Fauna karbonifer

ekosistemet dhe fauna e Karboniferit

Brenda epokës Paleozoike ka 6 periudha të ndryshme. Një prej tyre është periudha karboniferike. Në këtë periudhë, një numër i madh i depozitave të karbonit janë gjetur në të dhënat fosile, prandaj dhe emri i tij. E gjithë kjo ishte për shkak të sasisë së madhe të pyjeve që ishin varrosur dhe që kishin origjinën në shtresat e karbonit. Isshtë një nga arsyet pse Fauna karbonifer është shumë e rëndësishme në të gjithë botën.

Prandaj, në këtë artikull do të analizojmë rëndësinë e faunës Karbonifer dhe karakteristikat kryesore të saj.

Periudha karboniferike

Periudha karboniferike

Kjo periudhë ishte një nga ato që strehon një nga ndryshimet e rëndësishme në nivelin e kafshëve dhe bimëve. Një nga arsyet është ajo që tregon se amfibët u larguan nga uji për të pushtuar ekosistemet tokësore. Kjo ishte për shkak deri te zhvillimi i vezës amniote. Periudha karboniferike zgjat afërsisht 60 milion vjet. Filloi rreth 359 milion vjet më parë dhe përfundoi rreth 299 milion vjet më parë.

Gjatë kësaj periudhe kohore u përjetua një aktivitet i madh gjeologjik. Në të pllakat tektonike kishin një lëvizje të shkaktuar nga domethënia shumë e fuqishme kontinentale. Këto lëvizje bënë që disa prej masave tokësore të përplasen dhe të krijojnë vargje malore.

Një nga pikat kryesore të periudhës Karbonifer është shfaqja e vezës amniotike dhe zvarranikëve të parë. Zvarranikët mendohet se kanë evoluar nga amfibët ekzistues. Falë shfaqjes së vezës amniote, një vezë e mbrojtur dhe e izoluar nga mjedisi i jashtëm, ndihmoi që embrionet të mbroheshin dhe do të përmirësojë evolucionin. Kjo ngjarje prodhoi diçka revolucionare në grupin e zvarranikëve pasi ata mund të fillonin të pushtonin mjedisin tokësor. Evoluar në sajë të përshtatjes për të mos pasur nevojë të kthehen në ujë për të hedhur vezët e tyre.

Gjatë kësaj periudhe kishte ndryshime të mëdha në oqeanet dhe masat kontinentale. Ky aktivitet tektonik bëri që shumë masa kontinentale të lëviznin për të formuar super kontinentin e njohur si Pangea. Sa i përket klimës, gjatë periudhës Karbonifer ka pasur një klimë mjaft të ngrohtë. Kjo klimë e nxehtë dhe e lagësht bëri që një sasi e madhe e bimësisë të përhapet në të gjithë planetin. Lejoi formimin e pyjeve dhe zhvillimin dhe diversifikimin e formave të tjera të jetës. Disa specialistë tregojnë se temperatura e ambientit ishte rreth 20 gradë. Tokat ishin shumë të lagështa dhe shumë moçale u formuan në disa rajone.

Flora dhe bimësia

Sa i përket florës së Karboniferit, ekzistonte një diversifikim i formave ekzistuese të jetës dhe kjo ishte për shkak të kushteve të favorshme mjedisore. Kjo klimë e nxehtë dhe e lagësht ishte ideale për zhvillimin e përhershëm të bimëve. Këto bimë që binin më shumë në sy ishin ato Pteridospermatophyta, Lepidodendrales, Cordaitales, ekuisetales dhe Lycopodiales.

Grupi i parë ishte i njohur si Ferns farë. Dihet që ato ishin bimë të vërteta që prodhojnë farë dhe emri i fierve është sepse ajo ka një formë të ngjashme me ato aktuale. Ata u rritën shumë afër tokës dhe gjithashtu formuan një lëmsh ​​të dendur bimësie që mbante lagështinë.

Lepidodendrales ishte një grup bimësh që u zhdukën në fillim të periudhës së mëvonshme. Ata arritën shkëlqimin e tyre maksimal gjatë Karboniferit dhe ata arritën 30 metra lartësi. Cordaitales ishin një lloj bimësh që u zhdukën gjatë zhdukjes masive të Periudha triasike y Jurasik. Kërcelli i saj paraqiste ksilemën primare dhe sekondare. Gjethet e saj ishin mjaft të mëdha, duke arritur deri në një metër në gjatësi.

Fauna karbonifer

fosile karboniferike

Tani vazhdojmë të analizojmë faunën e Karboniferit. Gjatë kësaj periudhe fauna u diversifikua mjaft. Falë kushteve të favorshme klimatike dhe mjedisore, pothuajse të gjitha speciet kishin një boshllëk në zhvillim. Mjedisi i lagësht dhe i ngrohtë i shtuar në disponueshmërinë e madhe të oksigjenit atmosferik kontribuan në zhvillimin e një numri të madh të specieve. Ndër kafshët që Më të spikatur në faunën e Karboniferit janë amfibët, insektet dhe kafshët detare. Në fund të kësaj periudhe zvarranikët e parë bënë paraqitjen e tyre.

Le të analizojmë artropodët më parë. Gjatë periudhës karbonifere kishte ekzemplarë të shumtë të mëdhenj të artropodëve. Këto kafshë kanë qenë objekt i studimeve të shumta nga specialistët. Madhësia e madhe e këtyre kafshëve mendohet të ketë qenë për shkak të përqendrimeve të larta të oksigjenit në atmosferë.

Arthoropleura

Isshtë një artropod i njohur si një centipedë gjigante. Artshtë artropodi më i famshëm i gjithë kësaj periudhe. Dhe a është kjo arrinte 3 metra gjatësi dhe i përkiste grupit të miriapodëve. Ishte një kafshë shumë e shkurtër dhe ishte e gjatë vetëm rreth gjysmë metri. Ai përbëhej nga segmente të artikuluara me njëri-tjetrin dhe të mbuluara nga pllaka.

Arachnids

Brenda grupit të arachnids nga periudha Karbonifer, spikat specia e merimangës e njohur si Mesothelae. Karakteristika e tij kryesore ishte madhësia e saj e madhe, e cila arrinte përafërsisht atë të kokës njerëzore. Dieta e tyre ishte plotësisht mishngrënëse dhe ushqeheshin me kafshë të vogla.

Pilivesa gjigande

Në këtë periudhë, kishte insekte fluturuese shumë të ngjashme me pilivesat e sotme. Ato ishin kafshë të mëdha dhe mateshin afërsisht 70 centimetra nga fundi në fund. Ata janë njohur si insektet më të mëdha që kanë banuar ndonjëherë në këtë planet. Dieta e tyre ishte mishngrënëse dhe ishin grabitqarë të kafshëve më të vogla si amfibët dhe insektet.

Fauna karbonifer: amfibët

Siç e përmendëm në fillim të artikullit, amfibët ishin grupi i kafshëve që diversifikuan më shumë dhe pësuan ndryshime. Vlen të përmendet një rënie në madhësinë e trupit, si dhe miratimi i frymëmarrjes pulmonare. Amfibët e parë që u shfaqën kishin një konfigurim të trupit të ngjashëm me atë të salamandrave.

Kishte lloje të ndryshme të amfibëve. Pederpet ishin amfibë tetrapodë me një trup më të vogël dhe gjymtyrë të shkurtra dhe të forta. Crassigyrinus ishin amfibë me një pamje pak më të çuditshme. Gjymtyrët e saj të përparme ishin shumë të pazhvilluara, kështu që nuk mund të mbështeste trupin e kafshës. Ishte një tetrapod që kishte një gjatësi prej afërsisht dy metra dhe një peshë afërsisht 80 kg.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës së Karboniferit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.