Gabimet në arsim për ndryshimin e klimës

valët e ftohta

Ndryshimi i klimës është një fenomen që po prek të gjithë planetin në një mënyrë apo në një tjetër, më të fortë ose më të dobët, por pasojat e tij po shihen më shpesh çdo ditë.

Sidoqoftë, shumica dërrmuese e skeptikëve që nuk besojnë në ndryshimin e klimës nuk kanë një mendim shkencor për të diskredituar këtë fenomen. Ata thjesht mohojnë ekzistencën e një ndryshimi në klima globale për shkak të injorancës, frika e pranimit të realitetit, mosinteresimi, indiferenca, naiviteti ose konfuzioni. Pse ka njerëz që mohojnë ekzistencën e ndryshimit të klimës kur efektet e tij janë kaq të dukshme?

Mohimi i ndryshimit të klimës

më shumë thatësira për shkak të ndryshimit të klimës

Sipas një sondazhi të kryer nga Pew Research Center në 2016, 31% e të rriturve në Shtetet e Bashkuara nuk besojnë se njeriu po shkakton ndryshimin e klimës dhe 20% besojnë se nuk ka as prova të mjaftueshme për të provuar ekzistencën e këtij fenomeni. Diçka e ngjashme ndodh në të gjitha vendet e botës.

Sidoqoftë, sot mund të vërehet se si, nga viti në vit, theksohen efektet e ndryshimit të klimës. Efekte të tilla si intensiteti dhe kohëzgjatja e thatësirave për shkak të një rënie të reshjeve, një rritje të stuhive tropikale dhe uraganeve dhe një nga ato më të dukshmet në të gjithë botën: rritja e temperaturave mesatare.

Ka njerëz që kërkojnë respekt për mendimin e tyre kur mohojnë ekzistencën e një ndryshimi në klimën globale. Sidoqoftë, kjo duket disi e pakuptueshme, kur 97% e komunitetit shkencor anembanë botës pohon se ndikimi i aktiviteteve njerëzore po ndikon në dinamikën e sistemit klimatik në të gjitha zonat e botës.

Ndryshimi i klimës nuk prek të gjitha rajonet në mënyrë të barabartë, por prek të gjithë. Shtë e vërtetë që kjo i atribuohet problemeve në perceptimin shoqëror të problemeve mjedisore. Problemet mjedisore dëgjohen çdo ditë në lajme në zona ndoshta larg shikuesit. Prandaj, perceptimi i problemit mjedisor nuk ndikon në një mënyrë kaq të drejtpërdrejtë ndërgjegjja e njerëzve duke mos ndikuar drejtpërdrejt në problem.

Shtë e vështirë të pranosh që jeta siç e njohim sot në Tokë mund të ndryshojë rrënjësisht për disa dekada. Ndryshimi i klimës është diçka shumë komplekse dhe në përhapjen e së cilës ne përfundojmë duke bërë gabime. Për njerëzit e moshuar me stile të rrënjosura të jetës, është e pamundur ose heroike të mendojnë se mund t'i bësh të besojnë në ekzistencën e ndryshimit global të klimës.

Gabimet në transmetimin e ndryshimit të klimës

përmbytjet për shkak të ndryshimit të klimës

Kur përpiqemi të rrisim ndërgjegjësimin në lidhje me ndryshimin e klimës, ka disa probleme me të cilat përballemi dhe që priremi të gabojmë. Gjëja e parë është që ne të përdorim një gjuhë më komplekse dhe të sofistikuar, ndonjëherë aq të koduar, saqë është ekskluzive. Kushtet si zbutjen, adaptimin, qëndrueshmërinë, acidifikimin, efektin serë, dioksidin e karbonit, etj. Ato përdoren nga shkencëtarët dhe ambientalistët shumë natyrshëm. Sidoqoftë, jashtë kësaj kamare, jo shumë njerëz e kuptojnë se çfarë është. Ne gjithashtu përdorim shkurtime të shumta në fjalorin tonë që, ndonjëherë, madje e kemi të vështirë t'i shqiptojmë. Akronime të tilla si IPCC, UNFCCC, COP.

Disa figura që për ne duken kushtëzuese, për njerëzit e tjerë nuk thonë asgjë. Për shembull, shifra referuese për rritja e temperaturave mesatare të planetit me 2 gradëNe e dimë se është kufiri me të cilin ndryshimet në planet do të jenë të pakthyeshme dhe të paparashikueshme. Sidoqoftë, për shumë njerëz kjo nuk është treguese e asgjëje.

Ne rrallë shpjegojmë se si, me këtë rritje të temperaturës, kënetë do të zhdukeshin, uji i pijshëm në botë do të ulej, akulloret polare do të shkriheshin dhe niveli i detit do të ngrihej, etj. Për shumë, një rritje prej 2 gradë e temperaturave mund të nënkuptojë vetëm një ndryshim të veshjet.

Mos krijoni alarmizëm

Kur rritet ndërgjegjësimi në lidhje me ndryshimin e klimës, është thelbësore të mos biesh në mesazhe alarmante. Mesazhe që parashikojnë fundin e botës ose apokalipsin, pasi ato janë kundërproduktive. Bashkëbiseduesi mund të mendojë se nëse nuk na mbetet asgjë për të bërë për ta rregulluar, atëherë duhet të kënaqemi vetëm sa zgjat e mira.

Ndryshimi i klimës është diçka që tashmë po ndodh dhe transmetimi dhe rritja e ndërgjegjësimit në lidhje me të është e një rëndësie jetike.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Tito Erazo dijo

    Artikulli është shumë i rëndësishëm dhe me kohë, pasi e thotë shumë mirë, shumë herë harrojmë se në shumë raste po i drejtohemi një publiku heterogjen, domethënë i shkolluar, mesatarisht i arsimuar dhe me një nivel të ulët arsimor, dhe për këtë arsye, Ne duhet t'i drejtohemi vetes në një gjuhë të kuptueshme, veçanërisht nëse i drejtohemi vetes përmes mediave, por është gjithashtu një realitet që sektorët e interesuar për këtë nuk shpjegohen në një mënyrë të kuptueshme, përballë një realiteti që po ndodh vazhdimisht, sepse Unë kam thënë gjithashtu se toka është një qenie dinamike (është në lëvizje të përhershme), për të krijuar kushte më të mira jetese, por meqenëse ne e kemi injoruar këtë, ato ndryshime natyrore, kur njeriu ka prishur ekuilibrin, bëhen katastrofike, duke qenë pikërisht më të rrezikshmit ata me burime të kufizuara, të cilat janë shumica. Prandaj, UNESCO rekomandon "ARSIMIM MJEDISOR FORMAL DHE JO-FORMAL", domethënë, në gjuhë teknike për ata prej nesh që janë me fat që janë arsimuar, dhe në gjuhën e tyre për ata që nuk e kanë pasur atë mundësi, por të përjetojnë jetën u jep mençuri. Në këtë mënyrë, ne nuk do t'i ekzagjeronim këto ndryshime që ndodhin domosdoshmërisht dhe natyrshëm për mirëqenien tonë.