Foto spektakolare e stuhisë e marrë nga një aeroplan

Pema e stuhisë

Natyra është spektakolare, por të shohësh një re stuhie, domethënë të jesh në gjendje të shohësh një re Cumulonimbus dhe të jesh në gjendje ta soditësh atë me gjithë shkëlqimin e saj Ju duhet të hipni në një aeroplan dhe të keni fatin e pamasë që pikërisht atë ditë a. Pilotët janë të sigurt se janë mësuar t'i shohin, nga kaq shumë udhëtime që bëjnë, por ndonjëherë mund të bëjnë përshtypje, shumë.

Thirret njeriu me fat që bëri foton e stuhisë që do t'ju tregojmë më pas Santiago Borja, i cili është oficeri i parë për LATAM Ecuador Airlines dhe i cili në atë kohë ishte në një Boeing 767-300 duke fluturuar përmes Panamasë jugore, në një lartësi prej 37.000 metrash (rreth 11 km).

Me Nikon D750 të tij, ai arriti të bënte një nga fotografitë më të mira Cumulonimbus të resë së stuhisë të kapur deri më tani. Sigurisht, siç shpjegon ai, nuk ishte rezultat i rastësisë: »është e vërtetë që ka shumë faktorë që nuk mund të kontrollohen dhe ata janë thjesht fat, por kam kaluar edhe vite duke u munduar'.

Fotografi u bë pikërisht kur rrufeja ndriçoi qiellin, gjë që është mbresëlënëse. Dëshironi ta shihni foton tani, apo jo? Këtu e keni atë:

Stuhi perfekte

Imazhi - Santiago Borja

Karakteristikat e reve të Kumulonimbusit

Ky lloj reje hyn në grupin e reve të ulëta, pasi baza e saj është më pak se 2 km e lartë, por duke pasur një zhvillim vertikal të madh, maja e saj mund të arrijë një lartësi mbresëlënëse: 20km. Ato përbëhen nga një kolonë e ajrit të ngrohtë dhe të lagësht që ngrihet në drejtim të kundërt të akrepave të orës.

Zakonisht prodhojnë shira të mëdha dhe stuhi, sidomos kur ata arrijnë të përfundojnë zhvillimin e tyre, siç ka qenë rasti i atij që aviatori Borja ka fotografuar.

Një imazh, pa dyshim, për ta parë nga afër dhe për ta shijuar atë në maksimum.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.