epokat e akullit

epokat e akullit

Ajo quhet akullnaja epokat e akullit, epoka e akullnajave ose epokës së akullit këto periudha gjeologjike ndodhin gjatë ftohjes intensive të klimës së tokës, e cila nga ana e saj çon në ngrirjen e ujit, zgjerimin e blloqeve të akullit polare dhe shfaqjen e akullit kontinental. Gjatë këtyre periudhave flora dhe fauna duhet të përshtaten me mjediset e reja.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat kanë qenë epokat kryesore të akullit, cilat janë karakteristikat, shkaqet dhe pasojat e tyre.

cilat janë epokat e akullnajave

akullnajat

Ato janë periudha me kohëzgjatje të ndryshueshme (përgjithësisht të zgjatura: dhjetëra miliona vjet) në të cilat jeta duhet të përshtatet me klimat e thata dhe të ftohta ose të zhduket. Ato mund të ndryshojnë në mënyrë dramatike strukturën gjeografike, biologjike dhe klimatike të planetit.

Epokat e akullnajave mund të ndahen në periudha akullnajore, periudha të rritjes së të ftohtit dhe periudha ndërglaciale, periudha të uljes së të ftohtit dhe rritjes së temperaturave, megjithëse ende brenda kufijve logjikë të ftohjes afatgjatë të Tokës.

Toka ka përjetuar akullnaja të shumta periodike, e fundit prej të cilave filloi 110.000 vjet më parë. Vlerësohet se i gjithë qytetërimi ynë u zhvillua dhe jetoi gjatë periudhës ndërglaciale që filloi 10.000 vjet më parë.

historia e epokës së akullit

akullnajat

Epoka Kuaternare e Akullnajave ndodhi gjatë Neogjenit Cenozoik. Edhe pse aktualisht vetëm 10% e sipërfaqes së Tokës është e mbuluar nga akulli, ne e dimë se kjo nuk është gjithmonë kështu. Akullnajat gjatë gjithë historisë gjeologjike të Tokës kanë lënë gjurmë të identifikueshme, kështu që sot ne njohim pesë periudha të mëdha akullnajore, të cilat janë:

 • Epoka e Akullit Huron. Filloi 2.400 miliardë vjet më parë dhe përfundoi në epokën gjeologjike Paleoproterozoike 2.100 miliardë vjet më parë.
 • Akullnaja turtiano-varangiane. Emrin e ka marrë nga periudha neoproterozoike me temperaturë të ulët, e cila filloi 850 milion vjet më parë dhe përfundoi 635 milion vjet më parë.
 • Akullnaja Ande-Sahariane. Ndodhi midis 450 dhe 420 milion vjet më parë, në Paleozoik (Ordovician dhe Silurian), dhe është më i shkurtri i njohur.
 • Akullnaja Karoo. Filloi 360 milion vjet më parë dhe përfundoi 100 milion vjet më vonë, në të njëjtin Paleozoik (Karbonifer dhe Permian).
 • Akullnaja kuaternare. Më e fundit, e cila filloi 2,58 milion vjet më parë në periudhën neogjene të epokës kenozoike, do të përfundojë tani.

Toka ishte një top bore

Epoka globale e akullnajave, superakullnajore ose "topi i borës" i Tokës është një hipotezë për atë që ndodhi gjatë periudhës neoproterozoike të temperaturave të ulëta, gjatë të cilave një ose më shumë akullnaja do të ishin prodhuar në mbarë botën, duke mbuluar të gjithë Tokën me një shtresë të dendur akulli dhe duke ulur temperaturën mesatare të saj në -50°C.

Vlerësohet se ky fenomen (i përshtatur në Epokën e Akullit Sturtian-Varangian) zgjati rreth 10 miliardë vjet, epoka më e madhe e akullit në historinë e Tokës, dhe çoi në zhdukjen pothuajse të plotë të jetës. Megjithatë, autenticiteti i tij është një çështje debati në komunitetin shkencor.

Epoka e vogël e akullit

Emri i referohet një periudhë e të ftohtit të rëndë që ndodhi në Tokë nga shekulli i XNUMX-të deri në mesin e shekullit të XNUMX-të. Përfundoi një periudhë veçanërisht e nxehtë e njohur si klima më e mirë e Mesjetës (shek. XNUMX-XNUMX).

Nuk është tamam një akullnajë, larg saj, dhe nga pikëpamja gjeologjike, ajo ka një jetë shumë të shkurtër. Në çdo rast, ai ndahet në tre faza, të shënuara nga rënia më e ulët e temperaturës: 1650, 1770 dhe 1850.

efektet e epokave të akullnajave

të gjitha epokat e akullit

Akullnaja krijon një lloj të veçantë erozioni në shkëmb. Ndikimet kryesore të Epokës së Akullnajave mund të ndahen në tre kategori:

 • Gjeologjia. Akullnaja krijoi një lloj të veçantë erozioni në shkëmbinj, qoftë nga ftohja, nga presioni i akullit ose nga moti, duke krijuar një formë toke shumë specifike në shkëmbinjtë e kohës së tij.
 • Kimikatet. Bërthamat e akullit që rezultojnë ekzistojnë si borë e përhershme në shumë raste (si në majë të shumë maleve të larta) për shkak të ndryshimeve izotopike në ujë, duke e bërë atë një masë më të rëndë se zakonisht. Kjo rezulton në temperaturë më të lartë të avullimit dhe shkrirjes së ujit.
 • Paleontologjia. Këto ndryshime drastike të temperaturës dhe klimës shoqërohen shpesh me zhdukje masive, të cilat prodhojnë sasi të mëdha të lëndës organike, prodhojnë depozita të mëdha dhe lënë pas sasi të mëdha të provave fosile. Për më tepër, kafshët e paaftë për t'u përshtatur me të ftohtin ikin në tropikët, duke krijuar streha akullnajore dhe lëvizje biogjeografike në shkallë të gjerë.

Shkaqet e epokave të akullit

Shkaqet e epokave të akullit mund të jenë të ndryshme dhe të diskutueshme. Disa teori sugjerojnë se ato janë për shkak të ndryshimeve në përbërjen e atmosferës që kufizojnë hyrjen e energjisë termike nga dielli, ose ndryshimeve minimale në orbitën e Tokës.

Për më tepër, Mund të jetë për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike: nëse kontinentet afrohen më shumë me njëri-tjetrin, duke i mbyllur hapësirën oqeanit, brendësia e tij bëhet më e thatë dhe më e ngrohtë, duke zvogëluar kufijtë e avullimit. Megjithatë, nëse kontinentet do të shpërndaheshin dhe do të shpërndaheshin, do të kishte më shumë ujë për të ftohur dhe për të mbajtur të qëndrueshme temperaturat globale.

kafshët e epokës së akullnajave

Kafshët që i mbijetuan ndryshimeve të Epokës së Akullnajave dhe iu përshtatën jetës në djerrina të ngrira shpesh kishin karakteristika shumë specifike: shtresa të trasha leshi dhe yndyre që mbronin trupin e tyre nga i ftohti brenda, përshtatjet metabolike ndaj të ftohtit dhe thatësirës dhe një dietë me kalori të lartë. .

Megjithatë, duke parë speciet kryesore të kafshëve të epokës së fundit të akullit, është e mundur të kuptohen mënyrat specifike se si çdo specie iu përgjigj të ftohtit, si p.sh.

 • Mamuth leshi. Elefantët me fat janë përshtatur me të ftohtin dhe trupat e tyre janë të mbuluar me shtresa leshi deri në një metër të gjatë dhe dhëmbët e tyre mund të shtypin guaskën e fortë të bimësisë së ngrirë. Ata jetojnë deri në 80 vjet.
 • Tigër me dhëmbë. Këta grabitqarë të fuqishëm ishin më të shkurtër, më të rëndë dhe më të trashë se luanët, me tufa 18 centimetra të gjatë që mund të hapnin nofullat e tyre 120 gradë kur kafshonin, të gjitha për t'i mbajtur ata efektivë në fushat e ngrira të gjuetisë.
 • rinocerontët e leshtë. Paraardhësit e rinocerontëve të sotëm, trupat e tyre të mëdhenj ishin të mbuluar me lesh dhe peshonin deri në 4 tonë. Brirët dhe kafka e tij ishin më të forta dhe më të mëdha dhe mund të gërmonte nëpër borë në kërkim të ushqimit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për epokat e ndryshme të akullit dhe karakteristikat e tyre.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.