Fauna kretace

Fauna kretace

Epoka e Mesozoik përmban 3 periudha ku dinosaurët u përhapën dhe u zhdukën. Këto tre periudha janë: Triasik, Jurasik y Kretace. Brenda secilës periudhë ka pasur një zhvillim të madh të faunës dhe dinosaurëve, veçanërisht ato Fauna Jurasike. Sot do të flasim për zhvillimin dhe shtrirjen e faunës Kretace.

Nëse doni të dini më shumë rreth zgjerimit të dinosaurëve dhe Fauna kretace, ky është postimi juaj.

Fauna kretace

Zhvillimi i faunës Kretace

Gjatë 79 milion viteve që zgjati kjo periudhë dhe dy epokat që ajo kishte, fauna Kretace ishte e dominuar kryesisht nga dinosaurët. Në atë kohë ekzistonte një larmi e madhe e dinosaurëve detarë dhe tokësorë. Për më tepër, përhapen edhe disa peshq dhe jovertebrorë. Gjitarët në këtë periudhë ishin një grup më i vogël por filluan të shumoheshin në periudhën vijuese.

Ne do të analizojmë një nga një llojet e kafshëve që u zhvilluan gjatë Kretaceut.

Pa kurrizorë

Midis të gjithë jovertebrorëve që u zhvilluan, veçanërisht në mjedisin detar, mund të përmendim molusqet. Midis molusqeve, spikasnin amonoidët që ishin cefalopodë. Jashtë kurrizorë të tjerë që u bënë të përhapur ishin koleoidët dhe nautiloidet.

Filifi i echinoderms pati një përhapje gjatë kësaj periudhe. Brenda këtij philili ne nxjerrim në pah disa nga speciet kryesore të yjet e detit, ekinoidet dhe ofiroidet. E gjithë kjo informacion është mbledhur falë depozitave fosile të njohura si depozita qelibari. Këto faqe përmbajnë informacione të shkëlqyera në lidhje me artropodët. Ka qenë e mundur të gjesh mostra të merimangave, pilivesa, bletëve, grerëzave, fluturave, milingonave, karkalecave, ndër të tjera.

Rruazorët

Rruazorët gjithashtu kishin përhapje të madhe gjatë periudhës së Kretaceut. Më të spikatur brenda këtij grupi ishin zvarranikët. Në grupin e zvarranikëve, dinosaurët spikatën si në mjedisin e përbashkët tokësor ashtu edhe në mjedisin detar. Këta dinosaurë bashkëjetuan me zvarranikët detarë dhe peshqit.

Në ekosistemet tokësore grupi i gjitarëve filloi të zhvillohej ngadalë. Diversifikimi i tij filloi me disa specie që kishin evoluar nga habitati detar. E njëjta gjë ndodhi me grupin e zogjve.

Rëndësia e dinosaurëve në faunën Kretace

Ekosistemet

Siç kemi përmendur më parë, dinosaurët formuan një pjesë të rëndësishme të faunës Kretace. Dhe është se gjatë kësaj kohe, konsiderohet si epoka e artë e dinosaurëve, U krijuan dinosaurët tokësorë nepërkë dhe mishngrënës, si dhe ato detarë. Ne do të analizojmë secilën prej tyre.

Dinosaurët e tokës

Dinosaurët

Ishte grupi më i larmishëm gjatë gjithë kësaj periudhe. Ata u ndanë në dy grupe të mëdha bazuar në dietën e tyre. Nga njëra anë, kishim dinosaurët mishngrënës dhe nga ana tjetër, barngrënësit.

Dinosaurët barngrënës

Ata njiheshin gjithashtu me emrin ornithopod. Ky grup dinosaurësh kishte një dietë të përbërë nga vetëm bimë. Brenda këtij grupi gjejmë specie mbizotëruese si:

  • AnkilozurëtKëta dinosaurë ishin të mëdhenj dhe ndonjëherë arrinin një gjatësi prej 7 metrash dhe një lartësi prej gati 2 metrash. Pesha mesatare e këtyre specieve ishte 4 tonë. Në mënyrë që të mbrohej nga grabitqarët e tij mishngrënës, trupi i tij ishte i mbuluar ose nga pllaka kockore që funksiononin si një cuirass. I gjithë ky informacion është marrë falë fosileve të gjetura në të cilat ishte e mundur të shihej që gjymtyrët e përparme ishin më të shkurtra se ato të pasme. Koka e saj ishte e ngjashme me një trekëndësh, pasi gjerësia e saj ishte më e madhe se gjatësia.
  • Hadrosurët: Këta dinosaurë njihen edhe si rosat. Ata gjithashtu kishin një madhësi të madhe mes përafërsisht 4 dhe 15 metra të gjatë. Ata mund të kenë një numër të madh të dhëmbëve që të jenë në gjendje të bluajnë mirë barin. Në disa raste janë gjetur fosile me një nofull deri në 2000 dhëmbë të rregulluar në rreshta dhe të gjitha ishin të tipit molar. Bishti ishte mjaft i gjatë dhe i rrafshuar. Qëllimi kryesor i kësaj bishti ishte të mbante ekuilibrin kur lëvizte në dy këmbë për të ikur nga grabitqarët.
  • Pachycephalosaurs: Ata ishin dinosaurë të mëdhenj, karakteristikë kryesore e të cilëve ishte të kishin një zgjatim kockor që simulohej sikur të ishte një përkrenare. Funksioni i tij kryesor ishte ai i mbrojtjes. Në disa ekzemplarë, fryrja mund të arrijë një trashësi deri në 25 centimetra. Ishte një lloj dinozauri bipedal dhe mund të arrinte një gjatësi deri në 5 metra dhe një peshë prej 2 tonë, afërsisht.
  • Ceratopsids: këta dinosaurë ishin katërkëmbësh. Ata kishin brirë në pjesën e fytyrës. Ata gjithashtu kishin një zmadhim të pjesës së pasme të kokës që shtrihej deri në qafë. Ata kishin lartësi deri në 8 metra dhe arritën një të burgosur deri në 12 tonë.

Dinosaurët mishngrënës

Mishngrënësit përfshijnë grupin e theropodëve. Ata janë dinosaurë mishngrënës që janë të mëdhenj dhe përfaqësojnë grabitqarët mbizotërues. Shumica e tyre kishin përmasa të mëdha me gjymtyrë shumë të zhvilluara dhe të forta. Ata ishin me dy bipa dhe tipari i tyre kryesor ishte se ata kishin dy fytyra përpara dhe një prapa.

Nga ky grup dinosaurësh mishngrënës mund të jetë Tyrannosaurus Rex më i njohur.

Zvarranikët fluturues

Nga zvarranikët fluturues më të njohur janë Pterosaurs. Edhe pse shumë i përfshijnë këto kafshë në grupin e dinosaurëve, ky nuk është rasti. Këto kafshë ishin vertebrorët e parë që mund të merrnin aftësinë për të fluturuar. Madhësia e tij mund të arrijë deri në 12 metra të krahut.

Zvarranikët detarë

Fauna detare kretace

Një grup tjetër që u zhvillua shumë në faunën Kretace ishin zvarranikët detarë. Ato ishin zakonisht të mëdha midis 12 dhe 17 metra në gjatësi. Më të njohurit ishin mosasaurs dhe elasmosaurids. Elasmosauridet kishin disa karakteristika kryesore në të cilat ato shquheshin për një qafë të gjatë pasi kishin një numër të madh të rruazave. Ata ushqeheshin kryesisht me peshk dhe molusqe.

Nga ana tjetër, mozaurët ishin zvarranikë që ishin përshtatur për jetën detare. Ata kishin një bisht të gjatë dhe një pendë vertikale.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës së Kretaceut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.