Fauna e holocenit

Fauna e holocenit

Koha në të cilën jemi sot njihet si Holoceni. Kjo është periudha e fundit që përbën Epoka kenozoike dhe kjo filloi afërsisht 12.000 vjet më parë. Në këtë periudhë është mbi të gjitha zhvillimi i njerëzimit që nga zakonet nomade deri më sot. Gjatë gjithë kësaj kohe fauna ka pësuar ndryshime të mëdha në një nivel global. Prandaj, ne do të analizojmë faunën e Holocenit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, evolucionin e Fauna e holocenit.

Konteksti i përgjithshëm

vigan

Në mënyrë që të shpjegojmë faunën Holocene duhet të prezantojmë një kontekst në të cilin gjendemi sot. Gjatë gjithë kësaj kohe ne kemi qenë në gjendje të vëzhgojmë zhvillimin e qenies njerëzore, i cili përfshin të gjitha piketat e njerëzimit që nga themelimi i grupeve dhe civilizimeve të para shoqërore, zhvillimin e shkrimit, udhëtimet eksploruese dhe përparimet e mëdha kulturore. Dhe intelektualët.

Meqenëse qenia njerëzore ishte nomade deri më sot ka pasur shumë evolucion. Ashtu siç pritej qenia njerëzore është një pjesë kryesore në pasojat që ka në faunën e Holocenit. Fauna ka pësuar ndryshime të ndryshme të ndikuara nga njerëzit dhe përshtatjet që ata janë dashur të zhvillojnë. Dhe është se skenari siç e dimë është ndryshuar shumë herë nga zhvillimi i teknologjisë dhe popullatave njerëzore.

Hapësira natyrore po bëhet gjithnjë e më e vogël dhe ndotja është pjesë e këtij ekosistemi. Kafshëve dhe bimëve u është dashur t'u përshtaten kushteve të ndryshme në një periudhë shumë më të shkurtër se normale. Para ekzistencës së qenies njerëzore, kishte ndryshime në florën dhe faunën në një nivel global, por ato kishin një periudhë shumë më të gjatë kohore. Për cilat specie evoluan dhe do të përshtaten me mjedise të reja mund të kalojnë miliona vjet. Sidoqoftë, siç mund ta shohim sot, qenia njerëzore ka ndryshuar tërë këtë paradigmë. Llojet duhet të përshtaten vetëm në periudha shekujsh dhe gjithnjë e më pak.

Fauna e Holocenit ka përjetuar një zhdukje masive ku mund të vërehet një proces i vazhdueshëm. Jo vetëm fauna, por edhe flora po përjeton një zhdukje globale të shkaktuar nga veprimi i qenieve njerëzore. Shumë specialistë e kanë kataloguar këtë proces zhdukje si më të gjatën në historinë e tokës për kohën e lartpërmendur. Dhe është që shkaqet e kësaj zhdukje nuk janë ndryshimet në faktorët mjedisorë por nga veprimi i qenies njerëzore.

Konteksti në të cilin gjendemi në Holocen është një epokë ndër-akullnajore. Kjo epokë filloi në fund të një periudhe fillimisht intensive dhe pritet që në një të ardhme jo shumë të largët të ndodhë një epokë tjetër akulli.

Fauna e holocenit

Holoceni njerëzor dhe faunë

Siç kemi përmendur më parë, kafshët nuk kanë ndryshuar shumë gjatë kësaj periudhe, por atyre u është dashur të përshtaten me ndryshimet e shumta. Të gjitha speciet që kanë arritur të mbajnë veten me kalimin e kohës nuk kanë pësuar ndonjë ndryshim ose evolucion të dukshëm. Ato specie që janë theksuar dhe zgjatur në kohë janë ato që kanë arritur të mbijetojnë në këtë zhdukje si të specieve tokësore ashtu edhe të atyre detare. Veprimi i qenieve njerëzore dhe dëshira e tyre për të pushtuar planetin është ajo që po rrezikon si kafshët ashtu edhe bimët.

Ne do të rendisim ato kafshë që ekzistuan në Holocenin e hershëm dhe që tashmë janë zhdukur:

 • vigan: ato janë specie shumë të ngjashme me elefantët që kemi sot dhe i përkasin të njëjtës familje. Karakteristika e tij kryesore ishte të kishte një bagazh, anët e të cilit dilnin dhëmbëza të mëdha. Trupi ishte i mbuluar me qime pasi ishte një adaptim për të qenë në gjendje të mbijetonte në temperatura të ulëta. Madhësia e mamutës ishte e ndryshueshme dhe janë mbledhur fosile të disa ekzemplarëve që janë më të mëdhenj se elefantët aktualë. Ka specie të tjera që janë më të vogla në madhësi dhe u quajtën specie xhuxh vigan.
 • Dodos: ishte një specie zogjsh endemike në Mauritius. Ata kishin përmasa shumë të vogla dhe peshonin afërsisht 12 kg. Mund të arrinte një metër lartësi edhe pse nuk kishte aftësinë të fluturonte. Pamja e trupit të tij ishte mjaft topolak. Disa specialistë të këtij zogu e emërtojnë atë si një shembull emblematik të zhdukjes së një specie nga veprimi i njeriut. Dhe është se kjo specie ishte në gjendje të jetonte në habitatin e saj dhe të zhvillohej mirë derisa njeriu arriti në këtë ishull në fillim të shekullit të XNUMX-të. Pas mbërritjes së qenieve njerëzore në habitatin e tyre, popullatat e tyre u zvogëluan në mënyrë drastike deri në zhdukjen e tyre.
 • Moa: është një specie tjetër e shpendëve që e ka zakon ose në Zelandën e Re deri në shekullin XV. Isshtë këtu ku u zhduk për shkak të qenies njerëzore. Në dukje ishte shumë e ngjashme me strucin. Mund të matet deri në 3 metra e gjysmë dhe peshon afërsisht 275 kg. Siç pritej, qenia njerëzore filloi të gjuante këtë specie për konsum. Pushtimi i gjuetarëve Maori në habitatin e tyre natyror ishte arsyeja kryesore për zhdukjen e kësaj specie.

Fauna e holocenit në rrezik zhdukjeje

Aktualisht ekziston një organ ndërkombëtar që është përgjegjës për vlerësimin e specieve sipas shkallës së kërcënimit dhe mundësisë së zhdukjes së tyre. Ky organizëm njihet si bashkimi ndërkombëtar për ruajtjen e natyrës (IUCN). Ky organizëm ka krijuar kategori të ndryshme në varësi të zvogëlimit të popullatave dhe efektit në ekosistemet e tij. Mund të gjejmë kategori nga të prekshmit, rreziku i zhdukjes, rreziku kritik i zhdukjes, i zhdukur në të egra, i zhdukur, i pa kërcënuar, me shqetësim të vogël dhe pa informacion të mjaftueshëm.

Aktualisht ne do të rendisim disa nga speciet që janë në rrezik të menjëhershëm të zhdukjes dhe që janë më të njohurat:

 • Rrëqebulli iberik
 • Deve e egër
 • orangutang
 • Antilopa aziatike
 • Shkaba e deleguar
 • Albatrosi me vetulla të zeza
 • Besëlidhje ose blu
 • Kali i detit me bisht tigër

Të gjitha këto specie i përkasin faunës së Holocenit dhe rrezikojnë seriozisht të zhduken. I tillë është procesi i tyre i zhdukjes graduale, sa që po deklarohet zhdukja e gjashtë e madhe. Gjëja më alarmante është se kjo periudhë kohore është shumë e shkurtër për numrin e madh të specieve që po zhduken.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth faunës së Holocenit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.