Pse është më ftohtë në netët e kthjellta?

qiej të pastër gjatë natës

Kjo është diçka që adhuruesit e astronomisë do ta dinë mirë dhe do ta kenë vërejtur. Në fakt, është i zbatueshëm për çdo kohë të vitit. Një natë e kthjellët shoqërohet zakonisht me rënie të temperaturave. Përkundër asaj që mund të ndodhë nga ora e parë e ditës, nëse kemi mbulim resh do të kemi një ambient më të ftohtë sesa kur nuk ka mbulim resh, do të kemi më shumë nxehtësi.

Ndërsa natën e kaluar, rrezet e diellit pakësohen, derisa nuk mbërrijnë më dhe rrezatimi infra të kuq që vjen nuk pushon më. Nëse kemi një qielli me re, rrezatimi është bllokuarIsshtë e vështirë për të që të dalë dhe bashkë me të nxehtësia. Ne te kunderten, mungesa e reve, shkakton shpërndarjen e kësaj nxehtësia dhe rrezatimi, dhe duke mos pasur asnjë pengesë që mund ta ruajë atë, ajo lë duke lënë një natë të ftohtë dhe nga ana tjetër një qiell kaq të pastër dhe me yje.

Fenomeni gjatë ditës dhe në shkretëtirë

natë me yje shkretëtirë pa re

Në të njëjtën mënyrë, Gjatë ditës formimi i reve nuk lejon që rrezatimi të depërtojë në nivelin e tokës. Kur ata "përplasen" me retë, ata nuk arrijnë t'i kalojnë të gjitha. Kjo quhet edhe përthyerje, pasi drejtimi i rrezes ndryshon duke kaluar nëpër një mjedis të ndryshëm nga ai nga vjen. Do të quhej refleks, nëse kur përplaset kërcej dhe ndryshonte drejtim. Duke mos depërtuar në to, kjo mungesë rrezatimi ul temperaturën gjatë ditës. Nëse gjatë natës humbet ajo re, rënia e temperaturave është më e theksuar.

Një shembull, përkundrazi mund ta shohim në verë. Një ditë shumë me diell, me nxehtësi të tmerrshme, me një natë të shoqëruar me re, shkakton që nxehtësia që është ruajtur vështirë se mund të shpërndahet. Pra, kemi një nga ato netët me avull ku gjumi bëhet mjaft një odise. Kjo eshte efekti i dyfishtë i reve në termometrat në varësi të kohës kur jemi. Retë ditën është e ftohtë, natën është nxehtësi, mungesa e tyre gjatë ditës është nxehtësi dhe natën e ftohtë.

Kjo është edhe arsyeja pse temperaturat e larta në shkretëtirë gjatë ditës, dhe ato netë ngrirëse. Meqenëse pothuajse nuk ka re, ajo prodhon ato kontraste shumë të larta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.