Ftohje avulluese

kondicioner

Një nga proceset që ndodhin natyrshëm dhe që përdoret për efiçiencën e energjisë është ftohja avulluese. Shtë një proces natyral që përdor ujin si një ftohës në mënyrë që të sigurojë kondicionim ose ftohje efikase. Falë studimit të funksionimit të këtij procesi, është e mundur që të kemi një ftohje shumë më efikase në zona të ndryshme.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, rëndësinë dhe dobinë e ftohjes avulluese.

tipare kryesore

ftohja avulluese

Ftohja avulluese nuk është asgjë më shumë se një proces natyral që përdor ujin si ftohës. Ky proces është parimi që qëndron pas të gjitha pajisjeve ftohëse, kullave dhe kondensatorëve. Këto pajisje përdoren për të ftohur lëngjet në të gjitha llojet e aplikimeve komerciale, industriale dhe shtëpiake. Gjatë ftohjes avulluese, e gjithë nxehtësia e tepërt çlirohet në atmosferë nga avullimi i ujit. Që të ndodhë ky proces, nevojitet kontakti midis ujit dhe një rryme ajri brenda një shkëmbyesi nxehtësie.

Ne e dimë që kjo ftohje avulluese është ideale për aplikime në të cilat është e nevojshme të jeni në gjendje të zvogëloni temperaturat e larta. Avantazhi i këtij procesi mbi të tjerët është se është e mundur të ulet temperatura pa konsum të tepërt të energjisë. Kështu, Isshtë një ide shumë fitimprurëse nga pikëpamja e energjisë dhe kursimi për mjedisin.

Shërbim i ftohjes avulluese

operacioni i ftohjes me avullim

Falë ftohjes avulluese ka kulla të shumta ftohëse, kondensatorë dhe pajisje të tjera që përfshijnë një alternativë mjaft efikase nëse duam të përdorim sektorin e ftohjes industriale. Në këtë sektor, makineritë përdoren për të ulur temperaturën dhe për të përdorur teknika miqësore me mjedisin që, nga ana tjetër, kërkojnë më pak investime financiare.

Le të shohim cilat janë përparësitë kryesore që mund të sigurojë përdorimi i ftohjes avulluese.

Kursim energjie

Siç kemi përmendur më parë, është një procedurë mjaft efikase për sa i përket shpenzimit të energjisë. Kursimi i energjisë së konsumit të energjisë lidhet me temperaturën e kondensimit të ftohësit të përdorur. Nëse kemi një instalim tipik, konsumi i energjisë mund të arrijë shifra mjaft të larta, ndërsa në instalimet që kanë veprim të vështirë avullimi, mund të arrihet kursimi i energjisë deri në 45%.

Ndikim më i vogël në mjedis

Jo vetëm që kemi kursime të energjisë për shkak të përdorimit efikas të burimeve, por ka edhe një ndikim shumë të ulët mjedisor. Falë ftohjes avulluese efekti serë mund të zvogëlohet ndjeshëm. Kjo për faktin se emetimet e gazeve serë siç është dioksidi i karbonit indirekt janë të kufizuara. Falë efikasitetit të procesit, ne shohim se më pak energji humbet për shkak të efikasitetit të lartë.

Siguri më e madhe

Një nga pyetjet e ftohjes avulluese është nëse ofron siguri më të madhe krahasuar me proceset e tjera të ftohjes. Shtë një sistem i përshtatshëm për ato sisteme indirekte. Mund të arrihen temperatura të ftohjes së ujit deri në 25 gradë ose më të ulëta. Kjo lejon përdorimin midis pirunëve të ngrohjes të ndërmjetme që nuk gjenerojnë një kosto shumë të lartë të energjisë.

Prandaj, ekzistojnë pajisje ftohëse avulluese që arrijnë temperatura më të ulëta se ato të marra në pajisjet e ftohjes së ajrit. Prandaj, ju mund të shihni një kursim mjaft interesant, megjithëse performanca është më e kufizuar nga temperatura e llambës së thatë. Me këtë teknikë, kondensimi i ujit në mjediset e ftohjes kryhet në një temperaturë të përshtatshme. Kjo temperaturë është e përsosur në mënyrë që presioni në sektorin e lartë të qarkut ftohës të jetë shumë më i ulët. Presioni i ulët në qarkun e ftohësit zvogëlon rrezikun e rrjedhjeve të ftohësit dhe ndikimin e mundshëm mjedisor.

Një avantazh tjetër që mund të përmendim është një ndikim më i ulët akustik dhe një ulje e konsumit të ujit. Uji është një mall shumë i çmuar dhe gjithnjë e më i pakët në këtë planet. Efektet e ndryshimit të klimës për shkak të rritjes së efektit serë që po shkaktojnë thatësira janë më të shpeshta dhe intensive. Për këtë arsye, uji po bëhet gjithnjë e më i pakët. Me këtë lloj procesi mund të kursejmë në konsumimin e ujit dhe energjisë. Këto dy përfitime sigurojnë menaxhim më të mirë të mjedisit.

Zbatime ftohëse avulluese

makineri frigoriferike

Le të shohim cilat janë aplikacionet e ndryshme të ftohjes avulluese:

  • Industria e pulave: këto sisteme janë shumë të rëndësishme në shtëpitë e pulave. Gjatë muajve më të nxehtë të vitit, shpezët nxehen mjaft. Falë sistemit të ftohjes avulluese, temperatura dhe problemet që lidhen me stresin termik mund të zvogëlohen. Në këtë mënyrë, ne jo vetëm që sigurojmë që zogjtë të kenë një qëndrim më të mirë, por gjithashtu të përmirësojmë cilësinë e produkteve.
  • Industria bujqësore: është një sektor tjetër ku mund të përdoret ky proces. Ndihmon në ruajtjen e një temperature konstante të ajrit. Mbajtja e kësaj temperature të qëndrueshme është e rëndësishme brenda një serë. Shtë e rëndësishme të mbash një ekuilibër delikat të temperaturës si një funksion i shpenzimeve të energjisë në mënyrë që të maksimizosh prodhimin dhe të minimizosh kostot.
  • Industria e derrave: Për të ruajtur një temperaturë konstante brenda një strukture derri, përdorimi i ftohjes avulluese është thelbësor. Kjo siguron një cilësi më të lartë në prodhimin e kafshëve dhe rehati më të mirë për të. Dhe është se ky sistem siguron një temperaturë më konstante të ajrit me cilësi më të lartë.
  • Industria e qumështit: është një tjetër nga sektorët ku ka vend ftohja avulluese. Stresi i vazhdueshëm i nxehtësisë në lopë mund të çojë në uljen e prodhimit të qumështit. Falë këtij procesi, është e mundur të arrihet një kapacitet i lartë ftohës dhe të minimizohet humbja e prodhimit gjatë majave ekstreme të temperaturave të jashtme. Këto maja zakonisht arrihen gjatë sezonit të vonë të pranverës dhe verës.

Konkluzione

Me pak fjalë, mund të themi se ftohja avulluese e përdorur si ftohje e aplikuar në kullat ftohëse, kondensatorët avullues, etj. Ato karakterizohen nga kursime të konsiderueshme të energjisë, siguri më të madhe dhe respekt për mjedisin. Kjo e bën atë një proces thelbësor në çdo pjesë të sektorit të ftohjes industriale.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth ftohjes avulluese dhe përfitimeve të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.