Forca e pabesueshme e El Niño »Godzilla»

Ndryshimet e motit në El Niño

El Niño është një fenomen meteorologjik që ndryshon modelet e lëvizjes së rrymave oqeanike. Përsëritet çdo 3 ose 7 vjet, por besohet se për shkak të ngrohjes globale, do të vërehet gjithnjë e më shumë nëpër botë.

Disa dekada më parë, rreth vitit 1997, ishte shumë shkatërruese. Sidoqoftë, NASA beson se ai në vitin 2016 mund të jetë edhe më i madh dhe më i fuqishëm, deri në pikën që ata e kanë quajtur atë "Godzilla".

Cili është fenomeni El Niño dhe nga çfarë përbëhet?

Fenomeni El Niño në klimatologji

Kjo dukuri ka të bëjë me ngrohjen e ujërave të Paqësorit, të cilat nxehen ndërmjet 1 deri në 3ºC krahasuar me normalen, çdo 3 ose 7 vjet. Ky model i ngrohjes dhe ftohjes lëkundëse njihet si cikli ENSO (ose ENSO). Ndikon drejtpërdrejt në modelin e reshjeve në zonat tropikale, por mund të ketë një ndikim të madh në klimën në pjesë të tjera të botës. Si El Niño (lidhur me ngrohjen) ashtu edhe La Niña (lidhur me ftohjen e ujit) janë fazat ekstreme të ciklit ENSO, me një fazë të tretë të quajtur Neutrale, gjatë së cilës regjistrohen temperaturat normale.

Historia e El Niño

Emri i fenomenit El Niño (duke iu referuar fëmijës Jezus), u dha nga peshkatarët peruan në një lumë i ngrohtë që shfaqet çdo vit rreth Krishtlindjeve, duke favorizuar kështu ardhjen e peshqve të shumtë. Ata e konsideruan atë një dhuratë hyjnore, kështu që shpejt filluan ta identifikonin këtë ndryshim të temperaturës së detit me emrin e El Niño.

Sidoqoftë, në vitet 60 ata filluan të kuptonin se nuk ishte një fenomen lokal në Peru, por që preku të gjithë Paqësorin tropikal, madje edhe përtej. Tani dihet që mund të ndikojë në klimën e të gjithë botës gjatë gjithë fazës së saj. I gjithë cikli ENSO zgjat midis 3 dhe 7 vjet, siç thamë. Në këto vite, ka faza të ngrohta që zgjasin ndërmjet 8 dhe 10 muaj secila (El Niño), faza neutrale dhe mund të ketë gjithashtu ndonjë fazë të ftohtë (La Niña). ENSO është një cikël shumë i ndryshueshëm, si nga intensiteti ashtu edhe nga kohëzgjatja. Në fakt, nuk dihet ende me siguri se cilat janë shkaqet e këtyre ndryshimeve.

Sistemet e zbulimit të El Niño

El Niño zbulohet nga metoda të ndryshme, duke nënvizuar satelitët, notat lundruese dhe analiza e oqeanit. Studiuesit në vazhdimësi marrin të dhëna për kushtet në sipërfaqen e deteve, si dhe erën në zonën ekuatoriale.

Si ndikon në mot?

Pasojat e El Niño

Pasi të zhvillohen, ndryshime të rëndësishme në temperaturat dhe modelet e reshjeve ndodhin në shumë pjesë të globit. Këto ndryshime ndodhin sepse ndikojnë në modelet e erës në atmosferë. Në rastin e tropikëve, ajri që ngrihet për të formuar re shiu në një vend duhet të lëvizë në një pikë tjetër për shkak të forcës së gravitetit. Në pjesën tjetër të botës, ndryshimi në erë gjithashtu mund të shkaktojë thatësira në disa cepa, ose shira të mëdha në të tjerët.

Për të ditur dhe kuptuar në çfarë mase mund të ndikojë në klimën globale, le të shohim cilat janë pasojat e tij:

Globalisht

 • Regjistrimet Të temperaturës
 • Pamja e jashtme të sëmundjeve të vështira për tu zhdukur
 • humbje të specieve shtazore dhe bimore
 • ndryshimet në qarkullimin atmosferik

Amerika e Jugut

 • Periudhat shumë i lagësht, gjatë së cilës reshjet e shiut janë shumë intensive.
 • Ngrohja të Rrymës Humboldt.
 • Ulje presion atmosferik.

Azia Juglindore

 • Thatësira i rëndësishëm.
 • Temperatura e oqeanit baja.
 • I kufizuar formimi i reve.

Gjithsesi, mbani në mend se asnjë dy El Niño nuk janë njësoj, dhe se ndryshimet sezonale, si dhe modelet e ndryshme të motit mund të ndryshojnë nga rasti në rast. Kështu, kur zhvillohet, nuk mund të garantohet se zonat e prekura do të jenë të njëjta me herën e kaluar, por që thjesht do të ketë një probabilitet më të lartë, por nuk do të jetë e sigurt që ato do të jenë përsëri të njëjtat.

Fëmija »Godzilla»

Océano Pacífico

Ndërsa planeti ngroh, favorizon shfaqjen e cikloneve gjithnjë e më të fuqishmes Temperaturat e ngrohta kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në El Niño, kështu që ka padyshim disa shumë fidgety. Në Hemisferën Veriore, në 2016 temperaturat ishin më të larta se zakonisht: në Polin e Veriut ata kishin 2ºC kur normalja është -26ºC. Nga ana tjetër, në Hemisferën Jugore dhe konkretisht në Sonora (Meksikë) bora ra për herë të parë në 33 vjet. Në Amerikën Latine, shirat e bollshëm gjatë tremujorit të parë të vitit ishin protagonistët e asaj pjese të botës.

Përveç termometrave, ekspertë gjithashtu ata shikuan lartësinë e Oqeanit Paqësor. Siç mund ta shihni në imazh, situata në 97 është pothuajse identike me atë që kemi pasur në fund të vitit 2015.

Sipas NASA, El Niño 2016 nuk tregon shenja të dëshirës për t’u shpërndarë. Zakonisht, efektet e tij ndihen në hemisferën veriore gjatë gjithë pranverës, por ato pakësohen me kalimin e muajve. Por këtë herë ka të ngjarë të jetë ndryshe.

Pasojat do të ndihen veçanërisht në Amerikën e Jugut, por "pa marrë parasysh se ku jetoni, ju do të ndjeni efektet e fenomenit", tha NASA.

Duke pasur parasysh këtë fenomen, pak mund të bëhet. Gjëja më e mirë për të bërë është të përpiqesh të përshtatesh sa më mirë dhe të jesh i vëmendshëm ndaj paralajmërimeve të motit për të shmangur problemet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.