Erërat e Spanjës: Siroco, Lebeche dhe Cierzo

Era Spanjë

pas Tramontana, Levant dhe Perëndimi, sot ne vazhdojmë me rishikimin e karakteristikave kryesore të erërat më të famshme në Spanjë. Ka ardhur radha e Siroco, Lebeche dhe Cierzo.

Le t'i njohim këto tre të rëndësishme erërat spanjolle, duke mësuar se ku e kanë origjinën, në cilat zona ndikojnë dhe çfarë pasojash kanë në klimën e vendit tonë:

SiroccoI njohur gjithashtu si Jaloque, prek juglindjen e Gadishullit Iberik. Isshtë një erë e thatë dhe e ngrohtë e shoqëruar me temperaturat e larta që vijnë nga Sahara dhe që jo vetëm ndikon në Gadishullin Iberik, por është gjithashtu e dukshme në vendet e tjera mesdhetare si Italia, Malta dhe Greqia.

Qumësht: Nëse i mëparshmi preku juglindjen, kjo prek anën e kundërt: jugperëndimin. Vjen gjithashtu nga Sahara, kështu që zakonisht arrin me rërë dhe pluhur të imët në pezullim në gadishull. Pamja e saj shoqërohet me mbërritjen e stuhive dhe shirave.

Era e veriut: Kjo erë përbërëse veriperëndimore, e cila vërehet në komunitetin e Aragonës, është një nga më të famshmet në Spanjë. Coolshtë i freskët dhe i thatë dhe formohet në Luginën Ebro për shkak të presioneve të ndryshme të Detit Kantabrian dhe Detit Mesdhe. Mund të arrijë shtrëngime deri në 100 kilometra në orë, duke qenë më të zakonshme në dimër dhe gjatë fillimit të pranverës.

Më shumë informacion - Erërat e Spanjës: Tramontana, Levante dhe Poniente


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.