Financimi i pyllëzimit në Afrikë, një masë efektive për të luftuar ndryshimin e klimës

Bujqësia në Ugandë

Nëse duam të ndalojmë ose të paktën të mos përkeqësojmë ndryshimin e klimës, një nga gjërat që duhet të bëjmë është ndaloni prerjen e pemëve. Këto bimë thithin sasi të mëdha të dioksidit të karbonit (CO2), i cili është një nga gazrat më të rëndësishëm të serrës. Por kjo mund të jetë një zgjidhje e parealizueshme, veçanërisht duke marrë parasysh që qeniet njerëzore, pavarësisht se ku jetojnë, zakonisht duan të evoluojnë dhe të kenë kushte më të mira jetese.

Akoma, një eksperiment i kryer në Afrikë dhe i botuar në revistën Science, e ka zbuluar atë dhënia e shumave modeste të parave për pronarët e vegjël mund të ndihmojë në luftimin e ndryshimit të klimës.

Në shumë vende në zhvillim, të tilla si Uganda (Afrika), ulja e varfërisë dhe përpjekjet për të ruajtur mjedisin shkojnë dorë për dore, por ndonjëherë marrja e masave të nevojshme nuk është e lehtë. 70% e pyjeve të Ugandës janë në tokë private, shumica e të cilave u përket pronarëve të varfër të cilët, për të mbijetuar, priren të presin pemët për t'u marrë me bujqësi.

Kështu që Seema Jayachandran, një ekonomist në Universitetin Northwestern, dhe Joost de Laat, një ekspert nga OJQ Hollandeze Porticus, u bashkuan me OJQ-në Amerikane Risitë për veprimin e varfërisë për të kryer një eksperiment që konsistonte në ofroni 28 dollarë amerikanë (rreth 24 euro) në vit për hektar pyll për 60 popuj Ugandas me një kusht: që ata të mos e shpyllëzojnë pyllin për dy vjet. Mund të duket si shumë pak para, por duhet të keni parasysh se toka atje është shumë e lirë.

Pemë në Uganda

Rezultatet ishin inkurajuese. Pas dy vitesh, në fshatrat që nuk ishin bashkuar me programin, 9% e pemëve ishin prerë, por në ato që kishin marrë stimuj, kishte midis 4 dhe 5% më pak. Me fjalë të tjera, ata vazhduan të shpyllëzonin, por shumë më pak.

Kjo është e barabartë 3.000 tonë CO2 më pak që u emetuan në atmosferë, e cila është sigurisht shumë interesante. Sipas Annie Duflo, drejtoreshë e OJQ-së Inovacionet për Veprimin e Varfërisë, ky eksperiment do të shërbejë për të luftuar ndryshimin e klimës, duke mbrojtur habitatet e kërcënuara dhe duke ndihmuar fermerët e vegjël.

Ju mund ta lexoni studimin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.