Fenologjia

Ndryshimet fenologjike

Si në meteorologji ashtu edhe në biologji studiohet fenologji të organizmave. Kjo nuk është asgjë më shumë sesa vëzhgimi i evolucionit të organizmave në ciklin e tyre të jetës. Kjo është, ndryshimi i karakteristikave të tij dhe ciklit jetësor në varësi të karakteristikave mjedisore që ekzistojnë në atë kohë. Si klima ashtu edhe toka dhe aspektet biotike kanë të bëjnë me fenologjinë e organizmave. Ndryshimi i klimës po modifikon seriozisht fenologjinë e shumë qenieve të gjalla, duke e bërë atë më pak të suksesshme në mbijetesë.

Në këtë artikull ne do të analizojmë në thellësi karakteristikat e fenologjisë së qenieve të gjalla dhe sesi ndryshimi i klimës po ndikon në ciklin e tyre të jetës. A doni të dini se si jetojnë kafshët dhe bimët? Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni

Objektivi i fenologjisë

Fenologjia e bimëve

Fenologjia studioni datat me të cilat fillojnë fazat e ndryshme të zhvillimit të bimëve. Në këtë mënyrë, ato regjistrohen në rend kronologjik dhe bëhen vëzhgime për të analizuar ndërveprimet me qeniet e tjera të gjalla. Për shembull, në rastin e larvave të fluturave, koha kur ato bëhen larva është afër kohës kur zogjtë e disa specieve të zogjve kanë nevojë për ushqimin e tyre për t’u rritur. Epo, ajo kohë është thelbësore që të ndodhë në të njëjtën kohë në mënyrë që zogjtë të rriten. Nëse fenologjia e larvave modifikohet, pulat nuk do të kenë ushqim.

Vëzhgimet bëhen gjatë gjithë vitit dhe regjistrohen për të pasur një kujtesë të besueshme të ciklit jetësor të organizmave të studiuar. Studohen edhe të dhëna sasiore në lidhje me zhvillimin e bimëve. Kjo i referohet krahasimit të rritjes në madhësi që ka përjetuar bima në fjalë, peshës, vëllimit, performancës së saj në fotosintezë dhe përbërjes kimike.

Pasi të jenë marrë të gjitha të dhënat, mundeni njohin sjelljen e shumë organizmave varësisht nga koha e vitit në të cilin ndodhemi.

Problemet e zogjve

Fenologjia tek zogjtë

Shtë e rëndësishme të njohësh fenologjinë në mënyrë që të ndërtosh, për shembull, vende ku zogjtë mund të folezojnë dhe të garantojnë suksesin e tyre riprodhues. Ka shumë specie zogjsh që rrezikojnë të zhduken për shkak të zgjerimit urban të qenieve njerëzore.

Zogj shtegtarë kanë probleme serioze për të bërë udhëtimet e tyre sezonale në zona të tjera me temperatura më të këndshme. Kjo për shkak se ndikimet njerëzore nënkuptojnë që zogjtë nuk kanë vende të sigurta për të pushuar pas udhëtimit dhe folesë së tyre të gjatë. Të rinjtë kanë nevojë për kujdesin dhe ushqimin e nevojshëm që prindërit duhet të sigurojnë. Sidoqoftë, ekziston një ekuilibër ekologjik që dëmtohet nga njerëzit.

Dallëndyshet dhe migrimi i tyre

Duke prekur një specie specifike, preken të gjitha speciet nga të cilat vareshin në një mënyrë të caktuar. Nëse një specie bimore që një lepur ushqehet vdes në një zonë, popullatat e lepujve do të bien, dhe kështu speciet grabitqare që ushqehen me lepujt. Ky është i njohur si një zinxhir ushqimor.

Prandaj, fenologjia e zogjve studiohet me kujdes. Kjo do të thotë, ciklet e tyre të riprodhimit, folezimit, njohjes, migrimit, etj.. Siç do ta shohim më vonë, ndryshimi i klimës po ndikon seriozisht në ekuilibrin e këtyre specieve dhe suksesin e mbijetesës së tyre.

Fenologjia e të korrave dhe vëzhgimet fenologjike

Fenologjia e të korrave

Në kultivim, fenologjia gjithashtu analizohet. Shërben për të përmirësuar rendimentin e të korrave, siç dihet koha më e mirë për të fekonduar, ujë pak a shumë, ose krasitje në mënyrë që të mund të rritet dhe të zhvillohet në mënyrë të përsosur. Përveç kësaj, është e nevojshme të parandaloni dëmtuesit dhe sëmundjet. Ka raste të vitit kur dëmtuesit e insekteve janë më aktivë dhe riprodhohen më shpejt. Duke e ditur këtë, teknikat e parandalimit mund të fillojnë kur afrohet koha e veprimtarisë së shumicës së insekteve.

E njëjta gjë është e vërtetë për sëmundjet. Në dimër, duke pasur parasysh kushtet më të shpeshta të pafavorshme dhe reshjet e shiut, ka më shumë lagështirë. Lagështia e tepërt zakonisht çon në sëmundje në të korrat.

Për të përmirësuar rendimentet e të korrave, një kuptim themelor i meteorologjisë është thelbësor. Di rreth temperaturat, erërat mbizotëruese, llojet e reve, etj Mund të ndihmojë jashtëzakonisht shumë në kujdesin për të korrat.

Jo vetëm në bujqësi, por industritë e saj derivate të dhënat e besueshme fenologjike janë të rëndësishme. Për shembull, duhet të dihet data mesatare në të cilën shumë prej të mbjellave të mbjella lulëzojnë, pemë dhe pjeken. Këto të dhëna janë thelbësore për planifikimin korrekt bujqësor dhe industrial.

Nëse ndikimi që kanë kushtet mjedisore në secilën fazë të zhvillimit të kulturave është i njohur gjithashtu, përparimi ose vonesa në shfaqjen e tyre mund të parashikohet.

Vëzhgimet fenologjike që kryhen për një kohë të gjatë, lejojnë të nxirren përfundime në fushën e kërkimit shkencor. Gjithashtu, është shumë i dobishëm në bujqësi dhe industri. Ai favorizon shumë njohjen e datave të mundshme të fazave të ndryshme të zhvillimit, kohëzgjatjen e nën-periudhave të ndryshme, afatet dhe shpeshtësinë e shfaqjes së dukurive biologjike.

Fenologjia e hardhisë

Shtetet e vreshtave

Ne do të përmendim fazat e fenologjisë së hardhisë së rrushit për të dhënë një shembull të dobisë së saj.

 • Gonxhe dimri
 • Hardhi e qarë
 • E verdha e enjtur
 • Këshilla të gjelbërta
 • Shfaqen gjethet e para (gjethet fillestare)
 • Zgjatja e gjethes
 • Tufat e para
 • Racem më larg (ato janë tufë lulesh)
 • Sythat e luleve (grupe të zhvilluara plotësisht)
 • Rënia e stamens tharë (quhet curdling)
 • Mbyllja e grupeve (rritja e madhësisë së frutave)
 • Fillimi i veraisonit (humbja e klorofilit)
 • Maturimi
 • Rënia e gjetheve

Në secilën nga fazat e hardhisë që mundeni njohin funksionimin dhe zhvillimin e pjesëve të tij. Shtë e rëndësishme t'i njihni ato në mënyrë që të shmangni disa dëmtues dhe sëmundje dhe të optimizoni fekondimin dhe ujitjen e tyre. Në çdo kohë të vitit kërkon kujdes të ndryshëm dhe, për këtë arsye, duhet t'i mbani të kujdesshëm.

Me këtë informacion do të jeni në gjendje të mësoni më shumë rreth fenologjisë së organizmave.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.