Era diellore

stuhi diellore dhe erë diellore

Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë se një nga fundi i mundshëm i botës mund të shkaktohet nga era diellore. Ai era diellore, siç tregon edhe vetë emri i tij, ndodh në diellin tonë. Ka karakteristika dhe rëndësi mjaft të rëndësishme për Tokën, për të cilat shumë njerëz nuk janë në dijeni.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është era diellore, karakteristikat e saj dhe si ndikon në planetin tonë.

Cfare eshte

efekt magnetosferë

Era diellore është një rrymë e vazhdueshme grimcash të ngarkuara, kryesisht elektrone dhe protone, që nxirren nga Dielli në të gjitha drejtimet. Këto grimca udhëtojnë me shpejtësi të madhe nëpër hapësirë, duke mbajtur me vete një rrjedhë të vazhdueshme të energjisë dhe fushave magnetike të krijuara nga Dielli.

Ai e ka origjinën në koronën diellore, shtresa e jashtme e atmosferës së Diellit, ku temperaturat janë jashtëzakonisht të larta. Për shkak të këtyre temperaturave të larta, grimcat fitojnë energji të mjaftueshme për t'i shpëtuar gravitetit të diellit dhe për të hyrë në hapësirë. Ndërsa këto grimca përhapen nëpër sistemin diellor, ato mund të ndërveprojnë me fushat magnetike dhe atmosferat e planetëve dhe trupave të tjerë qiellorë.

Nuk është uniforme dhe mund të ndryshojë në shpejtësi dhe densitet. Kur aktiviteti diellor është i lartë, si p.sh. gjatë maksimumeve diellore, era diellore mund të bëhet më e fortë, e cila nga ana tjetër mund të ndikojë në fenomenet hapësinore si aurorat në polet e Tokës dhe ndërprerjet në sistemet e komunikimit dhe informacionit. navigacion.

Një nga arsyet për rëndësinë e erës diellore është se luan një rol themelor në krijimin dhe mirëmbajtjen e heliosferës, rajoni i hapësirës i dominuar nga Dielli dhe efektet e tij. Ky emetim i vazhdueshëm i grimcave të ngarkuara është një faktor i rëndësishëm për të kuptuar fizikën e hapësirës ndërplanetare dhe mënyrën se si ajo ndërvepron me objektet në të.

Si ndikon në Tokë

era diellore

Energjia e Quebec në vitin 1989 shënoi një pikë kthese në studimin e efekteve të erës diellore në Tokë. Megjithatë, ne kemi të dhëna të panumërta për efektet që ka emetimi i masave diellore në planetin tonë dhe veçanërisht në sistemet teknologjike.

Më poshtë shpjegojmë sistemet e ndryshme teknike që ndikohen nga era diellore:

 • Teknikat e interpretimit gjeologjik
 • rrjeti i tensionit të lartë
 • Tubacionet e naftës dhe gazit
 • telekomunikacioni në distanca të gjata
 • sistemi i sinjalizimit të trenit

Disa nga këto sisteme shpjegohen me shqetësimet që shkaktojnë në fushën magnetike, të tjera me ndryshimet që shkaktojnë. besojnë në materialet përcjellëse me të cilat janë ndërtuar. Megjithatë, përveç të gjitha teknologjive të mësipërme, ka edhe teknologji të tjera që ndikohen nga modifikimi i amplitudës dhe fazës së valëve elektromagnetike, si sistemet e navigimit dhe komunikimit, të cilat mund të shkaktojnë gabime në GPS.

Por grimcat diellore jo vetëm që ndikojnë në sipërfaqen, atmosferën e Tokës dhe magnetosferën na mbrojnë nga rrezatimi i tyre, megjithatë, kur astronautët dalin nga kjo shtresë mbrojtëse, ata janë të ekspozuar ndaj energjisë së tyre të madhe, e cila mund të shkaktojë mutacione gjenetike dhe ADN.

Magnetosfera dhe era diellore

si ndikon era diellore

Magnetosfera është një nga shtresat e shumta që rrethojnë Tokën. Në këtë rast, ne po flasim për shtresën më të jashtme dhe më të madhe që përbën atmosferën e Tokës, duke filluar 500 kilometra mbi sipërfaqe dhe duke u shtrirë në hapësirë ​​në më shumë se 60.000 kilometra. Në fakt, nuk është gjë tjetër veçse një fushë magnetike e krijuar brenda Tokës. Planeti ynë ka një bërthamë hekuri jashtëzakonisht të nxehtë që vepron si një dinamo ndërsa Toka rrotullohet, duke e kthyer atë në një magnet gjigant me një fushë magnetike dhe pole.

Kjo nuk është diçka ekskluzive për Tokën, në fakt, planetët e tjerë në të njëjtin sistem tonë si Saturni, Jupiteri, Neptuni dhe Urani e kanë atë, megjithatë, forca e Tokës është më e forta, duke parandaluar që pjesa më e madhe e erës diellore të kalojë nëpër të.

Era diellore dhe stuhi diellore

Era diellore dhe stuhitë diellore janë dukuri të lidhura, por të ndryshme që ndodhin për shkak të aktivitetit të diellit.

 • era diellore: Është një rrjedhë e vazhdueshme e grimcave të ngarkuara që dalin nga Dielli në të gjitha drejtimet. Era diellore është një fenomen i vazhdueshëm që ndryshon në intensitet për shkak të aktivitetit diellor, të tilla si njollat ​​e diellit dhe nxjerrjet e masës koronale.
 • Stuhi diellore: Është një ngjarje mjaft shpërthyese që ndodh kur sasi të mëdha të materialit diellor lëshohen nga korona në hapësirë ​​me shpejtësi të madhe. Stuhitë diellore janë ngjarje të veçanta dhe nuk ndodhin vazhdimisht si era diellore.

Marrëdhënia midis erës diellore dhe aurorave polare

Aurora është një nga spektaklet më spektakolare dhe më të mrekullueshme të vëzhguara nga Toka, një fenomen që ka magjepsur njerëzit që nga kohërat e lashta. Ato janë shkëlqime ose drita të ftohta që shfaqen në qiell në pole ose në rajonet e afërta gjatë natës. Kur shfaqen në hemisferën jugore quhen aurora australis, ndërsa në hemisferën veriore quhen aurora borealis.

Ne do të diskutojmë aurorat sepse ato janë të lidhura ngushtë me gjeomagnetizmin, erën diellore dhe të gjitha konceptet që kemi diskutuar gjatë këtij artikulli. aurorat krijohen nga grimcat e emetuara nga dielli: era, përplasja e diellit me dhe përmes magnetosferës. Këto grimca ruhen në një fushë magnetike dhe kur kjo energji bëhet e paqëndrueshme, ajo emetohet në formën e rrezatimit elektromagnetik, duke rezultuar në fund në këto efekte drite me ngjyra.

Aurorat nuk janë gjithmonë të njëjta, por ndryshojnë shumë dhe mund të kenë ngjyra, forma dhe struktura të ndryshme. Pra, mund të gjeni shumë variacione, megjithatë, një aurora borealis tipike zakonisht duket kështu:

 • Në perëndim të natës, një hark i zgjatur shfaqet në horizont, zakonisht nga lindja në perëndim.
 • Në mesnatë, shkëlqimi i harkut intensifikohet dhe formohen valëzime përgjatë harkut, duke shtrirë dritën.
 • I gjithë qielli fillon të mbulohet me këto rreze, spirale dhe breza drite që lëvizin përgjatë horizontit.
 • Zakonisht zgjat nga disa minuta deri në disa orë, pa kohë të caktuar.
 • Me afrimin e agimit, këto drita zhduken, duke lënë vetëm një pjesë të qiellit të ndriçuar.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për erën diellore dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.