Fauna Jurasike

Siç e dimë brenda epokës së Mesozoik Ekzistojnë 3 periudha që shënojnë ndryshime në zhvillimin e florës dhe faunës dhe klimës dhe gjeologjisë. Këto 3 periudha janë: Triasik, Jurasik y Kretace. Sot ne do të përqendrohemi në studimin e Fauna Jurasike. Kjo është periudha kur të gjithë dinosaurët përhapen nëpër pjesën më të madhe të zonave tropikale të planetit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me zhvillimin e faunës Jurasike.

tipare kryesore

Ekosistemet primitive

Nëse periudha Jurasike spikati për diçka, është se një zhvillim i madh i jetës u konsolidua në një mënyrë të gjerë si në nivelin e bimëve ashtu edhe të kafshëve. Dhe është që në 56 milion vjet që zgjat kjo periudhë, të gjitha bimët mund të krijojnë xhungla dhe pyje në të cilat një numër i madh i kafshëve u përhapën.

Midis këtyre kafshëve që përbëjnë faunën gjejmë dinosaurët. Kafshët që mbizotëronin në të gjitha peizazhet ishin ambiente tokësore dhe ujore. Nuk duhet të harrojmë se gjatë kësaj periudhe në nivelin gjeologjik ka pasur një aktivitet intensiv të pllakave tektonike.

Dinosaurët ishin kafshët më të njohura falë faktit që ata janë studiuar në thellësi të madhe me fosilet që janë gjetur. Jeta e kafshëve gjatë kësaj periudhe ishte në gjendje të pushtonte të gjitha habitatet, si tokësore, detare dhe ajrore.

Zhvillimi i faunës Jurasike

Fauna Jurasike Tokësore

Pa kurrizorë

Brenda grupit të jovertebrorëve mund të shohim se mbizotërojnë molusqet. Brenda molusqeve, ishin veçanërisht gastropodët, bivalvalet dhe cefalopodët që ishin më të zgjeruar dhe të larmishëm. Për shkak të një zhdukje që ndodhi gjatë Triasikut të vonë disa klasa si Amonoidet, Nautiloidet (ata vazhdojnë deri më sot) dhe Belemnoideos.

Një grup tjetër i jovertebrorëve që gjithashtu përjetuan shumëllojshmëri të madhe gjatë Jurasikut ishin ekinodermat. Brenda ekinodermave, ato që i përkisnin klasës së asteroideve ishin ato që përhapeshin më shumë. Në këtë klasë kemi yjet e detit. Echinoids populluan një numër të madh të habitateve detare. Brenda këtij grupi janë iriqët e detit.

Gjatë gjithë periudhës, artropodët bollëkuan. Kryesisht të gjithë ata që i përkasin klasës së krustaceve u zhvilluan në mjedisin detar, në të cilin kemi gaforre. Përveç kësaj, kishte disa ekzemplarë insektesh si fluturat, grerëzat dhe karkalecat.

Rruazorët

Dinosaurët ujorë

Siç pritet të ndodhet brenda kurrizorëve, ata që dominuan plotësisht këtë periudhë ishin zvarranikët. Dhe është ajo e faunës së Jurassic grupi i kafshëve që mbizotëruan më shumë ishin dinosaurët. Amfibët gjithashtu filluan të dallohen, por në një masë më të vogël. Megjithëse kishte pak përfaqësues të grupit të gjitarëve, ata gjithashtu filluan të zhvilloheshin në këtë periudhë.

Në habitatet ujore gjejmë ekosisteme të mbushura me jetë. Pjesa më e madhe e jetës që ekzistonte në atë kohë ishte zhvilluar në mjedisin detar. Kishte një larmi të madhe peshqish, megjithëse zvarranikët ujorë ishin mbretërit e ujit. Më përfaqësuesit janë si më poshtë:

 • Iktozaurët: kjo specie zvarranikësh u shpërnda nga të gjitha detet e botës. Dieta e saj ishte plotësisht mishngrënëse dhe sulmoi pre e madhe. Ata mund të kishin një gjatësi deri në 18 metra dhe kishin disa pendë, bisht dhe shpinë. Isshtë morfologjia e saj, ne gjejmë një trup të zgjatur dhe një feçkë të gjatë që shërbeu për të kapur më mirë gjahun. Kishte ambiente shumë të zhvilluara për të qenë në gjendje të bënin lotë të mirë. Sipas fosileve që janë gjetur nga ikioosaurët mund të konkludojmë se ato ishin kafshë vivipare. Kjo është, embrioni zhvillohet brenda trupit të nënës.
 • Plesiosaurs: këto kafshë detare ishin më të mëdha se ichtiosaurs. Ata ishin të aftë të matnin gjatësi deri në 23 metra. Qafa e saj kishte një morfologji jashtëzakonisht të gjatë. Ata kishin 4 gjymtyrë që shërbenin për të lëvizur më shpejt nën ujë dhe ishin formuar si pendë. Trupi i tij ishte mjaft i gjerë.

Fauna Jurasike e tipit ajror dhe tokësor

Periudha Jurasike

Mos të harrojmë se zogjtë e vegjël gjithashtu u shfaqën gjatë periudhës Jurassic, megjithëse zvarranikët fluturues ishin zotërit e ajrit. Këta ishin Pterosaurët. Këto kafshë kishin madhësi të ndryshme në varësi të specieve dhe ne mund të gjenim nga të vogla në disa me një madhësi të madhe. Trupi i tij ishte i mbuluar nga qime dhe krahë të gjerë që ishin formuar nga një membranë që ishte e tëri një në gishtat e dorës në një mënyrë të ngjashme me lakuriqët e natës.

Falë fosileve të shumta që gjetëm Pterosaurët mund të dimë se ishin vezore. Ka qenë e mundur të nxirret përfundimi se ata kishin një pamje të mirë për të qenë në gjendje të kapnin gjahun nga lartësitë. Kjo sepse dieta e tyre ishte plotësisht mishngrënëse dhe ata gjithashtu mund të ushqeheshin me peshq dhe disa insekte. Në mënyrë që të kapin peshqit që janë në ujë ata kanë nevojë për një pamje të mirë.

Si kurrizorë të habitatit tokësor kemi kryesisht dinosaurët e mëdhenj. Dinosaurët ekzistonin të dy llojeve: mishngrënës dhe barngrënës. Midis barngrënësve, apatosaurus, brachiosaurus, gigantspinosaurus dhe kamera ishin mbizotëruese, ndër të tjera. Shkurtimisht do t’i përshkruajmë ato:

 • Apatosaurus: Mund të peshojë deri në 30 ton dhe ishte i madh (21 metra).
 • Brachiosaurus: Eci në 4 këmbë dhe karakterizohej nga madhësia e madhe dhe qafa e gjatë. Ishte 13 metra e gjatë dhe 23 metra e gjatë.
 • Camarasaurus: mund të ketë një gjatësi deri në 18 metra. Kishte vertebrat e shtyllës kurrizore me një lloj dhome ajri që shërbente për të ulur peshën e trupit.
 • Gigantspinosaurus: ishte plotësisht i blinduar me pllaka kockash. Edhe pse nuk ishte aq e madhe, ajo kishte një mbrojtje të madhe. Mund të jetë i gjatë deri në 5 metra.

Midis dinosaurëve mishngrënës kemi si më poshtë:

 • Allosaurus: në gjymtyrët e tyre ata kishin kthetra të zhvilluara mjaftueshëm që të ishin në gjendje të kapnin pre e tyre. Ata mund të matnin gjatësi deri në 12 metra.
 • CompsognathusMegjithëse ishte mishngrënës, ishte përmasa jashtëzakonisht e vogël. Ishte vetëm një metër e gjatë.
 • Cryolophosaurus: ishte vetëm 6 metra e gjatë dhe 3 metra e lartë. Nga gjymtyrët e para kishte kthetra të forta të afta për të shkatërruar gjahun e saj.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth faunës së Jurassic.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.