Uebsajtet dhe aplikacionet më të mira për të ditur se cilët planetë shihen

Uebsajtet dhe aplikacionet më të mira për të zbuluar se cilët planetë shihen sot

Ndryshe nga njerëzit si Galileo që e kishte të vështirë të zbulonte disa satelitë gjatë gjithë jetës së tij, sot ka një zhvillim kaq të gjerë teknologjik që na lejon të kontrollojmë lehtësisht planetët dhe të gjitha objektet më të habitshme në univers me lehtësi relative. Kur një amator fillon të dëshirojë të dijë më shumë për universin, ata pyesin se çfarë janë faqet e internetit ose aplikacionet më të mira për të ditur se cilat planetë shihen dhe të mund të kenë shikimet e tyre të para.

Për këtë arsye, në këtë artikull do të bëjmë një përmbledhje se cilat janë faqet apo aplikacionet më të mira të internetit për të ditur se cilët planetë shihen dhe çfarë karakteristikash ka secili prej tyre.

Aplikacionet më të mira

yjet në univers

Do të fillojmë me disa aplikacione celulare që janë të disponueshme si për Android ashtu edhe për iOS. Shumica e këtyre janë atlase qielli që ju lejojnë të shihni atë që shihni në qiell dhe madje drejtoni telefonin tuaj drejt yjeve për të marrë informacion rreth tyre.

 • Harta e Google Sky: Edhe pse ky aplikacion është braktisur për një kohë të gjatë, ai është ende një nga aplikacionet më të njohura kur bëhet fjalë për shikimin e yjeve. Thjesht drejtojeni kamerën e telefonit drejt qiellit dhe do të njihni emrat e yjeve dhe yjësive në ekran. Në dispozicion për Android.
 • Sky View Lite– Një aplikacion me pagesë që ka gjithashtu një model falas të quajtur Lite. Ka një ndërfaqe më të lëmuar dhe modaliteti i realitetit të shtuar funksionon pa probleme, me saktësi dhe është i lehtë për t'u përdorur. Thjesht klikoni mbi të dhe mund të merrni më shumë informacion për çdo objekt qiellor. Është një koncept po aq i thjeshtë sa harta e qiellit, por i përshtatur për vitin 2018. I disponueshëm për Android dhe iOS.
 • Starwalk 2: Ajo ka një nga modelet më të përpunuara, duke përfshirë një liqen relaksues. Kjo, së bashku me tingujt relaksues dhe muzikën në sfond, e bëjnë atë një përvojë të vërtetë zen. Përveç shikimit të njerëzve në qiell, mund të merrni gjithashtu informacione se kur shfaqen planetët dhe paraqitjet 3D të disa yjeve. Në dispozicion për Android dhe iOS. Ai gjithashtu ofron një version falas me reklama në Android dhe iOS.
 • Harta e Yjeve: Harta e Yjeve përmban përmbajtje shtesë, duke përfshirë paraqitjet 3D të momenteve historike si ulja në hënë e Apollo 11. Sa i përket eksplorimit të vetë qiellit, pavarësisht mungesës së orbitave gjurmuese me kalimin e kohës, informacioni teknik për pothuajse të gjithë yjet e mundshëm është i disponueshëm në katalog. Në dispozicion për Android dhe iOS.
 • Gjetësi i planetit: Planet Finder ka një ndërfaqe të bukur, nuk është thjesht një aplikacion për shikimin e qiellit, është një busull qiellor që ju tregon planetët, hënën, diellin, dhjetë yjet më të shndritshëm dhe dhjetë yjet më të afërt. Në dispozicion për Android.
 • Gjurmuesi i Yjeve: Nëse jeni duke kërkuar për diçka më të shkëlqyeshme dhe më të shndritshme, ky aplikacion shton madje edhe yje për të shtuar magjinë. Modaliteti i realitetit të shtuar është shumë i qetë, kështu që mund të përdoret si një referencë e shpejtë për të vëzhguar qiellin, si një hartë qielli. Sigurisht, nuk ju jep ndonjë informacion shtesë për yjet siç bëjnë aplikacionet e tjera. Në dispozicion për Android dhe iOS.
 • Sky Safari: Një aplikacion me një modalitet realiteti të shtuar, me veçori argëtuese si një përmbledhje e ngjarjes tjetër qiellore për t'u marrë parasysh, ose diçka tjetër si kur një planet, diell, hënë ose stacion hapësinor do të shfaqet në qiellin ndërkombëtar. Në dispozicion për Android dhe iOS.
 • Drita e yllit: rikrijoni thjeshtësinë e hartës së qiellit pasi nuk mund të bëni gjë tjetër veçse të shikoni qiellin dhe të shihni planetët, yjet dhe yjësitë. Të paktën e bën atë që bën mirë, me lëvizje të qetë dhe grafikë të mirë. Në dispozicion për Android dhe iOS.
 • Gjurmues satelitor i detektorit ISS: Ky aplikacion i dedikohet vëzhgimit të Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS). Kur stacioni hapësinor është në vendndodhjen tonë, ai na njofton përmes një njoftimi në telefonin tonë në mënyrë që ne të mund ta vëzhgojmë atë. Gjithashtu na lejon (më parë një blerje përmes aplikacionit) të gjurmojmë stacionin hapësinor Tiangong dhe teleskopin Hubble.

Faqet më të mira të internetit për të zbuluar se cilët planetë shihen

objektet qiellore

Ne vazhdojmë me seksionet e aplikacioneve në ueb dhe desktop, të cilat mund t'i përdorni nga kompjuteri ose laptopi juaj. Burimet këtu janë tashmë më të ndryshme dhe ju mund të merrni të gjitha llojet e informacionit.

 • Hartat e Google: Nëse aktivizoni pamjen satelitore në Google Maps dhe zmadhoni deri në fund të Tokës, një ditë mund të dilni dhe të eksploroni planetë të tjerë në sistemin tonë diellor. Ju mund të hyni në faqen e saj zyrtare.
 • Stellarium: Është një planetar me burim të hapur i ndërtuar për çdo kompjuter. Ai tregon qiellin e vërtetë në 3D siç e shihni me sy të lirë, me dylbi ose me teleskop. Ka versione për Windows, GNU/Linux dhe macOS. Ju mund të hyni në faqen e saj zyrtare.
 • Biblioteka e imazheve dhe videove të NASA-s: Është motori zyrtar i kërkimit i NASA-s me më shumë se 140.000 skedarë fotografish, audio ose video që ne mund t'i konsultojmë lehtësisht. Në këtë mënyrë do të mund të aksesojmë përmbajtjen multimediale të marrë gjatë misioneve të shumta të saj. Ju mund të hyni në faqen e saj zyrtare.
 • Paneli i hapësirës: Kjo është një faqe e krijuar për të gjithë ata që duan misionet në hapësirë. Është plot me fakte vërtet interesante dhe do t'ju bëjë të ndiheni sikur jeni duke komanduar një mision të madh hapësinor. Ju mund të hyni në faqen e saj zyrtare.

Uebsajtet dhe aplikacionet më të mira për të zbuluar se cilët planetë shihen sot

 • Celestia- Një aplikacion desktopi, një imitues hapësinor 3D që ju lejon të eksploroni universin tonë nga çdo kompjuter. Ka versione për Windows, GNU/Linux dhe macOS. Ju mund të hyni në faqen e saj zyrtare.
 • SkyChart: Ky aplikacion ju lejon të gjeneroni harta të qiellit duke përdorur të dhëna nga katalogë të shumtë të yjeve dhe mjegullnajave. Ai gjithashtu tregon pozicionet e planetëve, asteroideve dhe kometave. Ka versione për Windows, GNU/Linux dhe macOS. Ju mund të hyni në faqen e saj zyrtare.
 • Teleskopi global- Një aplikacion i zhvilluar dikur nga Microsoft Research, ai u krijua duke përdorur imazhe dhe informacione të mbledhura nga sondat e teleskopit dhe satelitët, të kombinuara për të krijuar një pamje interaktive të qiellit që mund të eksplorohet nga desktopi juaj. Kjo ju lejon të vëzhgoni universin në shumë gjatësi vale të ndryshme, duke përfshirë dritën e dukshme, rrezatimin infra të kuqe dhe gama, dhe më shumë të dhëna janë të aksesueshme përmes Sistemit të të Dhënave Astrofizike. Ju mund të hyni në faqen e saj zyrtare.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për faqet e internetit ose aplikacionet më të mira për të zbuluar se cilat planetë shihen.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.