të errët dhe një bërthamë e mirëpërcaktuar, por shumë herë nuk duket mirë e përcaktuar me sy të lirë, dhe disa gjëra janë të vogla. Një teleskop do të bëjë mashtrimin.

Është një galaktikë thjerrëzore, domethënë është në formë thjerrëze dhe nuk ka spirale, pasi nuk prodhon yje. Ai përbëhet nga një bërthamë me një disk të gdhendur rreth tij, megjithëse me shumë pluhur të errët. Diametri i tij është nga 50.000 deri në rreth 140.000 vjet dritë. Madhësia e tij e dukshme (siç shihet nga Toka) është 9 x 4 minuta hark, një e pesta e 30 të Hënës dhe një masë prej më shumë se 800.000 diejsh, ose dyfishi i asaj të Rrugës së Qumështit.

Hulumtimet e fundit të NASA-s kanë treguar se Galaxy Sombrero është më i ndrituri brenda një rrezeje prej 10 Mpc. Yjet e tij janë jashtëzakonisht të shndritshëm dhe klasifikohen si grupi i tipit II sepse dihet se janë shumë të vjetër, por yjet në pluhurin e errët rreth tyre janë të rinj.

Për më tepër, kjo galaktikë është shtëpia e një numri befasues të grupimeve globulare; në rrezen e tij ka rreth 2.000 grupime, midis 25.000 dhe 70.000 vite dritë; krejt ndryshe nga 200 grupimet që përbëjnë Rrugën e Qumështit

Studime të tjera kanë sugjeruar se ajo mund të ketë një vrimë të zezë supermasive në qendër të saj, me një masë prej rreth 1.000 milionë diejsh (250 herë më e madhe se qendra e Rrugës së Qumështit), duke e bërë atë të largohet nga Toka me një shpejtësi mahnitëse, konkretisht 1000 km. /s, duke e bërë të dukshme Qendra e universit me vëllimin dhe masën më të madhe.

Më shumë rreth Galaxy Sombrero

messier 104

emër

Duke parë imazhet e galaktikës ose duke e parë atë përmes një teleskopi, bëhet e qartë pse quhet Galaxy Sombrero. Kjo sepse kur e shikon, mund të zgjidhet vetëm skaji i diskut, me një pjerrësi prej rreth 6 gradë dhe fryrjen e tij të dukshme të përbërë nga një numër i madh yjesh, ato formojnë atë që duket si një kapele meksikane.

Sidoqoftë, emri shkencor që astronomët përdorin për ta quajtur atë nuk është Galaxy Sombrero, por ata arritën ta identifikojnë atë me disa emra:

  • Messier 104
  • Objekti Messier 104
  • M104
  • NGC 4594

Quhet Messier sepse ishte i pari që iu bashkua Katalogut Messier pas krijimit të tij.

Vend

Ai shtrihet midis yjësive të Virgjëreshës dhe Corvus, pranë Spica (pjesë e Virgjëreshës), e cila përdoret për të gjetur galaktikën Sombrero. Ngjitja e tij djathtas është 12 orë, 39 minuta, 59,4 sekonda, dhe pjerrësia e saj në lidhje me rrafshin e Rrugës së Qumështit është -11° 37´23¨ Është e lehtë të shihet me një teleskop të thjeshtë, por nuk konsiderohet të jetë grupi i Virgjëreshës (mbledhja) pasi është më në jug. prej saj.

Zbulimi i Galaxy Sombrero

vëzhgimi i galaktikës sombrero

Galaktika u zbulua për herë të parë kohë në 1781 dhe shpallur në maj 1783 nga i njëjti shkencëtar që e zbuloi atë, francezi Pierre Méchain. Ishte trupi i parë qiellor i shtuar në katalogun Messier pas publikimit të katalogut Messier dhe u zbulua në mënyrë të pavarur nga gjermani Wilhelm Herschel më 9 maj 1784, një vit pas publikimit.

Megjithatë, astronomi francez Charles Messier nuk e shtoi atë në listën e tij personale si një galaktikë, përkundrazi e përshkroi atë si një mjegullnajë të zbehtë, më vonë u pendua dhe e quajti atë një galaktikë, duke i dhënë emërtimin M104. U krye një pagëzim.

Astrophotography

Imazhet ekzistuese të kësaj galaktike janë marrë nga dy teleskopë jashtëzakonisht të rëndësishëm të njohur në komunitetin astronomik, Teleskopi Hapësinor Hubble dhe Teleskopi Hapësinor Subaru.

Fotot janë marrë në dritë të dukshme dhe infra të kuqe, madje janë programuar për të zbuluar detaje të padukshme për syrin e lirë, duke kombinuar foto të të njëjtit lloj (të dukshme-të dukshme/infra të kuqe) dhe lloje të ndryshme (të dukshme-infra të kuqe) për të marrë sa më shumë detaje sa më shumë që të jetë e mundur.

Karakteristika të tjera të Galaxy Sombrero

E parë nga ana, kjo galaktikë spirale, e kataloguar si galaktika NGC 4594, theksohet nga një brez i errët që duket se e përgjysmon gjatësinë e saj, e përbërë nga re masive të errëta. Galaxy Sombrero është dy herë më i madh se i yni. Nëse do të mund ta shikonim tonën në të njëjtën mënyrë, do të ishte e ngjashme me atë në kapelë. Galaktika është në yjësinë e Virgjëreshës, megjithëse nuk konsiderohet anëtare e grupit të Virgjëreshës.

Studimet e fundit e bëjnë atë galaktikën më të ndritshme brenda një rrezeje prej 10 Mpc, me magnitudë të duhur absolute -22.8.2. M104 është midis 50.000 dhe 140.000 vite dritë të gjerë.. Ajo ka një masë prej rreth 800.000 milionë diej. M104 është gjithashtu i pasur me sisteme grumbullimesh globulare, me teleskopë të mëdhenj që shohin të paktën disa qindra grupime globulare, të vlerësuara në 2000 ose më shumë, shumë më tepër se numri i grupimeve të yjeve që rrotullohen rreth Rrugës së Qumështit. Imazhet e fundit tregojnë se galaktika ka një halo të madhe galaktike.

Arsyet përfshijnë grumbullimin e madh të yjeve drejt rajonit qendror të galaktikës dhe buzën e shquar të pluhurit të errët që rrethon galaktikën, të parë nga ana nga këndvështrimi ynë. Miliarda yje të lashtë janë përgjegjës për shkëlqimin masiv qendror të M104, dhe një vështrim më i afërt i unazës zbulon struktura komplekse që astronomët ende nuk i kuptojnë. Ajo gjithashtu duket se ka një vrimë të zezë me masë 109 diellore në qendër të saj. Hulumtimi i ri me ndihmën e teleskopit infra të kuq Spitzer sugjeron se M104 mund të jetë, në fakt, një galaktikë gjigante eliptike që në të kaluarën, rreth 9 miliardë vjet më parë, ai kapi materien që formoi një disk të ngulitur në të që evoluoi në atë që shohim sot.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për galaktikën Sombrero dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.