Fauna Siluriane

Në epokën Paleozoike gjejmë disa periudha. E treta prej tyre është Periudha Siluriane. Ndodhet midis Periudha ordovike dhe Periudha Devonian. Një nga karakteristikat kryesore të tij është aktiviteti intensiv gjeologjik që kishte formimin e maleve të mëdha. Lidhur me Fauna Siluriane Ne gjithashtu gjejmë evolucion të madh të shumë specieve në nivelin e biodiversitetit. Kjo periudhë kohe mbretëroi me një sasi të madhe ndryshimesh në të gjithë faunën.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat dhe evolucionin e faunës Siluriane.

Periudha Siluriane

Kohëzgjatja e kësaj periudhe ishte afërsisht 25 milion vjet. Filloi rreth 444 milion vjet më parë dhe përfundoi afërsisht 419 milion vjet më parë. Ishte një periudhë e shkëlqyer nga pikëpamja gjeologjike. Gjatë gjithë kësaj kohe, ndodhi formimi i sistemeve malore që ne i njohim sot si Malet Appalachian të Amerikës së Veriut.

Gjatë kësaj periudhe një diversifikim i madh i jetës. Bimët e para vaskulare filluan të shfaqen dhe kafshët pësuan një evolucion të rëndësishëm. Koralet dhe artropodët janë ndër kafshët që evoluan më shumë. Ekzistonte gjithashtu një proces i zhdukjes i konsideruar si një shkallë më e ulët. Këto ngjarje prekën kryesisht organizmat në habitatet detare. Për shembull, gjysma e specieve të trilobiteve u zhduk gjatë periudhës Siluriane.

Për sa i përket klimës, planeti u stabilizua mjaft për sa i përket temperaturave. Klima Siluriane ishte kryesisht e ngrohtë. Në këto kohë, akullnajat që ishin formuar gjatë periudhës së mëparshme ishin të vendosura më shumë drejt polit jugor të planetit. Ka prova fosile që tregojnë se ka pasur një periudhë të madhe stuhish gjatë kësaj kohe. Pas këtyre ngjarjeve klimatike, temperatura e mjedisit dukej se ulej. Arriti në një pikë të tillë që filloi të freskonte pak mjedisin, por pa arritur ekstremet e një epoke akulli. Në fund të kësaj periudhe klima filloi të ishte më e lagësht dhe më e ngrohtë me një numër të konsiderueshëm të reshjeve.

Flora dhe bimësia

fauna siluriane

Siç kemi përmendur më parë, gjithçka që ka të bëjë me jetën, si flora dhe fauna, pësoi një ndryshim të madh gjatë kësaj periudhe. Një ngjarje masive e shtrirjes ndodhi gjatë faunës Siluriane ku disa specie mund të diversifikoheshin dhe gjini të tjera evoluan. Dhe është se një ngjarje zhdukje ndihmon për të krijuar përshtatje të reja për speciet e mbijetuara.

Në florë gjejmë një sasi të madhe algash në ekosistemet detare, kryesisht alga jeshile. Këto alga kishin funksionin e kontrollit të ekuilibrit të mjedisit pasi ato ishin baza për gjenerimin e oksigjenit dhe baza e zinxhirëve trofikë. Gjatë kësaj periudhe kohore, ndodhi një moment historik në zhvillimin e bimëve. Dhe a është kjo filluan të shfaqen bimët e para vaskulare. Këto bimë janë ato që kanë enët përcjellëse të njohura si ksilema dhe floema.

Në fillim të kësaj periudhe, peizazhi ishte larg fushës që shohim sot. Shumica e diversitetit ishte në zonat detare. Bimët e para që u zhvilluan në ekosistemet tokësore atyre u kërkohej të qëndronin pranë trupave të ujit. Në këtë mënyrë ata mund të kenë disponueshmëri më të madhe të ujit dhe lëndëve ushqyese.

Fauna Siluriane

Fosilet e faunës siluriane

Në fund të periudhës Ordovician kishte një proces të zhdukjes masive që preku një numër të madh të kafshëve ekzistuese. Siç kemi përmendur më parë, një proces i zhdukjes ndihmon speciet e mbijetuara për të gjeneruar përshtatje të reja për të qenë në gjendje të mbijetojnë në mjedisin e ri. Ndër speciet që u arritën larmishëm dhe përshtatur në këto mjedise të reja ne gjejmë artropodet. Artropodët ishin kafshët që mbretëronin në faunën Siluriane.

Shtë një nga grupet që përjetuan një evolucion të rëndësishëm. Përafërsisht 425 fosile janë gjetur që përfaqësojnë individë që i përkasin këtij vendi. Trilobitet ulën zonën e tyre të shpërndarjes dhe bollëkut për shkak të periudhës së zhdukjes. Gjate kesaj kohe Miriapodët dhe kimikatet filluan të shfaqen për herë të parë. Këto kafshë filluan të përhapen në të gjitha territoret tokësore.

Nga ana tjetër, molusqet gjithashtu kishin një kthim. Ndër molusqet që ekzistonin në atë kohë gjejmë speciet e bivalvave dhe gastropodëve. Këto kafshë banonin në shtratin e detit dhe u adaptuan në këtë mjedis. Ekinodermat i gjejmë edhe si kafshë që arritën të adaptohen pas periudhës së zhdukjes. Brenda ekinodermave gjejmë krinoidet që përfunduan duke zvogëluar popullatat e tyre. Këto kinoide konsiderohen si ekinodermat e para dhe, për këtë arsye, më të vjetrat në planet.

Grupi i peshqve mund të vëzhgonte një farë diversifikimi. Gjatë periudhës Ordovician, ostrakodermët shfaqeshin kryesisht të karakterizuar nga mungesa e nofullës. Këto kafshë konsiderohen vertebrorët më të vjetër nga të cilët ka të dhëna fosile. Sidoqoftë, gjatë periudhës Silurian filluan të shfaqen lloje të tjerë të peshqve. Ndër faunën Siluriane ndonjëherë gjejmë një nofull të njohur si plakodermë. Një nga tiparet dalluese të tij është se ata kanë një predhë në pjesën e përparme të trupit të tyre për tu mbrojtur nga grabitqarët.

Llojet e tjera të peshqve që u ngritën gjatë faunës Silurian janë akantodët. Ata njihen si peshkaqenë me gjemba dhe janë organizma të ngjashëm me ostrakodermat, peshqit kërcor. Ka disa dyshime midis shkencëtarëve në lidhje me shfaqjen e peshkut kërcor. Disa thonë se ato u shfaqën gjatë faunës Siluriane, ndërsa të tjerët pretendojnë se ato u shfaqën në periudhën e mëvonshme.

Fauna Siluriane: shkëmbinj nënujorë koralesh

Shkëmbinj nënujorë koralesh kishin një rëndësi të madhe në faunën Siluriane. Dihet që shkëmbinjtë e parë koralesh u shfaqën në periudhën e mëparshme. Megjithatë, ishte gjatë kësaj periudhe kohore që ata gjithnjë e më shumë filluan të zgjerohen. Speciet e shoqëruara me këto shkëmbinj nënujorë koralesh ishin në gjendje të rrisin zonën e tyre të shpërndarjes dhe bollëkut. Kjo sepse ky gumë koralore u dha atyre gjithçka që u duhej për të jetuar.

Falë adaptimeve të specieve përreth shkëmbinjve koralorë, ato përbëheshin nga specie shumë të ndryshme. Ndër më të zakonshmet për t’u vëzhguar kemi sfungjer dhe specie të tjera të krinoidëve që i përkasin grupit të ekinodermave.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës Siluriane.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.