Fatkeqësitë natyrore

vullkanet e katastrofave natyrore

Në planetin tonë ka rreziqe të shumta mjedisore që duhet të marrim parasysh pasi pasojat e tyre janë mjaft serioze. Bëhet fjalë për fatkeqesi natyrore. Ato zakonisht janë ngjarje që ndikojnë negativisht në jetën dhe qeniet njerëzore në një mënyrë të përgjithësuar dhe shkaktohen kryesisht nga fenomene që vijnë pa ndërhyrjen njerëzore. Në shumicën e rasteve, qenia njerëzore ka përgjegjësi për ndikimin e pasojave të praktikave të këqija, qoftë planifikimi teknologjik apo i keq.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë katastrofat natyrore, karakteristikat e tyre, pasojat dhe shembujt.

Çfarë është një katastrofë natyrore

përmbytjet

Fatkeqësitë natyrore janë ngjarje që ndodhin pa ndërhyrjen njerëzore, të cilat kanë një ndikim negativ në jetë dhe qenie njerëzore. Në shumë raste, njerëzit janë përgjegjës për efektet e keqpërdorimeve teknike, neglizhencën ose pasojat e planeve të këqija.

Sipas llojeve të fenomeneve natyrore që shkaktojnë katastrofa të lidhura, ka shumë arsye për katastrofat natyrore. Në përgjithësi, një katastrofë natyrore është të shkaktuara nga fenomene klimatike, procese gjeomorfologjike, faktorë biologjikë ose dukuri hapësinore. Këto fenomene konsiderohen katastrofa kur arrijnë ekstreme. Fatkeqësitë natyrore të lidhura me klimën përfshijnë ciklone tropikale, përmbytje, thatësira, zjarre, tornado, valë të nxehtësisë dhe valë të ftohta. Nga ana tjetër, ne kemi katastrofa hapësinore që janë shumë më pak të shpeshta sesa janë ndikimet e meteoritëve dhe asteroideve.

tipare kryesore

fatkeqesi natyrore

Fatkeqësia është një ngjarje që ndodh në një periudhë relativisht të shkurtër kohe, është përgjithësisht e paparashikueshme dhe ka një ndikim negativ në jetë. Fatkeqësitë mund të ndodhin natyrshëm, të shkaktuara nga faktorë njerëzorë, ose të shkaktuara nga faktorë natyrorë dhe njerëzorë.

Kur një ngjarje, drejtpërdrejt ose indirekt, ka një ndikim negativ në njerëzim, bëhet katastrofë. Kur një ngjarje ndodh pa ndërhyrjen e njeriut, ajo konsiderohet e natyrshme në origjinë. Ky është një koncept antropik në të cilin njerëzit ndodhen si entitete jashtë natyrës. Në këtë mënyrë, qenia njerëzore bën dallimin midis veprimeve të tij dhe pasojave që rrjedhin nga ngjarje të tjera në univers.

Shkaqet

zjarret në pyje

Ndër shkaqet që vijnë nga këto katastrofa kemi si më poshtë:

 • Shkaqet klimatike: ato ndodhin me variacione të motit atmosferik për sa i përket temperaturës, reshjeve, erërave, presionit atmosferik, etj. Zakonisht është ky ndryshim i menjëhershëm i ndryshoreve atmosferike që shkaktojnë fenomene të tilla si uragane, stuhi elektrike, tornado, valë të ftohtit ose nxehtësisë.
 • Shkaqet gjeomorfologjike: ato zakonisht ndodhin kur lëvizjet e pllakave tektonike dhe dinamika e kores dhe mantelit të tokës shkaktojnë tërmete, tsunami dhe shpërthime vullkanike.
 • Shkaqet biologjike: çekuilibrat në ekosisteme mund të çojnë në rritjen e organizmave patogjene dhe vektorëve të tyre. Në këtë mënyrë, rritja e baktereve dhe viruseve mund të krijojë epidemi ose pandemi.
 • Hapësirë ​​kozmike: Meteoritët dhe asteroidët që hyjnë në atmosferën e Tokës mund të shkaktojnë dëme serioze.

Llojet e katastrofës natyrore

Çdo fenomen që prek nivele ekstreme konsiderohet një katastrofë natyrore. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Ortek: është rënia e një mase të madhe dëbore me një terren të pjerrët për shkak të efektit të gravitetit. Nëse ndodh në zona të okupuara ose udhëtuara nga qenie njerëzore, kjo mund të çojë në një katastrofë serioze.
 • Cikloni tropikal: Janë stuhi rrotulluese me madhësi të madhe. Këto ciklone shoqërohen nga reshje të mëdha shiu dhe erëra me shpejtësi të lartë. Erërat mund të shkaktojnë shqetësime në det, përmbytje, shkatërrojnë infrastrukturën dhe madje mund të shkaktojnë vdekjen e njerëzve.
 • Rrëshqitjet tokësore: Isshtë një lëvizje e ngjashme me një ortek, por me masa tokësore të pjerrëta është mjaft e pjerrët. Zakonisht ndodh për shkak të reshjeve intensive dhe të zgjatura që ngopin tokën me ujë dhe shkaktojnë rrëshqitje të dheut. Ato gjithashtu mund të ndodhin për shkak të ekzistencës së tërmeteve.
 • Epidemitë dhe pandemitë: sëmundjet ngjitëse mund të shkaktojnë probleme serioze. Epidemitë po përhapen nga infektimi dhe mund të shkaktojnë një pandemi.
 • Shpërthime vullkanike: ato janë dëbime masive të magmës, hirit dhe gazrave që vijnë nga manteli i Tokës. Magma zhvendoset në një rrjedhë që zvarritet në të gjithë sipërfaqen e Tokës dhe djeg gjithçka në rrugën e saj.
 • Breshër: stuhi të mëdha breshëri me reshje guri akulli 5-50 mm mund të ndikojnë dhe të shkaktojnë dëme të konsiderueshme.
 • Ndikimet në meteorit dhe kometë: ato janë më pak të shpeshta por mund të shkaktojnë dëme serioze. Meteori është një trup më i vogël qiellor me madhësi prej 50 metra në diametër.
 • Zjarret në pyje: Shumica e zjarreve janë të bëra nga njeriu, megjithëse shumë ndodhin natyrshëm. Kushtet ekstreme të thatësirës mund të ndezin spontanisht bimësinë më të thatë dhe të fillojnë zjarrin.
 • Përmbytjet: Ato prodhohen nga vërshimi i lumenjve dhe liqeneve të mëdha kur ka reshje të bollshme shiu. Mbulesa e gjatë mund të shkatërrojë infrastrukturën, të tërheqë kafshë dhe njerëz, të shkulë pemë, etj.
 • Thatësira: Shtë mungesa e shiut për një kohë të gjatë dhe si pasojë e temperaturës së lartë. Të korrat humbin, kafshët vdesin dhe njerëzit detyrohen të largohen nga zona për shkak të urisë dhe etjes.
 • Tërmetet: ata kanë mjaft frikë se janë të paparashikueshëm dhe mund të sjellin pasoja serioze. Mund të shembë një strukturë, të shkaktojë shpërthime, të thyejë tuba uji, diga dhe aksidente të tjera.
 • Stuhitë e rërës dhe pluhurit: ato ndodhin në zonat e thata dhe gjysmë të thata. Sidomos shkretëtirat shkaktohen nga erëra të forta që zhvendosin rërën dhe formojnë re që mund të shkaktojnë vdekjen e qenieve të gjalla për shkak të mbytjes dhe konsumimit.
 • Grimcat e pezulluara- Ato shkaktohen nga stuhia e rërës dhe pluhurit dhe mund të jenë ndotës shumë shqetësues që shkaktojnë probleme serioze të frymëmarrjes.
 • Stuhi elektrike: Ato ndodhin për shkak të akumulimit të shkarkimeve të ajrit të nxehtë dhe të lagësht që hyn në një atmosferë mjaft të paqëndrueshme. Si rezultat, rrufeja dhe rrufeja gjenerohen të shoqëruara nga shi i madh, erë dhe madje edhe breshër.
 • Tornadot: është një zgjatim i resë që formon një kon të ajrit në revolucion. Ato mund të shkatërrojnë infrastrukturën, të dëmtojnë rrugët e komunikimit dhe të kërcënojnë jetën e kafshëve dhe njerëzve.
 • Tsunami: ato quhen edhe valë baticash. Ato shkaktohen nga ekzistenca e tërmeteve nënujore që shkaktojnë valë të mëdha që lëvizin me shpejtësi të lartë. Me ndikim në bregdet ato mund të prodhojnë fatkeqësi të mëdha për shkak të ndikimit dhe përmbytjes.
 • Vala e nxehtësisë: Ai konsiston në rritjen e rregullt të temperaturës së një rajoni mbi mesataren që është normale për të njëjtin vend dhe periudhë të vitit. Zakonisht shoqërohet mirë me thatësira.
 • Vala e ftohtë: e kundërta është vala e nxehtësisë dhe ato zakonisht shoqërohen me mot të keq.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është një katastrofë natyrore dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.