Formimi i atmosferës

formimi i atmosferës primitive

Atmosfera është shtresa e gazit që rrethon një trup qiellor, siç është Toka, i cili tërhiqet nga graviteti. Mbron nga rrezatimi ultravjollcë diellor, kontrollon temperaturën dhe parandalon hyrjen e meteoritëve. Nëse atmosfera nuk do të kishte karakteristikat që ka aktualisht, planeti tokë nuk do të mund të mbante jetë. Megjithatë, shumë njerëz pyesin se çfarë është formimi i atmosferës.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për formimin e atmosferës, kur u krijua dhe si u formua.

Formimi i atmosferës

formimi i atmosferës

Atmosfera është shtresa e gaztë që rrethon planetin tonë dhe ekzistenca e saj shkaktohet nga tërheqja gravitacionale e Tokës. Filloi të formohej me origjinën e Tokës rreth 4.600 miliardë vjet më parë. Gjatë 500 milionë viteve të para, atmosfera filloi të evoluojë; Ndërsa brendësia e planetit tonë të ri vazhdoi të përshtatej, ajo u bë jashtëzakonisht e dendur me avuj dhe gazra të dëbuar. Gazrat që e përbëjnë atë mund të jenë hidrogjeni (H2), avulli i ujit, metani (CH4), heliumi (He) dhe oksidet e karbonit. Kjo është një atmosferë primordiale, sepse një atmosferë e plotë nuk mund të kishte ekzistuar 200 milionë vjet më parë. Toka ishte ende shumë e nxehtë në atë kohë, gjë që inkurajoi lirimin e gazeve të lehta.

Graviteti i Tokës është pak më i ulët se sot, gjë që e pengon Tokën të mbajë molekulat në mjedisin e saj; magnetosfera ende nuk është formuar dhe era diellore fryn direkt në sipërfaqe. E gjithë kjo bëri që pjesa më e madhe e atmosferës primitive të zhdukej në hapësirë.

Planeti ynë, për shkak të temperaturës, madhësisë dhe masës mesatare, nuk mund të mbajë gazra shumë të lehta si hidrogjeni dhe heliumi, të cilët ikin në hapësirë ​​dhe tërhiqen nga era diellore. Edhe me masën aktuale të Tokës, është e pamundur të ruhen gazra si heliumi dhe hidrogjeni, ndryshe nga planetët më të mëdhenj si Jupiteri dhe Saturni, të cilët kanë atmosferë të pasur me gaz. Shkëmbinjtë që formuan planetin tonë lëshuan vazhdimisht gaze të reja dhe avuj uji për një periudhë të konsiderueshme kohore deri rreth 4.000 miliardë vjet më parë, kur atmosfera filloi të përbëhej nga molekula karboni. dioksidi i karbonit (CO2), monoksidi i karbonit (CO), uji (H2O), azoti (N2) dhe hidrogjeni (H).

Origjinë

origjinën e atmosferës

Prania e këtyre komponimeve dhe rënia e temperaturës së Tokës nën 100°C çoi në zhvillimin e hidrosferës që filloi të formohej rreth 4 miliardë vjet më parë.

Vitet e kondensimit të avullit të ujit rezultuan në formimin e sasive të mëdha të ujit që lejuan procesin e depozitimit. Prania e ujit favorizon tretjen e gazrave si dioksidi i squfurit, acidi klorhidrik ose dioksidi i karbonit, formimi i acideve dhe reagimi i tyre me litosferën, duke rezultuar në një atmosferë reduktuese. Gazra si metani dhe amoniaku. Në vitet 1950, studiuesi amerikan Stanley Miller krijoi një eksperiment klasik për të vërtetuar se nëpërmjet veprimit të disa energjive të jashtme përdori shkarkimet elektrike për të marrë një përzierje aminoacidesh në atë mjedis.

Duke bërë këtë, ai synon të rikrijojë kushtet e pacenuara atmosferike që mund të kenë prodhuar origjinën e jetës. Në përgjithësi pranohet se ekzistojnë tre kushte minimale për jetën siç e kuptojmë ne: një atmosferë e qëndrueshme e pasur me përbërës të tillë si oksigjeni dhe hidrogjeni, një burim i përhershëm i energjisë së jashtme dhe ujë i lëngshëm. Siç e kemi parë, kushtet e jetës janë pothuajse të vendosura. Megjithatë, pa oksigjen të lirë, vetë jeta mund të jetë miliona vjet larg. Formacionet shkëmbore që përmbajnë sasi të vogla elementësh si uraniumi dhe hekuri janë dëshmi e një atmosfere anaerobe. Prandaj, këta elementë nuk gjenden në shkëmbinj nga periudha e mesme Prekambriane ose të paktën 3 miliardë vjet më vonë.

Rëndësia e oksigjenit

atmosferë primitive

Për organizmat si ne, procesi më i rëndësishëm atmosferik është formimi i oksigjenit. As proceset kimike të drejtpërdrejta dhe as proceset gjeologjike të tilla si aktiviteti vullkanik nuk prodhojnë oksigjen. Prandaj, besohet se formimi i hidrosfera, atmosfera e qëndrueshme dhe energjia e diellit janë kushtet për formimin e proteinave në oqean dhe procesin e kondensimit dhe sintezës së aminoacideve. të acideve nukleike që mbartin kodin gjenetik, në 1.500 milionë vjet Më vonë, organizmat anaerobe njëqelizore shfaqen në oqean. Vetëm një miliard vjet më parë, organizmat ujorë të quajtur cianobaktere filluan të përdorin energjinë e diellit për të zbërthyer molekulat.

Uji (H2O) dhe dioksidi i karbonit (CO2) rikombinohen në përbërje organike dhe oksigjen të lirë (O2), domethënë kur lidhja kimike midis hidrogjenit dhe oksigjenit prishet, ky i fundit çlirohet në mjedis nga oksigjeni. fotosinteza kombinohet me karbonin organik për të formuar molekula CO2. Procesi i shndërrimit të energjisë diellore në oksigjen të lirë nëpërmjet disociimit molekular quhet fotosintezë dhe ndodh vetëm te bimët, megjithëse është një hap gjigant drejt atmosferës së Tokës që kemi sot. Kjo është një fatkeqësi e madhe për organizmat anaerobe, sepse nëse rritet oksigjeni në atmosferë, zvogëlohet CO2.

Formimi i atmosferës dhe gazeve

Në atë kohë, disa molekula oksigjeni në atmosferë thithin energjinë nga rrezet ultravjollcë të emetuara nga dielli dhe ndahen për të formuar atome individuale të oksigjenit. Këto atome kombinohen me oksigjenin e mbetur për të formuar molekula të ozonit (O3), të cilat thithin dritën ultravjollcë nga dielli. Për 4 miliardë vjet, sasia e ozonit nuk ishte e mjaftueshme për të bllokuar hyrjen e dritës ultravjollcë, kjo nuk do të lejonte që jeta të ekzistonte jashtë oqeaneve. Rreth 600 milionë vjet më parë, për shkak të jetës detare, atmosfera e Tokës arriti nivelet e ozonit mjaft të larta për të thithur dritën e dëmshme ultravjollcë, gjë që çoi në shfaqjen e jetës në kontinente. Në këtë pikë, niveli i oksigjenit është rreth 10% e vlerës aktuale. Kjo është arsyeja pse, para kësaj, jeta ishte e kufizuar në oqean. Megjithatë, prania e ozonit bën që organizmat detarë të migrojnë në tokë.

Ndërveprimet e vazhdueshme me fenomene të ndryshme tokësore vazhduan të ndodhin në atmosferë derisa arriti një përbërje që aktualisht është 99 për qind hidrogjen, oksigjen dhe argon. Aktualisht, atmosfera jo vetëm që funksionon për të mbrojtur fenomenet e ndryshme fizike që ndodhin në hapësirë, por gjithashtu vepron si një rregullator i jashtëzakonshëm i proceseve termodinamike, kimike dhe biologjike të qenësishme në evolucionin dhe Ngjarjet e Tokës, pa të cilat jeta nuk do të ishte ashtu siç e njohim ne. Ai ndërveprim i vazhdueshëm i temperaturave të oqeanit, mbrojtja e ozonit nga rrezet e dëmshme të diellit dhe një klimë relativisht e qetë lejuan që jeta të vazhdojë të evoluojë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për formimin e atmosferës dhe mënyrën se si u krye.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.