Spektri misterioz Brocken, fenomeni kurioz optik

spektri i ndërmjetëm

Ndërsa dielli perëndon, këndi që drita projekton ngjitur me sipërfaqen tenton të 180º, për tu rrafshuar. Nëse shohim hijen tonë, mund të shohim se si zgjatet gjithnjë e më shumë, dhe nëse sipërfaqja është mjaft e sheshtë dhe nuk kemi pengesa që parandalojnë siluetën tonë, hija mund të zgjatet në distanca të gjata. Spektri Brocken bazohet në këtë parim dhe se ka mjegull, me emrin e malit Brocken 1142 metra mbi nivelin e detit në Malet Harz, Gjermani.

Alpinistët që vinin atje mund të shihnin në mbrëmje, duke lënë Diellin pas tyre, siluetën e saj të gjatë të projektuar në mjegull, e cila formohet zakonisht. Ndonjëherë, duke parë largësinë, rrezet e diellit formojnë një aurë të ngjyrave të ylberit. Ai halo është spektri Brocken.

Pse është kaq kurioz?

spektri i ndërmjetëm

Sepse spektri Brocken mund të jetë vetëm ai që hedh hijen. Nuk ka rëndësi nëse njerëzit e tjerë shkojnë me ty, aureolën mund ta shohë vetëm personi, hija e të cilit projektohet. Pra, nëse të gjithë janë gati të shohin hijet e tyre, ju do të shihni vetëm aurën e tyre me ngjyrë dhe hijet e tjera të shoqëruesve të projektuar në mjegull me asgjë tjetër. Një tjetër nga fenomenet shoqëruese është se duket se po mbulon vërtet trupin. Meqenëse hija reflektohet në mjegull, silueta njerëzore nuk duket e shtrirë, por në një mënyrë të paqartë në këmbë.

Spektri, madje dhe me origjinë në Brocken, mund të shihet diku tjetër. Në kohët antike, ky fenomen ishte më shumë sesa thjesht një efekt optik. Ekzistenca e halove ose areolave ​​rreth trupit ose kokës ishte si një lloj shenje hyjnore që Zoti e kishte zgjedhur atë person për një qëllim të veçantë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.