Fakte dhe kuriozitete për lumenjtë e Spanjës

kuriozitetet e lumenjve spanjollë

Në Spanjë ka gjithsej tetë lumenj kryesorë. Hidrografia e Spanjës karakterizohet nga bollëku dhe kompleksiteti i saj. Përveç lumenjve kryesorë që derdhen direkt në det, ka edhe degë të shumta që bashkohen me lumenj të tjerë. Pellgjet hidrografike mbulojnë territoret nëpër të cilat kalojnë lumenjtë kryesorë dhe degët e tyre. Për më tepër, shpatet hidrografike përbëhen nga terrene të ndërlidhura që në fund derdhen në vetë detin.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë më të mirët fakte dhe kuriozitete për lumenjtë e Spanjës.

Lumenjtë kryesorë

lumenjtë e Spanjës

Nr tim

Me origjinë nga Sierra de Meira, në Fuente Mina, Galicia, ky lumë shkon në një distancë prej 310 km dhe mbulon një pellg të gjerë prej 12.486 km². Destinacioni i tij përfundimtar është Oqeani Atlantik.

Lumi Sil është dega kryesore, i shoqëruar nga degë të rëndësishme si Neira, Barbantiño dhe Búbal.

Douro

Ky lum, i cili shtrihet në veriperëndim të Gadishullit Iberik, ka një rëndësi të madhe. Gjatësia e saj mbulon 897 kilometra mbresëlënëse, nga të cilat 572 kalojnë nëpër territorin spanjoll. Duhet të theksohet se ka rrjedhën më të madhe të ujit në të gjithë gadishullin, e tejkaluar vetëm nga lumi Ebro në Spanjë. Shtrirja e saj e madhe mbulon një sipërfaqe marramendëse prej 98.073 km², nga të cilat 78.859 km² janë brenda kufijve spanjollë dhe 19.214 km² brenda territorit portugez. Brenda pjesës spanjolle, ai kalon nëpër disa komunitete autonome, duke përfshirë Castilla y León, Galicia, Cantabria, La Rioja, Castilla-La Mancha, Extremadura dhe Madrid.

Me origjinë nga Picos de Urbión në Soria, Castilla y León, lumi Duero bën rrugën e tij drejt Oqeanit Atlantik. Gjatë gjithë udhëtimit të tij ai merr kontribute nga degë të rëndësishme si Pisuerga, lumi Esla, Eresma, lumi Adaja dhe lumi Tormes.

Lumi Tagus

fakte dhe kuriozitete për lumenjtë e Spanjës

Tagus, lumi më i gjatë në Spanjë, shtrihet në një sipërfaqe mbresëlënëse 80.600 km². Ky territor i gjerë ndahet midis tokave spanjolle dhe portugeze, me 69,2% (55.750 km²) brenda Spanjës dhe 30,8% të mbetur (24.850 km²) të vendosura në Portugali. Për sa i përket pellgjeve lumore në Gadishullin Iberik, Tagu zë vendin e tretë për nga rëndësia. Jo vetëm ajo, Ai gjithashtu mban titullin e lumit më të gjatë në të gjithë gadishullin. Teksa kalon nëpër peizazhet piktoreske të Aragonit, Castilla-La Mancha, Madridit dhe Extremadura-s, Tagus prek jetën e banorëve të katër komuniteteve të ndryshme autonome.

Me origjinë nga Sierra de Albarracín në Aragón, Tagus rrjedh derisa derdhet në Oqeanin Atlantik. Gjatë gjithë rrugëtimit merr kontribute nga degë të rëndësishme si p.sh lumi Jarama, Alberche, lumi Tiétar, lumi Alagón, Almonte dhe lumi Salor.

Gjatë gjithë historisë, lumi Tagu ka pasur një rëndësi të madhe pasi ka shërbyer si një vijë ndarëse midis territoreve të krishtera dhe myslimane, duke shkaktuar ndërtimin e kështjellave të frikshme përgjatë rrugës së tij.

Ebro

Me një prurje mesatare prej 600 m3/s, lë gjurmë lumi më i madh në Spanjë dhe i dyti më i madh në Gadishullin Iberik. Mban me krenari titullin e lumit të dytë më të gjatë, vetëm pas Tagusit. Tërësia e saj është e kufizuar në kufijtë e Spanjës, ku me krenari pretendon vendin e parë midis lumenjve që burojnë dhe rrjedhin qartë brenda vendit, me gjatësi mbresëlënëse dhe prurje të bollshme.

Me një gjatësi prej 930 km, lumi në fjalë ka pellgun më të madh hidrografik në Spanjë. me një sipërfaqe mbresëlënëse prej 86.100 km². Ndërsa kalon nëpër vend, Ebro kalon në mënyrë elegante nëpër shtatë komunitete autonome: Cantabria, Castilla y León, La Rioja, Vendi Bask, Navarra, Aragoni dhe Katalonia.

Lumi Ebro, i cili përshkon disa rajone, merr kontribute nga disa degë të rëndësishme, duke përfshirë lumin Nelas, Bayas, lumin Zadorra, Aragón, lumin Izarrilla, Najerilla, Gallego, Guadalupe, Segre, Cinca dhe Jalón. Ndërsa gjarpëron, lumi Ebro përshkon qytetin e shquar të Zaragozës, i cili ka shërbyer si një rrugë ujore e lundrueshme që nga kohërat e lashta romake.

Guadiana

Lumi Guadiana, që përshkon rajonet e Andaluzisë, Extremadura dhe Castilla-La Mancha, Ai shtrihet për një 744 km mbresëlënës, duke e bërë atë lumin e katërt më të gjatë në Gadishullin Iberik. Me një prurje mesatare prej 78,8 m³/s, është gjithashtu lumi i katërt më i madh në rajon. Pellgu i tij mbulon një sipërfaqe të madhe prej 67.733 km².

I lindur në Lagunas de Ruidera, në Castilla La Mancha, ky lumë bën me hijeshi rrugën e tij drejt Oqeanit Atlantik, duke shënuar si origjinën ashtu edhe destinacionin e tij.

Guadalquivir

Duke dalë nga vargmali madhështor Cazorla në rajonin simpatik të Andaluzisë, ky lumë pretendon me krenari pozicionin e tij si i pesti më i gjatë në të gjithë Spanjën. Emri i tij, rrjedh nga gjuha arabe, Është përkthyer me vend si "Lumi i madh", një dëshmi e përshtatshme për madhështinë e tij.

Trafiku lumor në Spanjë është ekskluziv për këtë lumë specifik. Nëse në kohët e lashta shtrihej deri në Kordobë, sot është i lundrueshëm vetëm deri në Sevilje. Ky lumë derdhet përfundimisht në Oqeanin Atlantik. Degët e dukshme përfshijnë lumin Guadalimar, Guadiato, lumin Guadiana Menor dhe lumin Genil.

Jucar

Me një gjatësi totale prej 497,5 km, ky lumë përshkon rajonet Castilla-La Mancha dhe Valencia, dhe shquhet si një nga lumenjtë spanjollë që derdhet më në fund në Detin Mesdhe.

I sigurt

Duke përshkuar rajonet e Andaluzisë, Castilla-La Mancha, Murcia dhe Komunitetin Valencian, lumi Segura ndërmerr një udhëtim prej 325 kilometrash, duke mbuluar një pellg hidrografik prej 18.870 km². Me origjinë nga Andaluzia, ky lumë arrin përfundimisht në Detin Mesdhe.

Kuriozitetet e lumenjve të Spanjës

lumenjtë e Spanjës

E vendosur në Salamanca, diga Almendra ka një lartësi marramendëse prej 202 metrash, duke e bërë atë digën më të madhe në Spanjë. Kjo strukturë kolosale është ndërtuar mbi lumin Tormes, i konsideruar si një nga lumenjtë emblematikë të Spanjës. Është interesante se Gadishulli Iberik e ka marrë emrin e tij nga termi i lashtë romak për lumin Ebro: lumi Iber.

Emri La Rioja rrjedh nga lumi Oja, ndërsa Aragón e merr emrin nga lumi Aragón. Extremadura, nga ana tjetër, do të thotë "fundi i Duero". Lumenjtë Guadalhorce, Guadiana, Guadarrama dhe Guadalquivir kanë të gjitha një parashtesë të përbashkët, 'Guad', që vjen nga gjuha arabe dhe do të thotë lumë.

Me origjinë nga lagunat Ruidera, lumi Guadiana pëson një dukuri të veçantë: ai zhduket menjëherë pas burimit të tij për t'u rishfaqur 15 kilometra në rrjedhën e poshtme. Ky fenomen intrigues mund t'i atribuohet rrjedhjes dhe avullimit intensiv që ndodh në rajonin përreth.

Lumi Tinto ia detyron emrin e tij nuancës së tij dalluese të kuqërremtë, si rezultat i kushteve të tij acidike dhe jomikpritëse që i ngjajnë mjedisit të Marsit.

Në Spanjë ekziston një majë unike e njohur si Pico Tres Mares, nga ku burojnë lumenjtë që rrjedhin përfundimisht në tre detet që rrethojnë Gadishullin Iberik: kantabian, mesdhetar dhe Atlantik. Ebro, i listuar si lumi më i gjatë në Spanjë dhe i dyti në Gadishullin Iberik, mban gjithashtu dallimin si lumi i dytë më i gjatë që derdhet në Mesdhe, i tejkaluar vetëm nga Nili.

Nga origjina e saj në Cantabria, rruga kalon shtatë komunitete autonome, duke përfshirë Castilla y León, La Rioja, Vendin Bask, Navarra, Aragon dhe Katalonjë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për lumenjtë e Spanjës dhe kuriozitetet e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.