Erozioni detar

shkaqet e erozionit detar

Në natyrë ekziston një proces i konsumimit të vazhdueshëm që njihet si erozion. Ky erozion transferohet në zona të ndryshme dhe ekosisteme natyrore. Sot ne do të flasim për erozioni detar. Ai përfshin erozionin e vijës bregdetare dhe heqjen e sedimenteve nga dunat e rërës të shkaktuara nga rrymat oqeanike, valët dhe rrymat oqeanike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, shkaqet dhe efektet e erozionit detar.

tipare kryesore

shpellat e detit

Erozioni detar nuk është asgjë më shumë se konsumimi i vazhdueshëm i sipërfaqes tokësore të shkaktuar nga rrymat oqeanike, valët dhe rrymat oqeanike që godasin vazhdimisht bregdetin. Valët janë një nga elementët më të dukshëm erozivë që mund të shihen. Sidoqoftë, baticat dhe fauna gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në këtë proces erozioni. Ky lloj i erozionit mund të ndodhë edhe në shkëmbinj dhe në vetë rërën.

Kur ndodh në brigje me pak gurë, erozioni është shumë më i theksuar dhe i shpejtë. Ne duhet të kuptojmë se shkëmbinjtë janë elementë shumë më të vështirë dhe, për këtë arsye, janë më të vështirë për t'u konsumuar me kalimin e kohës. Nëse diçka nuk i ka këto gurë, erozioni ndodh në një mënyrë shumë më të përshpejtuar. Kur ka një zonë më të butë se tjetra në një zonë të vogël, gjejmë formacione të tilla si burime, tunele ose pula natyrore.

Si ndodh erozioni detar

erozioni detar

Ne do të shohim hapat kryesorë dhe shkaqet me të cilat ndodh erozioni detar. Arsyet kryesore pse vija bregdetare vesh vazhdimisht ndodh për shkak të fenomeneve natyrore: valët dhe rrymat oqeanike. Nga ana tjetër, zakonisht prodhohet gjithashtu nga veprimi i disa qenieve të gjalla, megjithëse ky proces nuk është aq i rëndësishëm në erozionin përfundimtar të një ekosistemi. Ne do të analizojmë hap pas hapi cilat janë aspektet e erozionit detar.

Valët

Valët janë elementët që arrijnë në bregdet dhe mund të gërryejnë ekosistemin. Ata kanë dy faza të lëvizjes. E para ndodh kur vala është konstruktive. Kjo do të thotë që është lart dhe godet vijën bregdetare. Faza e dytë është kur bëhet një hangover, e cila është kur veproi sikur të ishte një mantel dhe tërheq të gjitha sedimentet në det. Ky proces prodhon një efekt të vazhdueshëm të kompresimit dhe dekompresimit, i cili nga ana tjetër gjeneron një defekt thithës të aftë për të prodhuar shembje shkëmbi.

Duhet të kemi parasysh që erozioni detar ndodh në një shkallë kohore gjeologjike. Kjo do të thotë që mijëra vjet duhet të kalojnë që një vijë bregdetare të gërryhet nga veprimi i valëve.

Rrymat oqeanike

Isshtë një aspekt tjetër të merret parasysh erozioni detar. Roli i tij kryesor është të zvarritet. Nënshtresa e valës prodhon rryma fundore, e cila është lëvizje pingul me atë të rrymës bregore. Rrymat mund të prodhojnë një lëvizje paralele kur valët godasin në mënyrë të pjerrët në brigjet. Diferenca midis pikave të larta dhe të ulëta të baticave gjeneron gjithashtu rryma të parregullta. Këto batica varen nga zona ku jemi dhe nga viti. Ato janë më të fortat kur ka një ndryshim të madh midis baticës dhe baticës. Kjo është ajo ku ne shohim pikat e daljes në të dyja kohët.

Llojet e erozionit detar

goditje vale

Siç kemi përmendur më parë, erozioni detar varet nga vendi ku ndodh. Prandaj, ekzistojnë lloje të ndryshme:

 • Filluesit hidraulikë: Ato ndodhin kur valët godasin sedimentet që nuk janë shumë të vendosura dhe i lajnë ato. Sedimentet lahen nga lumenjtë dhe ato normalisht hanë në grykë. Përveç kësaj, përkundrazi, ata kanë tendencë të veprojnë në shkëmbinj të çarë dhe këto shkatërrohen ndërsa valët depërtojnë me forcë dhe shtypin ajrin e pranishëm. Kjo është mënyra se si, me kalimin e kohës, shkëmbinjtë shkatërrohen.
 • Abrazion: Ky lloj i erozionit detar gjenerohet si një produkt fërkimi në vijën bregdetare të fragmenteve shkëmbore që transportohen nga të dyja valët dhe baticat. Në varësi të madhësisë dhe shpejtësisë me të cilën janë zhvendosur, ato mund të shkaktojnë pak a shumë erozion. Ky lloj i erozionit është thelbësor në formimin e kores së të rriturve, shkëmbinjëve dhe platformave të konsumimit.
 • Korrozioni: korrozioni ndodh për shkak të përmbajtjes së kripërave minerale të pranishme në det. Këto kripëra janë të afta të tretin shumë materiale. Kryesisht ato tentojnë të hollojnë gurin gëlqeror që ndodhet brenda. Ata më pas shndërrohen në shkëmbinj nënujorë koralesh ose ndihmojnë në procesin e konsumimit përmes grimcave të tyre të vogla. Gërryerja gjithashtu ka tendencë të veprojë rreth detit. Kjo është shkaktuar nga mjegulla. Dhe është se mjegulla është e njëjta kripëra që bën dëm në ndërtimet në mjetet e transportit të brigjeve përmes lagështisë.
 • Proceset biologjike: është një lloj tjetër i erozionit detar, megjithëse më pak i rëndësishëm. Kafshët janë përgjegjëse për erozionin. Deti ka kafshë që hanë shkëmbinj të njohur si litofagë. Të tjerët janë kafshë që transportojnë shkëmbin gëlqeror të tretur në det për të formuar shkëmbinj nënujorë koralesh. Flora dhe bimësia gjithashtu ndikojnë kur qëndrojnë në të çarat e shkëmbinjve dhe lehtësojnë këputjen e tyre.

Shkaqet dhe efektet e erozionit detar

Ndër shkaqet e erozionit detar gjejmë si më poshtë:

 • Tërheqja e hënës: tërheqja nga ana e hënës është ajo që gjeneron baticat. Sipas fazave të hënës dhe pikës së përkthimit tokësor, sjellja e baticave ndryshon.
 • Stuhitë: stuhitë me një faktor tjetër të rëndësishëm për tu marrë në konsideratë. Ka valë që kanë një forcë prej 9765 Kg / m1, të cilat mund të rrisin tre herë forcën e saj gjatë shirave të mëdha.

Le të shohim tani cilat janë efektet:

 • Shkëmbinjtë: erozioni detar pasqyrohet në relievin e brigjeve. Shkëmbinjtë janë shpate shkëmbore vertikale që formohen nga goditja e valëve. Ato janë rezultat i konsumimit të shkëmbit të gërryer.
 • Platformat e konsumimit: ato janë platforma shkëmbore të gërryera që shfaqen kur batica është në baticë. Shtë një shtrirje e tërë e vijës bregdetare.
 • Akte detare: ato formohen kur erozioni nga deti thekson një zonë të veçantë të shkëmbit.
 • Shpellat e detit: Ato janë krijuar për të dëmtuar materialet me një fortësi më të ulët.
 • Gadishulli: ato janë copa toke të bashkuara nga istmusi.
 • Shigjeta litorale: ato formohen nga akumulimi i sedimenteve.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth erozionit detar, shkaqeve dhe efekteve të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.