Farat që i rezistojnë ndryshimit të klimës

Fara e rukolës

Fara e rukolës

Bujqësia është thelbësore në mënyrë që njerëzimi të mbetet gjallë, por është gjithashtu një nga më ndotësit. Pothuajse një e treta e emetimeve të gazeve serë janë për shkak të këtij aktiviteti, e cila përfshin gjenerimin e CO2 nga përpunimi i tokës dhe përdorimin e plehrave kimikë që, përveç rritjes së pranisë së oksidit të azotit, shkaktojnë humbjen e pjellorisë së tokës.

Me gjithçka, 20% e specieve bimore rrezikojnë të zhduken, dhe shumë të tjerë mund të jenë shpejt si pasojë e rritjes së temperaturave dhe mono-kulturave. Për fat të mirë, ka disa organizata që janë të përkushtuara për mbledhjen e farave dhe ruajtjen e tyre në vende të mbrojtura, dhe krijimin e varieteteve të reja që i rezistojnë ndryshimit të klimës.

Një nga këto organizata është Qendra Ndërkombëtare për Bujqësi Tropikale (CIAT) të cilët punojnë për të ruajtur trashëgiminë gjenetike të farave dhe për të zhvilluar specie që i rezistojnë thatësirave, sëmundjet dhe kushtet e ndryshme mjedisore që mund të lindin në një periudhë afatmesme dhe afatgjatë. Për momentin, ai ka 37 mijë lloje të fasuleve dhe 6 mijë mostra të manovrave.

Këto lloj qendrash janë shumë të rëndësishme, pasi falë tyre fermerët do të jenë në gjendje të marrin farëra bimësh më rezistente, të cilat pa dyshim do të jenë thelbësore për të shmangur humbjet ekonomike. Edhe ashtu, 30% e 1076 të afërmve të egër të 81 kulturave më të rëndësishme ende duhet të mblidhen, sipas një studimi të botuar në Bimët e natyrës. Familjarët e egër kanë informacione të vlefshme gjenetike që mund të përdoren për të zhvilluar të korra që mund të përshtaten më mirë me ndryshimet klimatike.

Përzgjedhja e farërave

Duke zgjedhur farërat, mund të merren varietete më të mira.

»Furnizimi me ushqim në botë është në një pozitë të pasigurt, duke u mbështetur në shumë pak specie të bimëve të punueshme. Për çdo të afërm të egër që nuk ruhet në një bankë gjenesh dhe nuk është i disponueshëm për hulumtime, ekziston një mundësi më pak për mbarështuesit për të rritur rezistencën e kulturave ushqimore."Tha Colin Khoury, shkencëtar i CIAT dhe bashkëautor i raportit.

Interestingshtë interesante të dini se për më pak se 600 euro, ju mund të mbani një larmi përgjithmonë. Sidoqoftë, do të duhet të presim edhe pak për të marrë këto "super fara".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.