Cilat janë gabimet transformuese dhe si formohen ato

Gabimet transformuese kontinentale

Sot do të flasim për një aspekt që lidhet me tektonikën e pllakave: gabimet e transformimit. Ekzistenca e tij ka kushtëzuar formimin e shumë llojeve të relievit dhe ka një rëndësi të madhe në gjeologji. Në këtë postim do të mësoni se çfarë është një defekt transformues dhe si gjenerohet. Përveç kësaj, ju do të mësoni se çfarë ndikimi ka në gjeologjinë e terrenit.

A doni të dini gjithçka që lidhet me këto dështime? Vazhdoni të lexoni

Llojet e skajeve midis pllakave

Llojet e skajeve midis pllakave

Siç thotë teoria e tektonikës së pllakave, korja e tokës ndahet në pllaka tektonike. Çdo pllakë lëviz me një shpejtësi konstante. Në skajet midis pllakave ka aktiviteti sizmik i rritur për shkak të forcës së fërkimit. Ekzistojnë disa lloje skajesh midis pllakave në varësi të natyrës së tyre. Ato varen nga fakti nëse pllaka shkatërrohet, gjenerohet ose thjesht transformohet.

Për të njohur origjinën e prishjeve të transformimit, duhet të dimë llojet e skajeve që ekzistojnë midis pllakave. Së pari, gjejmë skajet divergjente. Në to, skajet e pllakave ndahen nga krijimi i shtratit të oqeanit. E dyta është buza konverguese ku përplasen dy pllaka kontinentale. Në varësi të llojit të pllakës, ajo do të ketë një efekt tjetër. Më në fund, gjejmë skaje pasive, në të cilat as pllaka nuk krijohet dhe as nuk shkatërrohet.

Në skajet pasive ka sforcime qethje nga pllakat. Pllakat mund të jenë oqeanike, kontinentale ose të dyja. Gabimet transformuese u zbuluan në ato vende ku pllakat lëvizin si segmente të pavendosur në një kreshtë oqeanike. Në fillim të kësaj teorie mendohej se kreshtat e oqeanit ato ishin formuar nga një zinxhir i gjatë dhe i vazhdueshëm. Kjo ishte për shkak të zhvendosjes horizontale përgjatë defektit. Sidoqoftë, kur shikohej nga afër, mund të shihej që zhvendosja ishte saktësisht paralele përgjatë defektit. Kjo bëri që drejtimi i nevojshëm për të prodhuar zhvendosjet e kurrizit oqeanik nuk ndodhi.

Zbulimi i defekteve transformuese

Karakteristikë e prishjes së transformimit

Gabimet transformuese u zbuluan pak para ekspozimit të teorisë së tektonikës së pllakave. Ajo u gjet nga shkencëtari H. Huzo Wilson në 1965. Ai i përkiste Universitetit të Torontos dhe sugjeroi që këto defekte të lidheshin nga rripat aktivë globalë. Këto rripa janë skajet konverguese dhe të ndryshme që i kemi parë më parë. Të gjitha këto rripa aktivë globalë janë të bashkuar në një rrjet të vazhdueshëm që ndan sipërfaqen e tokës në pllaka të ngurta.

Kështu, Wilson u bë shkencëtari i parë që sugjeroi se Toka përbëhej nga pllaka individuale. Ai ishte gjithashtu ai që siguroi njohuri për zhvendosjet e ndryshme që ekzistojnë në prishjet.

tipare kryesore

Faji Transformues Oqeanik

Shumica e gabimeve të transformimit bashkojnë dy segmente të një kreshte mes-oqeanit. Këto prishje janë pjesë e linjave të ndërprerjeve në kore oqeanike të njohura si zona të thyerjeve. Këto zona përfshijnë prishjet transformuese dhe të gjitha zgjerimet që mbeten joaktive brenda pllakës. Zonat e thyerjes ato gjenden çdo 100 kilometra përgjatë boshtit të kurrizit oqeanik.

Prishjet më aktive të transformimit janë ato që gjenden vetëm midis dy segmenteve të zhvendosura të kreshtës. Në fund të oqeanit ekziston një segment i kreshtës që lëviz në drejtim të kundërt nga fundi i oqeanit që po gjenerohet. Pra, midis dy segmenteve të kreshtës dy pllakat ngjitur fërkohen ndërsa udhëtojnë përgjatë defektit.

Nëse largohemi nga zona aktive e kreshtave të kreshtave, gjejmë disa zona joaktive. Në këto zona, thyerjet ruhen sikur të ishin shenja topografike. Orientimi i zonave të thyera është paralel me drejtimin e lëvizjes së pllakës në kohën kur u formua. Prandaj, këto struktura janë të rëndësishme kur përcaktohet drejtimi i lëvizjes së pllakës.

Një rol tjetër që kanë gabimet e transformimit është të sigurojë mjetet me të cilat prerja oqeanike, e cila është krijuar në kreshtat e kreshtës, Transportohet në zonat e shkatërrimit. Këto zona ku pllakat shkatërrohen dhe futen përsëri në mantelin e Tokës quhen llogore oqeanike ose zona të nënshtrimit.

Ku gjenden këto gabime?

Prisni në fajin e San Andres

Shumica e gabimeve të transformimit gjenden brenda pellgjeve të oqeanit. Sidoqoftë, siç u përmend më parë. ka buzë të ndryshme të pllakave. Prandaj, disa prishje kalojnë koren kontinentale. Shembulli më i famshëm është faji i San Andreas në Kaliforni. Ky defekt shkakton tërmete të shumta në qytet. E tillë është njohuria e tij që madje u bë një film në të cilin u simulua shkatërrimi i shkaktuar nga dështimi.

Një shembull tjetër është faji i Alpeve në Zelandën e Re. Faji i San Andreas lidh një qendër zgjerimi të vendosur në Gjirin e Kalifornisë me zonën e nënshtrimit të Kaskadës dhe Gabimin Transformues të Mendocinos, i vendosur përgjatë bregdetit Veriperëndimor të Shteteve të Bashkuara. Pllaka e Paqësorit që lëviz në një drejtim veriperëndimor përgjatë gjithë thyerjes së San Andreas. Për të ndjekur këtë lëvizje të vazhdueshme, me kalimin e viteve zona e Baja California mund të bëhet një ishull i veçantë nga i gjithë bregu perëndimor i Shteteve të Bashkuara dhe Kanada.

Meqenëse kjo do të ndodhë në një shkallë gjeologjike, nuk është shumë e rëndësishme të shqetësoheni tani. Ajo që duhet të jetë shqetësim absolut është aktiviteti sizmik që shkakton defektin. Ka lëvizje të shumta sizmike që ndodhin në këto zona. Tërmetet janë përcaktues të katastrofave, humbjes së pasurisë dhe jetës. Ndërtesat e San Andrés janë të përgatitur për t'i bërë ballë tërmeteve. Sidoqoftë, varësisht nga serioziteti i situatës, kjo mund të shkaktojë katastrofa të vërteta.

Siç mund ta shihni, korja jonë e tokës dhe oqeanit është e vështirë të kuptohet. Funksionimi i tij është mjaft kompleks dhe zbulimi i tij bëhet më i nevojshëm. Me këtë informacion, ju do të jeni në gjendje të mësoni më shumë rreth prishjeve transformuese dhe pasojave në tokë dhe relievin detar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.