Fauna kuaternare

Fauna kuaternare

El periudha kuaternare është i fundit që korrespondon me Epoka kenozoike. Shtë periudha që vazhdon edhe sot dhe që filloi afërsisht 2.5 milion vjet më parë dhe që përfshin zhvillimin e qenies njerëzore. Fauna Kuaternare është studiuar në një mënyrë shumë të hollësishme pasi që është më e lehtë të marrësh informacione duke qenë kjo më e fundit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth faunës së Kuaternarit.

Periudha kuaternare

Kjo është një periudhë me një veprimtari mjaft interesante gjeologjike. Isshtë aktiv si në periudhat e mëparshme, megjithëse duket se është ngadalësuar jashtëzakonisht shumë. Lëvizja e kontinenteve po ngadalësohet, si proceset e tjera orogjene. Proceset orogjenike shkaktohen nga përplasjet tektonike të pllakave. Sidoqoftë, nga sa shihet në studime të ndryshme, gjatë kuaternarit ekziston më pak aktivitet orogjenik a.

Shumica e specieve të bimëve dhe kafshëve që i përkasin faunës së Kuaternarit që është zhvilluar jashtëzakonisht shumë. Gjithashtu është vërejtur një rritje e konsiderueshme në zhdukjen e specieve. Për shkak të ndryshimeve në klimë dhe shfaqjes së njerëzve, mijëra specie janë zhdukur dhe ne po i afrohemi zhdukjes së gjashtë në të gjithë botën.

Si përmbledhje, mund të thuhet se është një periudhë e qetë nga pikëpamja gjeologjike. Një mbizotërim i temperaturave të mjedisit ka mbizotëruar, duke shkaktuar disa akullnaja. Sidoqoftë, tani jetojmë në një periudhë ndër-akullnajore që e njohim si Holoceni.

Njerëzit dhe fauna e Kuaternarit

Zhvillimi i qenies njerëzore është diçka më e jashtëzakonshme në faunën e Kuaternarit. Hereshtë këtu që paraardhësit e parë të njeriut modern janë shfaqur. Pjesa e parë e evolucionit të qenies njerëzore ishte Australopithecus dhe evolucioni aktual është Homo sapiens. Jo vetëm zhvillimi i logjikës njerëzore është studiuar, por edhe aftësitë e tyre sociale.

Kuaternari është shënuar për zhdukjen e një sasie të madhe të specieve. Kjo zhdukje po ndodh në një mënyrë sistematike pas shfaqjes së qenies njerëzore. E ashtuquajtura megafauna që ekzistonte në fund të Pleistocenit po zhduket me një shpejtësi të përshpejtuar. Specialistët konsiderojnë se aktiviteti njerëzor është shkaku kryesor i zhdukjes. Kjo sepse qenia njerëzore përdor faunën për të marrë përfitime të tilla si ushqimi, veshmbathja, prodhimi i mjeteve, ndër të tjera.

Ka shumë shkencëtarë që janë alarmuar sepse kanë studiuar shpejtësinë me të cilën po ndodh kjo zhdukje dhe është më e madhja në të gjithë historinë. Me ritmin me të cilin speciet po zhduken, ata nuk kanë kohë për t'u përshtatur me kushtet e reja mjedisore. Përveç kësaj, kjo listë e specieve të rrezikuara po zgjerohet gjithnjë e më shumë.

Flora dhe zhvillimi

Flora përjetoi një diversifikim të madh si në nivelin e bimëve ujore dhe tokësore. Biodiversiteti në përgjithësi ka varur nga klima në një masë të madhe dhe, në sajë të kësaj, kafshët kanë zhvilluar disa karakteristika që të jenë në gjendje të përshtaten me disa ekosisteme.

Të dhënat fosile tregojnë se ekziston një numër i madh i bimëve termofile që kanë qenë në gjendje t'i përshtaten kushteve ekstreme të temperaturës. Disa prej tyre janë ato që përshtaten me temperaturat shumë të ftohta. Periudha kuaternare ka shkaktuar paraqitja e biomave të ndryshme me karakteristikat e tyre klimatike. Kjo përcakton kryesisht llojet e bimëve që do të rriten në to.

Numri më i madh i bimëve që gjenden në planet janë angiospermat. Ata janë ata që kanë një farë të mbrojtur. Më vonë në Kuaternar, pyjet dhe xhunglat filluan të shfaqeshin, kryesisht në nivelet e tropikëve. Sa herë që bimët i janë nënshtruar një specializimi më të madh mjediseve të ndryshme.

Fauna kuaternare

zhvillimi njerëzor i faunës kuaternare

Fauna nuk ndryshonte shumë nga fillimi i Kuaternarit deri më sot. Kafshët që kanë qenë që nga fillimi i periudhës kanë arritur të mbijetojnë variacione të ndryshme mjedisore. Shumica e tyre kanë mbetur deri më sot. Sidoqoftë, ka disa aspekte të rëndësishme për t'u përmendur.

Gjitarët ishin kafshët me evolucionin dhe zhvillimin më të madh. Meqenëse u shfaq një grup gjitarësh të mëdhenj, ajo u quajt megafauna. Midis megafaunës kishte gjitarë shumë të njohur të njohur si dhëmbët mamuth, megatherium dhe saber. Karakteristika kryesore e këtyre kafshëve ishte madhësia e tyre e madhe dhe se ato ishin të mbuluara nga një lesh i trashë. Këto ishin adaptime të tipit për të mbijetuar të ftohtin.

Shumica e kafshëve që i përkasin megafaunës tashmë janë zhdukur sot. Mamuta vazhdon edhe sot me elefantët dhe tigrin me dhëmbë. Megatheriumi është përtacia aktuale.

Fauna Kuaternare është ajo që ka përjetuar më shumë zhdukje. Gjatë Holocenit, zhdukja e kafshëve për shkak të zhvillimit njerëzor është rritur. Njerëzit janë përgjegjës për zhdukjen sistematike të një numri të madh të kafshëve. Ndër kafshët emblematike që janë zhdukur, mund të përmendim mamutët, dodos dhe ujkun Tasmanian, ndër të tjera.

Amfibët janë më të kërcënuarit pasi vlerësohet se 30% e të gjitha specieve mund të zhduken në vitet e ardhshme. Zhvillimi i qenies njerëzore është një faktor përcaktues në faunën kuaternare. Isshtë vendi ku hominidet e para evoluan deri në të tashmenl Homo sapiens. Pas AustralopitekuHomo habilis dhe më vonë Homo erektus. Kjo specie tashmë kishte karakteristikën kryesore të të qenit në gjendje të ecte në këmbë në dy gjymtyrë. Kjo e lejoi atë të kishte një pamje të gjerë të të gjithë terrenit që e rrethonte.

Ai ishte gjithashtu në gjendje të zbulonte lojën dhe të eksperimentonte migrimet në kontinentet e tjera. Homo neanderthalenza ishte një nga më të veçantat. Kjo pasi trupi i tij ishte përshtatur në temperatura të ulëta. Ajo u ndihmua me ndihmën e gëzofit të kafshëve të gjuetisë dhe veshjet e tyre u bënë për t'u mbrojtur nga të ftohtit. Pothuajse të gjitha fosilet e kësaj specie janë gjetur në kontinentin Evropian.

Tashmë Homo sapiens Theshtë ajo që themelon shoqëritë dhe shënoi një hierarki shoqërore. Truri juaj është plotësisht i zhvilluar dhe mund të analizojë tema dhe aspekte të ndryshme dhe të merret me situata të tjera më komplekse. Ai ishte gjithashtu në gjendje të zhvillonte gjuhë të artikuluar.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth faunës së Kuaternarit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.