Erërat e Spanjës: Tramontana, Levante dhe Poniente

Erë mbi kulture

Erë Njerëzit zakonisht nuk e pëlqejnë shumë, por është thelbësore që bimët të përhapen, anijet të lundrojnë dhe fenomenet meteorologjike mbresëlënëse si tornadot ose uraganet. Sot përdoret gjithashtu si burimi i energjisë, kështu që rëndësia e tij është rritur vetëm.

Spanja është një vend që ka një orografi shumë të shënuar. Ajo është e rrethuar nga Oqeani Atlantik dhe Deti Mesdhe, për këtë arsye dallohen shumë lloje të erës. Më të njohurit janë Levante, Tramontana dhe Poniente. Sigurisht që keni dëgjuar ndonjëherë për ta, por A e dimë cilat janë karakteristikat e tyre dhe si ndikojnë ato tek ne?

Çfarë është era dhe si prodhohet?

Viento

Para se të futeni në temë, është e rëndësishme të dini se çfarë është era dhe si prodhohet. Era është vetëm një rryma e ajrit që ndodh në atmosferë për shkak të rrotullimit dhe përkthimit të planetit.

Këtë duhet shtuar se rrezatimi diellor nuk është i njëjtë në të gjithë globin, kështu që Gjenerohen ndryshime të presionit që bëjnë që ajri i nxehtë, i cili ka një tendencë të rritet, të zhvendosë masat e ajrit gjenerimin e erës. Në varësi të intensitetit të tij, ai do të flasë për fllad, uragane ose tornado.

Mjeti më i përparuar me të cilin mund të matni shpejtësinë e erës është anemometër, e cila gjithashtu na ndihmon të parashikojmë motin.

Në Spanjë ekzistojnë 3 lloje të erërave që janë më të njohurit. Le të shohim karakteristikat e secilës prej tyre.

Era Levante

Era Levante

Kjo është një erë që lind në Mesdheun qendror, por që arrin shpejtësinë e saj më të lartë (100 km / orë) kur kalon ngushticën e Gjibraltarit. Isshtë përgjegjëse për faktin se bregdeti Andaluzian i Atlantikut ka një klimë mjaft të thatë dhe se në faqen lindore të Shkëmbit të Gjibraltarit reshjet janë të konsiderueshme.

Ndodh në çdo muaj të vitit, por është më e zakonshme midis majit dhe tetorit. Për shkak të intensitetit të saj, është shumë e zakonshme që anijet të mos mund të largohen nga portet e Tangier, Algeciras dhe Ceuta, pasi që ngushtica e Gjibraltarit është një lloj hinkë natyrore që kundërshton kalimin e erës. Kështu, Levante rrit shpejtësinë tuaj duke e bërë të pamundur lundrimin.

Nëse flasim për temperaturat, ato janë mjaft të larta, veçanërisht gjatë muajve të verës kur regjistrohen ndërmjet 35 dhe 42ºC në shumë pjesë të Andaluzisë, të tilla si Huelva ose Cádiz. Dhe është se kur Levante kalon të gjithë Andaluzinë Lindore, humbet lagështinë dhe mbinxehet kur arrin në perëndim, duke bërë që lagështia e ambientit të rritet.

Era Tramontana

Vargu malor Tramontana

Kjo është një erë që 'unë e njoh personalisht'. Emri i saj vjen nga latinishtja, që do të thotë përtej maleve. Ai zhvillohet në verilindje të gadishullit, midis Ishujve Balearik dhe Katalonjës. Isshtë një erë e ftohtë që vjen nga veriu që rrit shpejtësinë e saj në jugperëndim të masivit qendror francez dhe në Pirenej. Mund të godasë vija deri në 200 kilometra në orë.

Në Majorka kemi Vargu malor Tramontana (Tramontan në Majorcan), i cili është një varg malor i vendosur midis veriut dhe jugperëndimit të ishullit. Në Kroaci, posaçërisht në ishullin Cres, pjesa më veriore e ishullit njihet si 'tramontana'.

Moti është pak më i ftohtë se pjesa tjetër, kështu që flora dhe fauna janë shumë të ndryshme. Një shembull i qartë është se në shumë pika të Sierra de Tramuntana, ku era fryn me shumë më shumë forcë, ne mund të gjejmë llojin e vetëm të panjeve që jeton në Ishujt Balearik: Acer opalus 'Garnatense'. Kjo pemë jeton vetëm në klimë të butë, me ngrica deri në -4ºC. I vetmi vend në arkipelag ku regjistrohen temperatura kaq të ulëta është pikërisht në Sierra.

Një veçanti e kësaj ere është se, kur fryn, qielli është zakonisht një ngjyrë blu intensive bono muy.

Era e perendimit
deti Mesdhe

Poniente vjen nga perëndimi dhe zhvillohet në qendër të gadishullit. Drejtoni stuhitë e Atlantikut drejt gadishullit. Shtë një erë e ftohtë dhe e lagësht që zakonisht lë reshje. Dallohen dy lloje: Mesdheu perëndimor dhe Atlantiku.

Perëndimi mesdhetar

Kjo është një erë që rrit temperaturën dhe ul lagështinë gjatë verës, dhe bën që zhiva në termometër të bjerë gjatë dimrit. Kështu, Murcia ka temperaturën më të lartë në vend: as më shumë e as më pak se 47ºC më 4 qershor 1994.

Perëndimi i Atlantikut

Kjo është një erë shumë e lagësht që fryn e ftohtë nga Oqeani Atlantik. Zakonisht nuk fryn më shumë se 50 km / orë dhe temperaturat nuk i kalojnë 30ºC gjatë orëve qendrore të ditëve të verës.

Siç mund ta shihni, secili lloj i erës ka karakteristikat e veta. A i keni njohur ata?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   fushat dijo

  Pse janë erërat më të famshme në Spanjë?

 2.   energji0 dijo

  Kryesisht për shkak të frekuencës së tyre dhe shpejtësisë mesatare, pasi ato fryjnë shumë ditë në vit dhe me një shpejtësi mesatare të lartë, përveçse përfshijnë zona të gjëra gjeografike. El Cierzo gjithashtu mund të përfshihet ndër më të famshmit.

 3.   Tatiana dijo

  Uau! Nuk dija asgjë për këtë temë. Shpjeguar shumë mirë. Faleminderit për mësimin.

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Tatiana.
   Ne jemi të kënaqur që ju duket interesante.
   Një përshëndetje. 🙂

 4.   tupapyyxuloo dijo

  Faleminderit shumë, më ka ndihmuar shumë më shumë, më ka ndihmuar të dobësohem dhe të mos marr frymë aq fort