Homo ergaster

fytyra e homo ergasterit

Brenda paraardhësve të qenies njerëzore kemi Homo ergaster. Isshtë një hominid që u shfaq në kontinentin Afrikan rreth 2 milion vjet më parë. Meqenëse mbetjet e këtyre qenieve njerëzore u zbuluan, ka pasur një polemikë të madhe midis ekspertëve. Disa konsiderojnë se kjo specie së bashku me Homo erectus ato janë specie të njëjta, ndërsa ekspertë të tjerë pohojnë se janë specie të ndryshme.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjina dhe kuriozitetet e Homo ergaster.

tipare kryesore

ergaster homo

Teoria që mbizotëron sot është se kjo specie njerëzore ishte paraardhësi i drejtpërdrejtë i Homo erectus. Konsiderohet si hominida e parë që mund të largohej nga kontinenti afrikan. Anatomia që ka kjo specie përfaqëson një kërcim evolucionar mbi speciet e tjera të mëparshme. Në këtë mënyrë, ne nxjerrim në pah një lartësi që mund të arrijë rreth 1.8 metra. Ashtu si me speciet e tjera, kjo veçohet veçanërisht për të pasur një kapacitet të madh kafkor. Ai e kishte këtë aftësi shumë më tepër se ajo e paraardhësve të tij. Për këtë arsye, shumë autorë konsiderojnë se konsumi më i lartë i mishit shpjegon rritjen e këtij kapaciteti kafkës.

E perkthyer, Homo ergaster do të thotë njeri që punon. Kjo specie solli me vete një përmirësim të madh në përpunimin e mjeteve dhe enët e saj filluan të ishin më komplekse. Duke pasur cilësi më të mirë të këtyre enëve, ishte e mundur të favorizohej teknika e gjuetisë dhe pjesa tjetër e aktiviteteve të tjera shoqërore.

Studimet që janë kryer mbi këtë hominid do të thotë që ekspertët mund ta konsiderojnë atë gjithashtu si pasardhës të Homo habilis. Ne anen tjeter, disa autorë nuk pajtohen plotësisht me këtë dhe nuk ka konsensus absolut. Ka shumë paleoantropologë që mendojnë se mund të ketë qenë një specie e vetme. Mbetjet më të hershme të disa kafkave që mund të jenë femra datojnë rreth 1.75 milion vjet të vjetra.

Një nga zbulimet më të jashtëzakonshme është ai i vitit 1984. Një skelet i një djali 11 vjeçar u zbulua dhe lejoi studimin e anatomisë së tij. Ndër tiparet që bien më shumë në sy ishte gjatësia e tij. Ai ishte afro 1.6 metra i gjatë në datën e vdekjes së tij, kështu që mund të kishte arritur 1.8 metra. Kapaciteti i kafkës ishte rreth 880 centimetra kub dhe trupi i saj kishte një strukturë të të gjitha kockave shumë të ngjashme me atë të qenies aktuale njerëzore.

Takimi dhe shtrirja gjeografike e Homo ergaster

homo erektus

Ky zakon hominid gjatë epoka e Pleistocenit të Mesëm rreth 1.9 milion vjet më parë. Depozitat që janë gjetur zbulojnë se habitati i tyre natyror ku u zhvillua dita dhe jeta ishte në Etiopi, Tanzani, Kenia dhe Eritrea. Në të gjithë këtë zonë, klima mbizotëruese ishte shumë e thatë dhe thatësira zgjati për rreth 100.000 vjet.

Disa ekspertë pajtohen se Homo ergaster ishte hominida e parë që mund të linte kontinentin afrikan. Falë këtij migrimi, ai ishte në gjendje të përshtatet në zona të tjera të planetit në të cilat mbizotëronin karakteristikat e tjera klimatike, bimësia dhe fauna. Para se të largohej nga kontinenti Afrikan, ai u zgjerua përmes pjesës tjetër të këtij territori, duke bërë një hap në Azinë e Lindjes së Mesme midis afërsisht 1.8 dhe 1.4 milion vjet më parë. Dihet që ajo erdhi për të pushtuar zona të Kaukazit. Disa mbetje janë gjetur në Spanjë dhe Itali nga afërsisht 1.4 milion vjet më parë.

Ka shumë ekspertë shkencorë të cilët pohojnë se ajo shpejt i dha vendin Homo erectus si paraardhës. Disa shkencëtarë pretendojnë se ato janë e njëjta specie e cila ndryshon në diapazonin e tyre gjeografik. Në fushën e gjenetikës gjejmë larmi në gjene në varësi të mjedisit. Nëse një specie zhvillohet në një mjedis tjetër ka shumë të ngjarë të zhvillojë karakteristika të tjera të ndryshme evolucionare. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që specia është e ndryshme, por që evoluon për shkak të një serie tjetër adaptimesh.

Karakteristikat fizike të Homo ergaster

trashëgimi e homo ergaster

Le të shohim cilat janë karakteristikat fizike që ka kjo qenie njerëzore. Kafka e saj kishte një vizë mbingarkore. Zona e vetullave ishte dukshëm më e vogël se ajo e paraardhësve, edhe pse disi më e madhe se ajo e qenies njerëzore aktuale. Pesha që lëkundej ishte midis 52 dhe 68 kg dhe ata ishin tërësisht me biped. Këmbët e tij ishin të zgjatura dhe nuk ka asnjë provë të dimorfizmit të theksuar seksual. Kjo shpjegon se nuk kishte dallime anatomike midis burrave dhe grave. Midis tyre ata mund të kryenin pothuajse të njëjtat detyra pavarësisht nga gjinia.

Pamja e fytyrës u shënua nga një hundë më e spikatur dhe nofulla dhe dhëmbët më të vogla se ajo e Homo habilis. Rritja e trurit u nxit nga ndryshimet në dietë, dhe gjoksi i saj u ngushtua drejt shpatullave, ndërsa kockat e kofshës ishin të zgjatura.

Aspekte të tjera fizike që prodhuan një ndryshim të rëndësishëm në mënyrën e rregullimit të temperaturës së brendshme. Dhe është se ai mund të zhvillojë djersitje dhe e bëri atë të humbasë flokët e trupit në një periudhë afatmesme dhe afatgjatë. Flokët e kokës u shfaqën në mushkëri të zhvilluara më tej. Duhet të kihet parasysh se kjo qenie njerëzore ishte gjithnjë e më e ngarkuar për kryerjen e aktiviteteve më komplekse, kështu që i duhej më shumë energji dhe oksigjenim për të qenë në gjendje t'i kryente ato.

Frymëmarrja pushoi së qeni vetëm me gojë dhe gjithashtu filloi të merrte frymë përmes hundës. Kjo është mënyra se si ata ishin në gjendje të mbijetonin në savanën e hapur, ku lëvizja e shtuar ishte thelbësore për t'u shpëtuar grabitqarëve dhe për të gjuajtur pre e tyre.

sjellje

Shumë ekspertë pretendojnë se në mesin e sjelljeve të Homo ergaster nuk ka më përdorim të pemëve për të lëvizur. Kjo është mënyra se si ai ishte në gjendje të braktisë plotësisht gjendjen arbërore të shumë prej paraardhësve të tij dhe jetoi vetëm në tokë. Ata janë hominida më të stilizuara dhe anatomia e tyre është përshtatur me mjedisin në të cilin jetonin. Duke jetuar në savanë, nuk ishte shumë e efektshme të lëvizje nga pemët. Ata lëvizën në një mënyrë të ngjashme me qenien aktuale njerëzore.

Nëse shkojmë në aspektin shoqëror, ata krijuan marrëdhënie komplekse në komunitete. Gjuha me gojë u shfaq megjithëse jo të gjithë shkencëtarët pajtohen me këtë.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të dini më shumë rreth Homo ergaster dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.