Frati i kohës

Friar i kohës

Imazhi - Ambrosero Forges

Dëshironi të dini si do të jetë moti por nuk keni shumë para? Nëse është kështu, unë ju rekomandoj që të merrni një higrometër të quajtur »Frati i kohës» Ky njehsor kohe kurioz ka më shumë se një shekull histori, por është akoma po aq popullor sa atëherë.

Sigurisht, edhe pse nuk është aq i saktë sa një higrometër dixhital, e vërteta është se mund të shërbejë si një orientim. Një orientim që befason casi saktë që është. Zbuloni

Kush e shpiku The Friar of Time dhe si ju lindi ideja?

Ky higrometër u krijua nga Agapito Borrás Pedemonte, nga Calella (Katalonia, Spanjë), i cili ishte themeluesi i dyqanit të lodrave Tot Ideas në 1894. Pse e krijoi atë? Epo, ne kemi përgjigjen për këtë pyetje dhe e shohim vetë në flokët tanë. Rezulton se ka aftësinë të tkurret dhe zgjerohet në varësi të lagështisë së ambientit. Kështu që ai mendoi se duke përdorur flokët mund të krijonte një instrument që do të matte lagështinë e ajrit, i cili do ta ndihmonte atë të parashikonte motin ditën tjetër.

Deri më sot, janë bërë rreth 40 modele të ndryshme, dhe në disa prej tyre, ju nuk e shihni Françeskanin në karrige, por më tepër murgeshat, luftëtarët mesjetarë dhe madje edhe Christopher Columbus. Në cilindo »Friar të kohës» do të shihni dikë të ulur, duke mbështetur krahun e majtë në një tavolinë ku ka një libër të hapur dhe nën të cilin ekziston një glob botëror. Në dorën e tij të majtë ai mban një shkop, i cili është ai që do t'ju tregojë nëse do të jetë koha »thatë»,»të përziera», Po do të»viento»,»mirë»,»I pasigurt»,»me erë»,»lagësht»Ose nëse do»shi'.

Si funksionon kjo gjë?

Si do të jetë moti nesër?

Friar do të të tregojë.
Shkopi yt me vëmendje
çdo ditë do të vëzhgoni.
Nëse ai shkon në majë,
mot të thatë do të gjeni.
Nëse bie,
do keni shi sigurisht.
Dhe shikojeni mirë kapuçin e tij,
mos u lag.

Bërja e këtij instrumenti të funksionojë shumë e thjeshtë, por nuk ka asgjë për t'u patur zili për ato moderne. Në fakt, është një nga më të rekomanduarit për fillestarët, ose për ata që pëlqejnë reliket meteorologjike. Përveç kësaj, siç thamë më parë, është shumë ekonomike, duke qenë në gjendje të kushtojë rreth 20 euro.

Ky higrometër, i cili është bërë nga kartoni, përdor tensionin e një qime flokësh të bashkangjitur në një brez elastik për të matur lagështinë; kështu, ndërsa gjatësia e flokëve ndryshon në mjedise të lagështa ose të thata, frat do të ulë ose ngrejë krahun e tij, dhe do të heqë ose vendosë kapuçin. Jo vetëm çdo qime do të bëjë, por për të qenë sa më i saktë që të jetë e mundur duhet të vijë nga gra të reja, bjonde me origjinë sllave, të cilat janë më të ndjeshme ndaj lagështisë dhe për këtë arsye mund të parashikojnë më mirë motin. Edhe pse flokët e kalit përdoren ndonjëherë.

Për ta bërë gati, domethënë ta vendosim në stinë, do të jetë e mjaftueshme që të dalim jashtë në një ditë me diell dhe të mos fryjë era, Le të vëmë krahun »Mirë» dhe të heqim kapuçin nëse e ka veshur, rrotullon shkopinjtë pas tij.

Ku duhet të mbahet dhe cili është mirëmbajtja e tij?

Higrometër

Imazhi - Francisco Rebollo

Kështu që frati ynë nuk çmendet dhe mund ta bëjë punën e tij siç duhet, është e nevojshme gjeni një vend larg lagështisë së disa dhomave në shtëpi, si ajo në kuzhinë ose në banjo. Gjëja ideale do të ishte ta kishit, për shembull, jashtë, por në hyrje, të mbrojtur nga shiu, sepse duke qenë prej kartoni nëse laget, ajo prishet tashmë.

Një tjetër mundësi është ta kalibroni atë në një ditë kur qielli është plotësisht i pastër, jashtë, pastaj ta keni atë në dhomën e ndenjes ose në një dhomë tjetër ku lagështia nuk është e lartë, dhe nxirreni përsëri çdo herë që dëshironi të dini se çfarë moti do të bëjë nesër.

Sigurisht, ju duhet të ndryshoni flokët tuaj çdo shpesh, pasi me kalimin e kohës ajo thahet dhe thahet, sidomos gjatë verës, sepse, po, njerëzit kalojnë edhe "sezonin e derdhjes", një kohë kur flokët tanë rriten më shpejt ... dhe në të cilën ne i humbasim ato më shpejt edhe për shkak të të qenit jashtë për më shumë kohë, nën rrezet e diellit, të cilat janë më intensive se në çdo stinë tjetër, dhe ne i "djegim" ato nëse nuk mbajmë kapelë ose nëse nuk e mbrojmë atë në ndonjë mënyrë.

Por le të kthehemi te Friar i kohës. Sa shpesh duhet të ndërroni flokët? Varet nga sezoni i vitit, por përgjithësisht, një herë në javë, ose kur shihet se fillon të dështojë shumë, duke e futur shkopin e saj, për shembull, në "Shi" kur në fakt është një ditë e shkëlqyer, pa re.

Rekomandohet gjithashtu shumë krahasoni dy nga këto higrometra, të paktën për disa ditë, për të parë nëse ato funksionojnë mirë dhe, nëse jo, për kë ka nevojë për flokë të rinj.

A keni dëgjuar ndonjëherë për "The Friar of Time"? A guxoni të keni një të tillë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis dijo

  Përshëndetje mik, shikoni nëse mund të më ndihmoni.
  Bleva fratin të martën e kaluar. Kur ai arriti ai erdhi me krahun lart dhe kapuçin e hequr, të martën ishte ftohtë, por patjetër një ditë e mirë, dielli, kështu që ajo që bëra unë e vura me krahun duke treguar MIR.

  Gjatë së martës natën dhe të mërkurën ajo zbriti nga e mirë në e pasigurt me erë dhe pothuajse e lagësht. Kapuçi po i afrohej kokës, por u hoq nga vënia e tij në kokë. Puna është që të enjten pasdite filloi të binte shi këtu dhe ajo që bëra ishte të ulja krahun në shi dhe të vura kapuçin me dorezat nga pas.
  Deri më tani normale pasi duhet rregulluar, por ajo që më shqetëson është se sot të Dielën është ngritur përsëri me krahun të pasigurt dhe kapuçin të hequr plotësisht kur gjithçka është borë dhe pritet që nesër të vazhdojë të bjerë borë.
  Frati duhet të shënojë kohën nesër, jo atë që bën tani, apo jo? Dje gjithashtu shënoi kështu dhe sot është e gjitha me borë.
  Nuk e di nëse është bërë mirë apo si duhet ta bëj për ta rregulluar, por mendoj se nuk funksionon. Unë po ju shkruaj nga provinca e Ciudad Real.

 2.   Moises dijo

  Dhe nga i merrni ato flokë ...?
  ????