Era e detit

Fllad i detit në pranverë

Me siguri e keni vënë re flladin e detit në lëkurën tuaj dhe keni menduar se si formohet dhe pse është. Si Toka dhe uji vazhdimisht ngrohen dhe ftohen duke pasur parasysh ndryshimet në temperaturat që ndodhin midis ditës dhe natës. Kur ajri në sipërfaqe nxehet edhe më shumë se normalisht gjatë ditës, formohen rryma lart ajrore, duke formuar flladin e detit.

Dëshironi të dini më shumë rreth flladit të detit?

Si formohet?

Formimi i flladit të detit

Era e detit njihet si virazón. Për shkak të ndryshimeve në temperaturë midis ditës dhe natës, sipërfaqja nxehet dhe ftohet në mënyrë ciklike. Kjo shkakton sipërfaqen e Tokës, kur ajo ngroh më shumë se normalisht dhe e bën këtë para sipërfaqes së detit, Gjeneroni rryma të nxehta, në rritje të ajrit.

Kur ajri i nxehtë ngrihet, pasi është më i ngrohtë se sipërfaqja e detit, ai lë një hendek të presionit të ulët. Ajri ngrihet gjithnjë e më lart ndërsa nxehet dhe ajri më i ftohtë afër sipërfaqes së detit lë një vend me presion të lartë, i cili bën që duan të zënë hapësirën e lënë nga ajri që është ngritur. Prandaj, masa e ajrit me presionin më të lartë mbi oqean tenton të lëvizë mbi zonën e presionit më të ulët të vendosur afër tokës.

Kjo bën që ajri nga sipërfaqja e detit të hyjë në bregdet dhe duke qenë më i freskët zakonisht është më i këndshëm në verë, por më i ftohtë në dimër.

Kur formohen ato?

Fllad i detit

Flladet e detit formohen në çdo kohë. Necessaryshtë e nevojshme vetëm që dielli të ngrohë sipërfaqen në një temperaturë më të lartë se ajri rreth sipërfaqes së detit. Ditët me më pak erë në përgjithësi, mund të ketë më shumë erë deti, pasi sipërfaqja e tokës nxehet.

Flladet më të këndshme për t’u ndjerë formohen në pranverë dhe verë falë faktit se dielli ngroh më shumë sipërfaqen e tokës dhe uji është akoma i ftohtë nga dimri. Derisa temperaturat e detit të rriten për shkak të efektit të ambientimit, erërat e detit do të jenë më të vazhdueshme.

Fuqia e erës së gjeneruar nga flladi i detit varet nga kontrasti i temperaturës. Sa më i madh të jetë ndryshimi midis temperaturës së të dy sipërfaqeve, aq më e madhe është shpejtësia e erës, pasi ka më shumë ajër që dëshiron të zëvendësojë hendekun e presionit të ulët të lënë nga ngritja e ajrit të ngrohtë.

Karakteristikat e flladit të detit

fllad i detit që vrapon

Era e detit tenton të fryjë pingul në drejtim të bregdetit dhe është në gjendje të arrijë 20 milje në det. Meqenëse një kontrast i fortë i temperaturës është i nevojshëm midis sipërfaqeve tokësore dhe detare, forca maksimale e flladit të detit arrihet pas mesditës, kur dielli nxehet më fuqishëm. Shpejtësia e erës varet edhe nga orografia e terrenit. Edhe pse në përgjithësi janë erëra të lehta dhe të këndshme, nëse orografia është më e pjerrët, era mund të arrijë deri në 25 nyje.

Ndonjëherë, konvekcioni që ndodh mbi temperaturën e tokës dhe lagështia e fortë e sjellë nga ajri përreth nga deti, formojnë re vertikalisht në zhvillim (të quajtura kumulonimbus) që mund të krijojnë situata të paqëndrueshmërisë atmosferike dhe të prodhojnë stuhi të forta elektrike me reshje të mëdha shiu në një kohë të shkurtër. Kjo është origjina e disa stuhive të njohura të verës: ato që në vetëm 20 minuta, lënë pas një rrjedhje uji që mund të shkaktojë dëme serioze.

Ishujt dhe musonet

re vertikalisht në zhvillim

Në ishujt ka gjithashtu efektin e një flladi deti përgjatë gjithë bregdetit. Në mënyrë tipike, ato gjithashtu arrijnë kulmin pas mesditës. Kjo do të thotë që të gjitha vendet më të përshtatshme për të ankoruar anijet janë në drejtim të erës dhe është më e vështirë të gjesh një ku flladi i detit nuk fryn ose është më i dobët.

Me të njëjtin efekt që krijon flladin e detit, formohen disa nga musonet. Ky efekt i zënies së ajrit më të ftohtë në zonën e presionit të ulët të lënë nga ngritja e ajrit të nxehtë, i rritur në një shkallë më të madhe, i bën erërat më të fuqishme dhe formon retë shumë më të dendura dhe më të rrezikshme vertikalisht. Këto re lënë reshje të bollshme siç janë musonet në zonat afër Himalajeve.

Në verë, masat e ajrit të Azisë Juglindore nxehen dhe ngrihen, duke lënë një zonë me presion të ulët në sipërfaqen e tokës. Kjo zonë zëvendësohet me ajër më të ftohtë nga sipërfaqja e detit që vjen më freskët nga Oqeani Indian. Kur ky ajër bie në kontakt me zonën e ngrohtë, ai arrin zonën e lartë malore dhe fillon ngjitjen e tij derisa të arrijë në zona më të larta dhe të ftohet, duke shkaktuar reshje shumë të mëdha.

Terrali

në det të hapur

Ne e quajtëm terralin sepse ka të bëjë me flladin e detit, megjithëse situata dhe efekti i tij është krejtësisht e kundërt. Gjatë natës, sipërfaqja e tokës po ftohet pasi dielli nuk po ushtron asnjë lloj efekti. Sidoqoftë, sipërfaqja e detit ruan më mirë nxehtësinë e thithur gjatë gjithë ditës nga orët e rrezeve të diellit. Kjo situatë bën që era të fryjë në drejtim të kundërt, pra nga toka në det. Kjo ndodh sepse temperatura e ajrit pranë sipërfaqes së detit është më e lartë se ajo e sipërfaqes së tokës dhe gjeneron një zonë me një presion atmosferik më të ulët. Prandaj, ajri më i ftohtë në sipërfaqen e tokës dëshiron të mbulojë këtë zonë me presion të ulët dhe gjeneron një erë deti në drejtim tokë-det.

Kur ajri më i ftohtë nga toka takon ajrin më të ngrohtë nga sipërfaqja e detit, ai formohet ajo që njihet si terral. Një erë më e ngrohtë që fryn drejt detit.

Me këtë informacion, është i sigurt se është bërë më e qartë pse ndodh flladi i detit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.