Fauna neogjene

Fauna neogjene

Epoka kenozoike kishte disa periudha. Ai Periudha neogjene ishte e dyta e kësaj epoke dhe filloi rreth 23 milion vjet më parë dhe përfundoi afërsisht 2.6 milion vjet më parë. Gjatë kësaj periudhe kohore, planeti ynë pësoi një sërë ndryshimesh dhe transformimesh si në nivelin gjeologjik, ashtu edhe në nivelin e biodiversitetit. Fauna neogjene Karakterizohej nga pasja e një prej ngjarjeve më të rëndësishme në historinë e tokës, siç ishte shfaqja e hominideve të para.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe evolucionin e faunës Neogene.

Periudha neogjene

Kjo periudhë neogjene zgjati afërsisht 20 milion vjet dhe pati ndryshime të mëdha në nivelin gjeologjik dhe nivelin e biodiversitetit. Dihet se është periudha kohore kur u shfaqën hominidet e para të njohura si Australopithecus. Kjo specie hominidesh ata përfaqësojnë paraardhësit më të vjetër të njeriut.

Gjatë periudhës Neogjene pati një ndryshim të madh në nivelin planetar për sa i përket aktivitetit gjeologjik. Kontinentet vazhduan zhvendosjen e tyre më të ngadaltë nga vendet që kemi sot. Kjo lëvizje e kontinenteve bëri që rrymat detare të modifikohen dhe të lindin disa pengesa fizike, siç është istmusi i Panamasë. Këto lëvizje gjeologjike ishin ngjarje të rëndësishme që ndikuan në uljen e temperaturave në Oqeanin Atlantik.

Të gjitha këto ndryshime në nivelet gjeologjike dhe të temperaturës ndikuan në shfaqjen dhe zhvillimin e biodiversitetit të caktuar. Gjatë gjithë kësaj periudhe u vërejt një biodiversitet i madh i kafshëve. Grupet e kafshëve që pësuan transformimin më të madh ata ishin gjitarë tokësorë dhe detarë, zogj dhe zvarranikë.

Zhvillimi i jetës në Neogjen

Gjatë gjithë kësaj periudhe ka pasur një zgjerim të formave ekzistuese të jetës. Për shkak të klimës, temperaturat tokësore kishin ndikim të madh në zhvillimin dhe krijimin e ri të qenieve të gjalla. Flora dhe fauna pësuan ndryshime të ndryshme, me faunën që përjetoi diversifikimin më të madh. Flora mbeti disi më e ndenjur.

Flora Neogene dallohet për të qenë më ndenjur për shkak të klimës. Meqenëse klima në këtë periudhë ishte disi më e ftohtë, ajo kufizoi zhvillimin e xhunglave dhe pyjeve të mëdha. Përveç kësaj, kjo rënie e temperaturave shkaktoi edhe zhdukjen e zonave të mëdha të tyre. Për shkak të këtyre kushteve mjedisore, disa lloje bimësh duhej të lulëzonin që mund të përshtateshin me një mjedis me temperaturë më të ulët.

Bimët që mund të lulëzojnë në kushte më të pafavorshme janë ato që i përkasin familjes barishtore. Disa specialistë i referohen periudhës Neogjene si epoka e bimëve. Jo çdo gjë ishte negative për bimët. Disa lloje të angiospermave gjithashtu u krijuan dhe u zhvilluan me sukses.

Fauna neogjene

Ne do të shohim se si klima dhe zhvillimi gjeologjik ndikuan në faunën Neogene. Gjatë kësaj periudhe, disa grupe kafshësh u diversifikuan, ndër të cilat ne i njohim si më të evoluara si gjitarët, zvarranikët dhe zogjtë. Ekosistemet detare kishin një zhvillim të gjerë, veçanërisht grupi i cetaceasve.

Ne do të analizojmë një nga një grupet e kafshëve që u zhvilluan më shumë gjatë faunës Neogene.

Shpend

Brenda grupit të zogjve, më të zhvilluar ishin ata që ato i përkisnin grupit të paserinave. Disa nga zogjtë e periudhës Neogjene njihen gjithashtu si zogj të terrorit. Ky grup i madh kafshësh u vendosën në kontinentin Amerikan. Sot zogjtë e grupit të paserinave janë grupi më i larmishëm dhe i gjerë. Hasshtë ruajtur me një nivel të lartë mbijetese me kalimin e kohës.

Ndër karakteristikat e tyre kryesore kemi se ato janë kafshë që karakterizohen nga këmbët mbi të cilat mund të hipin në degën e pemës. Përveç kësaj, ajo ka aftësinë për të kënduar. Këto aftësi shërbejnë për të vendosur rituale komplekse të çiftëzimit. Grupi i paserinave njihet gjithashtu si grupi i zogjve të këngëve. Gjatë periudhës së Neogjenit grupi i zogjve filloi të marrë gjithnjë e më shumë forcë dhe të masivizohet. Meqenëse kontinentet vazhdonin të lëviznin drejt situatës aktuale, këto kafshë u diversifikuan.

Kryesisht në Amerikën e Jugut është vendi ku është gjetur sasia më e madhe e të dhënave fosile. Këto të dhëna dëshmojnë për ekzistencën e zogjve të mëdhenj. Shumë prej këtyre zogjve ishin të mëdhenj, por jo të aftë për të fluturuar. Sidoqoftë, ata u bënë grabitqarë të mëdhenj të kësaj kohe. Ky grup zogjsh njihej gjithashtu me emrin zogj terrori.

Fauna neogjene: gjitarët

fauna e zhvillimit neogjen

Gjitarët ishin një grup kafshësh që pësuan ndryshime të mëdha. Një nga grupet që evoluoi më shumë ishin kafshët që i përkasin familjes Bovidae dhe Cervidae. Në këto dy grupe kafshësh gjejmë dhi, dele, antilopë, dre dhe dre. Të gjitha këto kafshë e zgjeruan zonën e tyre të shpërndarjes në mënyrë të jashtëzakonshme.

Po kështu, ka gjitarë të tjerë të mëdhenj si elefantët, mamutët dhe rinocerontët që pësuan një zhvillim të madh. Disa prej këtyre specieve, të tilla si mamutët, nuk kanë qenë në gjendje të mbijetojnë deri më tani për shkak të ndryshimeve të caktuara që erdhën më vonë.

Duhet gjithashtu të merret parasysh se në faunën Neogene disa primatë u dalluan, konkretisht majmunët. Secili grup primatësh kishte një habitat përkatës dhe iu nënshtrua disa transformimeve në procesin e tyre evolucionar. Shumica e primatëve që gjenden në kontinentin Afrikan dhe Amerikan.

Në faunën Neogene gjejmë gjithashtu zhvillimin e gjitarëve të tjerë kryesorë siç janë felinat dhe kafshët. Disa lloje të ndryshme të arinjve dhe hienave gjithashtu diversifikohen rreth kësaj kohe. Brenda grupit të gjitarëve, një nga ngjarjet më të rëndësishme ndodhi në procesin evolucionar të qenies njerëzore. Dhe a është kjo hominida e parë u shfaq dhe u zhvillua.

Hominida e parë e zhvilluar u pagëzua me emrin Australopithecus. Kryesisht karakterizohej nga të paturit e një madhësie të vogël dhe një lëvizje dypjesëshe.

Reptiles

Më në fund, zvarranikët gjithashtu u zhvilluan në faunën Neogene. Midis tyre gjejmë bretkosat, kalamajtë dhe gjarpërinjtë që ishin në gjendje të zgjeronin zotërimet e tyre. Kjo ishte për shkak të sasisë së madhe të ushqimit në dispozicion. Ushqimi i tyre bazohet kryesisht në insekte, të cilat ishin shumë të bollshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës Neogene.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.