Epoka e vogël e akullit

sasia e reshjeve të borës u rrit

Shumica prej nesh është e njohur me epokën akullore konvencionale që ka ndodhur në planetin tonë. Sidoqoftë, sot do të flasim për epoka e vogël e akullit Nuk është një fenomen global, por është një periudhë e akullnajave të ulëta e shënuar nga një zgjerim i akullnajave në epokën moderne. Ndodhi midis shekujve 13 dhe 19, veçanërisht në Francë. Ata janë një nga vendet që pësuan më shumë nga ky lloj i rënies së temperaturës. Kjo klimë e ftohtë solli disa pasoja negative dhe bëri që qenia njerëzore të përshtatet me kushtet e reja mjedisore.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për epokën e vogël të akullit dhe rëndësinë që ajo kishte.

Epoka e vogël e akullit

epoka e vogël e akullit

Shtë një periudhë e motit të ftohtë që ndodhi në Evropë dhe Amerikën e Veriut nga viti 1300 deri në vitet 1850. Ajo korrespondon me një kohë kur temperaturat ishin disa minimale dhe mesataret ishin më të ulëta se normalja. Në Evropë ky fenomen u shoqërua nga të korra, uri dhe katastrofa natyrore. Jo vetëm që shkaktoi reshje të shiut në formë dëbore, por gjithashtu uli numrin e të korrave. Duhet të merret parasysh se teknologjia e pranishme në këtë mjedis nuk ishte e njëjtë me sot. Aktualisht kemi shumë më shumë mjete për të qenë në gjendje të lehtësojmë kushtet negative që na paraqiten në këto situata klimatike.

Fillimi i saktë i epokës së vogël të akullit është mjaft i paqartë. Shtë e vështirë të dihet se kur klima fillon të ndryshojë dhe të ndikojë me të vërtetë. Ne po flasim për klimën që është një përmbledhje e të gjitha të dhënave të marra me kalimin e kohës në një rajon. Për shembull, nëse mbledhim të gjitha ndryshoret gjithashtu si temperatura, sasia e rrezatimit diellor, regjimi i erës, etj. Dhe ne e shtojmë atë me kalimin e kohës, do të kemi një klimë. Këto karakteristika luhaten vit pas viti dhe nuk janë gjithmonë të qëndrueshme. Kur themi që një klimë është e një lloji të caktuar, kjo ndodh sepse në të shumtën e rasteve ajo i përgjigjet vlerave të variablave që i përshtaten këtij lloji.

Megjithatë, temperaturat nuk janë gjithmonë të qëndrueshme dhe çdo vit ato ndryshojnë. Prandaj, është e vështirë të dihet mirë kur ishte fillimi i epokës së vogël të akullit. Duke pasur parasysh vështirësinë e vlerësimit të këtyre episodeve të ftohta, kufijtë e epokës së vogël të akullit ndryshojnë midis studimeve që mund të gjenden në lidhje me të.

Studime mbi epokën e vogël të akullit

puna në epokën e akullit

Studimet nga Laboratori i Glaciologjisë dhe Gjeofizikës së Mjedisit të Universitetit të Grenoble dhe të Laboratorit të Glaciologjisë dhe Gjeofizikës së Mjedisit të Shkollës Federale Politeknike të Cyrihut, sugjerojnë që zgjatimet akullnajore janë për shkak të një rritje të konsiderueshme të reshjeve, por në një rënie të ndjeshme të temperaturave.

Gjatë këtyre viteve, përparimi i akullnajave ishte kryesisht për shkak të rritjes në më shumë se 25% të reshjeve të borës në sezonin më të ftohtë. Në dimër është normale që në shumë vende të ketë reshje në formë dëbore. Sidoqoftë, në këtë rast, këto reshje filluan të rriten në një masë të tillë që ato të ekzistonin në rajone ku nuk kishte rënë borë më parë.

Që nga fundi i Epokës së Vogël të Akullnajave, tërheqja e akullnajave ka qenë pothuajse e vazhdueshme. Të gjithë akullnajat kanë humbur rreth një të tretën e vëllimit të tyre të përgjithshëm dhe trashësia mesatare është ulur me 30 centimetra në vit gjatë kësaj periudhe.

Shkaqet

pak epokë akulli tek njerëzit

Le të shohim cilat janë shkaqet e mundshme të epokës së vogël të akullit. Nuk ka konsensus shkencor për datat dhe shkaqet që mund të zënë fill në këtë epokë akulli. Shkaqet kryesore mund të jenë për shkak të një sasie më të ulët të rrezatimit diellor që bie në sipërfaqen e tokës. Kjo incidencë më e ulët e rrezeve të diellit shkakton ftohje të të gjithë sipërfaqes dhe ndryshim të dinamikës së atmosferës. Në këtë mënyrë, reshjet në formën e borës ndodhin më shpesh.

Të tjerët shpjegojnë se fenomeni i epokës së vogël të akullit është për shkak të shpërthimeve vullkanike që e kanë errësuar pak më shumë atmosferën. Në këto raste po flasim për diçka të ngjashme me sa më sipër, por me një shkak tjetër. Nuk është se sasia më e vogël e rrezatimit diellor vjen direkt nga dielli, por është errësimi i atmosferës që shkakton një zvogëlim të rrezatimit diellor që ndikon në sipërfaqen e tokës. Disa nga shkencëtarët që mbrojnë këtë teori pohojnë se midis viteve 1275 dhe 1300, që ishte kur filloi akulli i vogël, 4 shpërthime vullkanike në hapësirën e pesëdhjetë viteve do të ishin përgjegjëse për këtë fenomen pasi që të gjitha ndodhën në atë kohë.

Pluhuri vullkanik reflekton rrezatimin diellor në një mënyrë të qëndrueshme dhe zvogëlon nxehtësinë totale të marrë nga sipërfaqja e tokës. Qendra Kombëtare e SH.B.A.-së për Kërkime Atmosferike (NCAR) ka zhvilluar një model klimatik për të provuar efektet e shpërthimeve të përsëritura vullkanike, për një periudhë pesëdhjetë vjetësh. Efektet kumulative të këtyre shpërthimeve vullkanike në klimë miratojnë të gjitha efektet e shpërthimeve të përsëritura vullkanike. Të gjitha këto efekte kumulative do të lindnin Epokën e Vogël të Akullnajave. Ftohja, zgjerimi i akullit të detit, ndryshimet në qarkullimin e ujit dhe ulja e transportit të nxehtësisë në bregdetin e Atlantikut janë skenarë më të mundshëm për epokën e vogël të akullit.

Periudhat e epokës së akullit

Sidoqoftë, duhet të merret parasysh se intensiteti i epokës së vogël të akullit nuk është i krahasueshëm me periudhat e tjera të gjata dhe intensive që planeti ynë ka pasur në nivelin e akullnajës. Shkaqet e fenomenit klimatik nuk janë të njohura mirë por pas kësaj ngjarje që kur janë shfaqur organizma shumëqelizorë. Kjo do të thotë që në një nivel evolucionar, epoka e akullit që ndodhi në planetin tonë 750 milion vjet më parë mund të ishte pozitive.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për epokën e vogël të akullit dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.