Faji i San Andres

tërmetet e fajit san andres

Struktura gjeologjike e kores së tokës të planetit tonë ka forma të shumta të tokës. Njëra prej tyre janë dështimet. Faji më i njohur në botë është Faji i San Andreas. Oneshtë një nga më të njohurit me një nga zhvendosjet më të forta që ka pasur në botë dhe është ai që shkakton shpesh tërmete të nivelit të lartë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për fajin e San Andres, çfarë është një gabim dhe cilat janë llojet e gabimeve që ekzistojnë.

Çfarë është një dështim

faji i san andres

Gabimet gjeologjike janë çarje ose zona të çara midis dy shkëmbinjve në koren e tokës. Shtë një ndërprerje e formuar nga këputja e dy shkëmbinjve të mëdhenj për shkak të forcës tektonike që tejkalon rezistencën e tyre. Kjo shkakton rrëshqitje mes njëri -tjetrit. Dështimet mund të ndodhin shpejt ose ngadalë, dhe gjithashtu mund të jenë disa milimetra ose mijëra kilometra.Për shembull, faji i San Andreas konsiderohet si faji më i rrezikshëm në botë.

Para se të bëhet ndonjë ndërtim në tokë të pazhvilluar, gjeologët duhet të analizojnë tokën për të përcaktuar nëse është e përshtatshme për ndërtim. Disa gabime janë qartë të dukshme, por me kalimin e kohës, gabimet e tjera mund të bëhen shumë të paqarta. Edhe pse jo të gjithë klasifikohen si të rrezikshëm, lëvizja e kësaj toke "mbresë" është e paparashikueshme.

Shkaku i tërmeteve

pushim toke

Forcat natyrore që rrjedhin nga korja e tokës shkaktojnë lëvizjen e blloqeve shkëmbore ose zona të mëdha të pllakave tektonike. Skajet dhe përbërja e këtyre pllakave janë plot gunga, vrazhdësi dhe pabarazi, të cilat ngadalësojnë shpejtësinë e lëvizjes dhe grumbullojnë energji.

Kjo energji e grumbulluar në një pikë të caktuar duhet të lirohet, kështu që papritmas do të prishet dhe do të rrëshqasë për shkak të peshës dhe gravitetit. Së fundi, rregullimi i pllakave përfaqësohet nga valët sizmike që prodhojnë dridhje.

Të gjitha këto aktivitete nuk perceptohen gjithmonë nga bota e jashtme në formën e tërmeteve të dhunshëm, përveç nëse lëvizja është shumë e shpejtë dhe blloku rrëshqet disa metra.

Llojet e dështimeve

Ekzistojnë tre lloje të dështimeve në botë. Le të shohim se cilat janë ato:

  • Anasjelltas: Ato janë gjithashtu gabime vertikale të rrëshqitjes, ndryshimi është se blloku i çatisë lëviz lart në lidhje me bllokun tjetër. Forcat e krijuara nga këto lloje të defekteve janë të mëdha, që do të thotë se dy blloqet shtyhen drejt njëri -tjetrit, duke formuar një çarje të zhdrejtë.
  • normal: Isshtë një rrëshqitje me zhytje ku një bllok është më i ulët në lidhje me tjetrin. Kjo do të thotë, është një lëvizje vertikale. Ajo buron nga zgjerimi ose ndarja e pllakave tektonike. Këto lloje të defekteve janë zakonisht të vogla, me një zhvendosje afërsisht një metër, por ka përjashtime që shtrihen për dhjetëra kilometra.
  • Horizontale ose rrotulluese: Siç sugjeron emri, lëvizja është horizontale, paralele me drejtimin e defektit. Mund të lëvizë në të djathtë, të quajtur rrotullim i djathtë, ose mund të lëvizë në të majtë, i quajtur sinestetik.

Gabimi më i studiuar dhe më i njohur horizontal ose zhvendosës është faji San Andrés, i cili ka prodhuar tërmete për shkak të lëvizjes në lëvizjen në të djathtë ose lëvizjen dextral.

Faji i San Andres

Pllaka tektonike

Më 18 Prill 1906, bota i kushtoi vëmendje të plotë fajit të San Andreas. Një zhvendosje e defektit shkaktoi një tërmet të fortë në San Francisko, Shtetet e Bashkuara, duke vrarë më shumë se 3.000 njerëz.

Faji San Andreas është një çarje e madhe e shtrembëruar në koren e Tokës, e gjatë rreth 1.300 kilometra, që shtrihet nga maja veriore e Gjirit të Kalifornisë dhe kalon përmes Kalifornisë perëndimore në Shtetet e Bashkuara. Lëvizja tektonike e regjistruar nga ky defekt 15-20 milionë vjeçar ka tërhequr vëmendjen e publikut për shkak të intensitetit të tërmetit. Pas asaj dite në 1906, në 1989 dhe 1994, dështimi tregoi qartë se do të vazhdonte të funksiononte.

San Andrés nuk është faj. Ai përfaqëson dy pllaka kryesore të kores së Tokës: pllakën e Paqësorit dhe pllakën e Amerikës së Veriut. Ndryshe nga Shtetet e Bashkuara, pjata e Paqësorit rrëshqet anash. Prandaj, klasifikohet si dështim i rrëshqitjes ose zhvendosjes.

Ndryshimet e fajit të San Andresit

Faji ka pësuar disa ndryshime gjatë ekzistencës së tij, duke lëvizur vetëm disa centimetra në vit, dhe ai rrëshqiti pjesërisht në 6.4 m në tërmetin e vitit 1906. Disa shkencëtarë të angazhuar në kërkimet e tyre madje kanë zbuluar lëvizje vertikale.

Në studimet e tjera aktuale, faji San Andreas pranë Parkfield, Kaliforni është gjetur të ketë një tërmet prej rreth 6 gradë çdo 22 vjet. Sizmologët parashikuan se do të ndodhte një herë në 1993, por nuk ndodhi deri në 2004. Duke folur shkencërisht, ky është një numër relativisht i afërt, kështu që kjo zonë e Kalifornisë shërbeu për kërkime të rëndësishme mbi tërmetet dhe sjelljen e tyre.

Rreziku i fajit të San Andreas

Faji San Andres është pjesë e Unazës së Zjarrit të Paqësorit, e cila mbulon më shumë se 40.000 kilometra zona me tërmete të shpeshta dhe aktivitet vullkanik. Zona e zjarrit ose unaza e zjarrit shtrihet nga Zelanda e Re në Amerikën e Jugut, kufizohet me Japoninë në veri, Hendekun Oletian dhe Amerikën Veriore dhe Qendrore.

Shumë afër zonës së prishjes së San Andreas është Kalifornia, si dhe komunitetet më të vogla me një popullsi mesatare prej 38 milion. Ekspertët paralajmërojnë se tërmetet e shkaktuara nga lëvizja tektonike e pllakave të prishjes do të jenë shkatërruese. Sidoqoftë, njerëzit duhet të përgatiten për dridhje të mundshme të lehta dhe të shpeshta. Në mënyrë të ngjashme, ndërtesat, urat dhe rrugët më moderne po ndërtohen për t'i rezistuar tërmeteve dhe për të absorbuar valët sizmike. Actuallyshtë e pamundur të parashikosh në të vërtetë tërmetin, por fakti është se San Andres është ende gjallë.

Kërcënimi për të cilin gjeologët janë më të shqetësuar vjen nga ana jugore. Hulumtimi i tokës tregon se veriu u shkatërrua në 1906 dhe pjesa qendrore u shkatërrua 160 vjet më parë, por jugu i mbajti të gjithë në roje.

Ka një tërmet në jugun e largët përafërsisht çdo 150 vjet, por gati 300 vjet kanë kaluar pa asnjë regjistrim të lëvizjes. Prandaj, pasi lëshohet jashtë, akumulimi i energjisë nën të mund të jetë shkatërrues. Në rast të një tërmeti të madh me shkallë Rihter më të madhe se 7 gradë, popullsia e Los Anxhelosit do të preket më rëndë, me të paktën 2,000 njerëz në rrezik vdekjeje.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë rreth gabimit të San Andres dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.